آرشیو
انتخاب نشریه


کلاف سردرگم امنیتی در آمریکا

محمد مهرعلی
این روزها شاهد ایجاد کلاف امنیتی سردرگمی در ایالات‌متحده و دولت بایدن هستیم . جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، ویلیام برنز را به‌عنوان گزینه رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات‌متحده انتخاب کرد.وی در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما قائم‌مقام وزارت خارجه آمریکا بود و ازجمله کسانی بود که نقش به سزایی در پروژه انعقاد برجام ایفا کرد. فراتر از آن، ویلیام برنز در بسیاری از پرونده‌های مربوط به حوزه«امنیت بین‌الملل» در دولت اوباما، صاحب‌نظر بوده است. ویلیام برنز ۶۴ ساله سابقه بیش از ۳۳ سال فعالیت در وزارت خارجه آمریکا را دارد و پیش‌ازاین سفیر ایالات‌متحده در روسیه و اردن بوده است.
نکته جالب‌توجه اینکه وی پس از ریاست جمهوری دونالد ترامپ و در اعتراض به سیاست خارجی جنجالی دولت وی خود را بازنشسته کرد. وی در سال ۲۰۱۷ نامه‌ای انتقادآمیز درباره سیاست خارجی دولت به دونالد ترامپ نوشت و از سمت خود کناره‌گیری کرد.جو بایدن در بیانیه خود ویلیام برنز را «دیپلماتی کارکشته» خواند که «برای ده‌ها سال» در خدمت «امنیت» آمریکا و مردمش بوده است. وی همچنین گفت که «تجربیات و دانش برنز» چیزی است که «آمریکا برای جلوگیری از تهدیدها، پیش از آنکه به خاک ما برسند، احتیاج دارد.»
وی یکی از جدی‌ترین گزینه‌های جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا بود. برنز دارای مدرک دکترای روابط بین‌المللی از دانشگاه آکسفورد است.
سؤال اصلی اینجاست که آیا «ویلیام برنز» به‌عنوان رئیس جدید سازمان سیا، با آوریل هاینز رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا همراهی خواهد کرد؟ به نظر می‌رسد تفاوت‌هایی در سبک و سیاق رفتاری و امنیتی این دو وجود دارد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، رسما آوریل هاینز را برای ریاست اداره اطلاعات ملی معرفی کرده است. این برای اولین بار است که یک زن برای این پست انتخاب می‌شود. اداره اطلاعات ملی، هماهنگ‌کننده تمامی سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا را بر عهده دارد. همچنین حفاظت از ارتباطات و زیرساخت‌های حساس مخابراتی دولت آمریکا و حفاظت از سیستم‌های اطلاعاتی که شامل امنیت اطلاعات و تجزیه‌وتحلیل رمزگشایی و رمزنگاری است را برعهده دارد. آژانس امنیت ملی یکی از اعضای کلیدی در جامعه اطلاعاتی ایالات‌متحده، متشکل از ۱۶سازمان امنیتی - اطلاعاتی است. درهرحال، ویلیام برنز باید به‌نوعی زیر نظر آوریل هاینز کار کند، هرچند که وجوه اشتراک زیادی میان این دو وجود دارد! 
آوریل هاینز در دوران ریاست جمهوری اوباما ، معاون سازمان سیا بود. از آوریل هاینز به‌عنوان زنی یاد می‌شود که کمتر در معرض پرسش و پاسخ رسانه‌ها قرار می‌گیرد و در مقابل به‌عنوان شاه‌مهره‌ای امنیتی در آمریکا، ارتباط گسترده‌ای با دو لابی صهیونیستی آیپک و جی استریت در این کشور دارد. آوریل هاینز در دوران ریاست جمهوری اوباما در کنار جان برنان-رئیس وقت سازمان سیا-نقش مهمی در انجام قتل‌های هدفمند توسط هواپیماهای بدون سرنشین در کشورهای دیگر ایفا کرد. برخلاف آنچه تصور می‌شود، آوریل هاینز رویکرد تندی نسبت به دیگر کشورهای دنیا ( خصوصا کشورهای مخالف آمریکا) دارد و مداخله نظامی در دیگر نقاط دنیا را مذموم نمی‌داند.ویلیام هاینز از این حیث، شباهت بسیار زیادی به ویلیام برنز دارد! برنز و هاینز هر دو از طرفداران ایجاد بحران‌های مزمن امنیتی در نظام بین‌الملل می‌باشند. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9984/9/90792/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha