آرشیو
انتخاب نشریه


ترجمه و تحليل
مجادله جدید در اروپا بر سر واکسن کرونا

 گروه بین الملل  
مجادلات در اتحادیه اروپا بر سر واکسن کرونا ادامه دارد. چنانکه شبکه دویچه وله گزارش داده است، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در برابر پارلمان اروپا اذعان کرد که سیاست این کمیسیون درتهیه واکسن کرونا شکست خورده است. او گفت: «ما در تأیید واکسن تأخیر کردیم»، «نسبت به تولید انبوه بیش از حد خوشبین بودیم» و «شاید بیش از حد مطمئن بودیم که آنچه را که سفارش داده بودیم به موقع تحویل می‌گیریم.»
رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت که اگرچه واکسیناسیون در بسیاری از نقاط مانند لهستان، دانمارک و ایتالیا سرعت بیشتری گرفته است، اما اتحادیه اروپا در نقطه‌ای که باید حالا می‌بوده قرار ندارد. وی بر هدف واکسیناسیون ۷۰ درصد از جمعیت بزرگسال در اروپا تا پایان تابستان سال جاری میلادی تأکید کرد و گفت که برای دستیابی به این هدف تا آنجا که در توان دارد خواهد کوشید. او قول داد که از هیچ اقدامی برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی در تهیه واکسن کرونا کوتاهی نکند و به همین دلیل گروه ویژه ای را برای رسیدن به این هدف ایجاد کرده است. 
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در سخنان خود در پارلمان همچنین بر رویکرد مشترک اروپایی در امر سفارش و تهیه واکسن دفاع کرد. او گفت: «برای من تصور این که چند کشور بزرگ عضو اتحادیه واکسن را تهیه می‌کردند و بقیه با دست خالی می‌رفتند، سنگین بود». او این سؤال را طرح کرد که چنین سیاستی چه وضعی برای بازار داخلی اتحادیه و مردم اروپا به وجود می‌آورد؟
با این حال این سخنان نتوانست نمایندگان حزب چپ و حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان (AfD) را متقاعد کند که با انتقاد سخت از او حتی خواستار استعفای‌اش شدند. مارتین شیردوان، یکی از نمایندگان فراکسیون چپ پارلمان اروپا در واکنش به فون‌درلاین گفت: «چند هفته گذشته نشان داد که کمیسیون اتحادیه اروپا در مبارزه با کرونا ناتوان است و قادر نیست به مسئولیت خود عمل کند.» مانون اوبری یکی از رهبران این فراکسیون خواستار ایجاد فوری کمیته تحقیق در این باره شد.یورگ مویتن، نماینده AfD  فون‌درلاین را به «ناتوانی بی‌حد و حصر» متهم کرد و خواستار استعفای او شد. نمایندگان احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال‌ها با احتیاط از فون‌ درلاین حمایت کردند.
 بحران تمام عیار در اروپا
آنچه بسیاری از مقامات اروپایی را نسبت به آنچه در قاره سبز می گذرد نگران ساخته است، اثبات ناکارآمدی واکسن فایزر و افزایش تبعات و خسارات ناشی از تزریق این واکسن آمریکایی-آلمانی است. بسیاری از اعضای کادر درمان در کشورهای مختلف اروپایی تأکید کرده اند که واکسن فایزر را تزریق نخواهند کرد و البته تزریق آن را به شهروندان نیز توصیه نمی کنند. فراتر از آن، شرکت فایزر به تعهدات خود در خصوص ارسال واکسن کرونا به برخی کشورهای اروپایی نیز عمل نکرده است. با همه این اوصاف، اکثر دولت‌های  غربی، سخنی از ناکارآمدی واکسن فایزر به میان نمی آورند. برخی از این دولت‌ها، از سوی شهروندانشان متهم به لاپوشانی عواقب و تبعات تزریق واکسن فایزر شده اند. در هر حال، مجادلات جدید در اتحادیه اروپا بر سر تزریق واکسن فایزر و ناکارآمدی آن ، موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد. فراتر از آن، شهروندان اروپایی به صورت کلی، نسبت به عملکرد مجموعه اتحادیه اروپا در مبارزه با کووید 19 به شدت معترض هستند و این اعتراض را در نظرسنجی ها و حتی اعتراضات خیابانی اعلام کرده اند. 
دویچه وله 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9981/9/90605/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha