آرشیو
انتخاب نشریه


بیمارستان‌ها آماده باشند؛
هشدار وزیر بهداشت از سرعت بالای شیوع گونه جدید کرونا

 شیوع گونه جهش‌یافته انگلیسی در حال افزایش است و سعید نمکی، وزیر بهداشت با درخواست از استاندار قزوین برای سختگیری در رعایت و اعمال پروتکل‌ها گفت: «اسفندماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و محکم نایستیم، اعلام خطر می‌کنم به همه عزیزان که با این ویروس نباید با سهل‌‌انگاری مبارزه‌کرد.»نمکی روز دوشنبه در ستاد مقابله با کرونا در قزوین خطاب به مسئولان بهداشتی، خواستار آمادگی کامل بیمارستان‌ها «برای هجمه احتمالی» این ویروس شد و  گفت: «راهی که دو هفته با ویروس قبلی می‌رفتید با این ویروس ۷۲ ساعته طی می‌کنید؛
 به همین دلیل بیمارستان‌ها را کاملا برای هجمه احتمالی ویروس آماده کنید. کانون‌‌ها را شناسایی کنید.»همزمان کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، در توییتی نوشت تعداد موارد قطعی شناسایی‌شده کرونای جهش‌یافته تنها در استان قزوین از 7 نفر فراتر رفت.
روز یک‌شنبه یک مورد مرگ ناشی از ابتلا به گونه جهش‌یافته کرونا در کاشان اعلام شد.
پیش از آن نیز طی روزهای گذشته مواردی از فوت بیماران مبتلا به گونه جهش‌یافته انگلیسی کرونا در استان‌های البرز، قزوین و تهران گزارش شده بود. در تهران فرمانده ستاد مقابله با کرونا از شناسایی 7 بیمار مبتلا به این‌گونه ویروس خبر داده است.
همچنین وزیر بهداشت وعده داد که اکثریت گروه‌های آسیب‌پذیر در کشور تا شهریورماه ضد کرونا واکسینه شوند.او گفت: «سه ماه دیگر خواهید دید ایران یکی از واکسن‌ ساز‌های بزرگ دنیا می‌شود، قول می‌دهیم تا شهریور آینده اکثر گروه‌های آسیب‌پذیر را واکسینه کنیم.»
نمکی درباره واکسن‌های تولید داخل ایران گفت: «واکسن برکت فاز اول کلینیکال ترال را گذراند، واکسن‌رازی اجازه کلینیکال را گرفت و واكسن ارتش هم قرار است به كلينيكال ترال وارد شود.» همچنین به گفته او، «واکسن پاستور زودتر می‌تواند به بازار بیاید.»
وزیر بهداشت درزمینه‌واردات واکسن کرونا به ایران مطرح کرد ، ۳۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک به‌زودی به ایران وارد خواهد شد و در آینده نیز علاوه بر واکسن چینی،  ۱۶ میلیون دوز واکسن از سبد کواکس خریداری‌شده است. 
نمکی در واکنش به انتقادها درباره روند کند واکسیناسیون کرونا در ایران گفت: «در برخی از کشورها فاز انسانی، بالینی و کلینیکال ترال را بر روی مردم کشورها با اسم واکسیناسیون آغاز کردند، اسم کشورها را نمی‌گویم که روابطمان خراب نشود.»

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9984/10/90790/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha