آرشیو
انتخاب نشریه


کاظم محمودی در گفت‌وگو با «رسالت»:
پول، تنها عامل پیشرفت لیگ فوتبال نیست

گروه  ورزشی
نیم‌فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران در فصل 1400-1399 با صدرنشینی پرسپولیس به پایان رسید. در این نیم‌فصل تیم استقلال لیگ را مقتدرانه آغاز کرد، اما به‌تدریج از دوران اوج خود فاصله گرفت و در مقابل پرسپولیس رقیب دیرینه‌اش توانست مجددا خود را به بالای جدول لیگ برساند. 
در انتهای نیم‌فصل تیم‌های پرسپولیس، سپاهان و استقلال با فاصله 4 امتیاز ،رده‌های اول تا سوم را در اختیار دارند و سه تیم ذوب‌آهن، نساجی مازندران و ماشین‌سازی تبریز هم با اختلاف زیاد نسبت به تیم‌های صدر جدول به ترتیب رتبه‌های 14 تا 16 را در جدول رده‌بندی لیگ برتر بیستم در پایان نیم‌فصل اول به دست آورده‌اند. 
لیگ برتر فوتبال امسال با چند ویژگی آغاز به کار کرد که می‌توان به ممنوعیت عقد قرارداد با بازیکنان و مربیان خارجی جدید در باشگاه‌ها، عدم حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها و ابتلای تعدادی از بازیکنان تیم‌ها به کرونا اشاره کرد که پیش‌ازاین در جریان برگزاری مسابقات لیگ برتر رخ نداده بود و به همین علت این نیم‌فصل را باید متفاوت از لیگ‌های حرفه‌ای دیگر قلمداد کرد. 
کاظم محمودی، بازیکن و مربی سابق فوتبال در گفت‌وگو با «رسالت» درباره کیفیت بازی‌های نیم‌فصل اول لیگ برتر فوتبال بیان کرد: بازی‌های نیم‌فصل اول نسبت به مسابقات لیگ‌های گذشته ضعیف‌تر بود و دلایل آن‌هم به عدم برنامه‌ریزی صحیح از سوی فدراسیون و عدم حضور مربیان و بازیکنان خارجی حرفه‌ای و سطح بالا بازمی‌گردد. 
وی اضافه کرد: بیشتر تیم‌ها نتیجه گرا شده‌اند و پول خرج کردن را تنها عامل بهتر شدن وضعیت تیم‌ها می‌دانند. تیم‌ها باید از بازیکنان جوان‌تر خود در آکادمی استفاده کنند، اما متأسفانه آکادمی‌ها بسیار ضعیف عمل می‌کنند و بازیکن سازی تیم‌ها مانند قبل نیست. بیشتر تیم‌ها با بازیکنان پا به سن گذاشته در حال بازی هستند و کمتر تیمی از بازیکنان جوان استفاده می‌کند. این تیم‌ها شاید امسال نتیجه نگیرند اما در سال بعد پیشرفت کرده و با مبالغ کمتر به تیم خود کمک می‌کنند. 
محمودی عدم  حضور تماشاگران را عاملی در جهت پایین آمدن کیفیت بازی‌ها عنوان کرد و افزود: فوتبال بدون حضور تماشاگران معنی ندارد و مسابقات هم به دلیل نبود هواداران و شیوع کرونا هیجان لازم را به‌خصوص برای تیم‌های پرطرفدار نداشت، زیرا می‌توان نیمی از قدرت این تیم‌ها را در بازی‌های داخل خانه و با حضور تماشاچیان مرتبط دانست. 
مربی سابق باشگاه تراکتور با اشاره به این‌که عدم حضور بعضی از بازیکنان به علت ابتلا به کرونا باعث آسیب دیدن تیم‌ها در مسابقات شد، گفت: از ابتدای فصل تیم‌ها آمادگی خوبی را نداشتند زیرا به علت کرونا اردوهای آماده‌سازی برگزار نشد. علاوه بر این آماده‌سازی تیم‌ها در پیش از فصل دیرتر آغاز شد که باعث تحلیل هماهنگی و قدرت بدنی بازیکنان گردید. 
محمودی با اشاره به این‌که من مخالف حضور مربیان خارجی در لیگ هستم، افزود: مربیان داخلی به‌طورقطع در سطح بهتری نسبت به مربیان خارجی که به لیگ می‌آیند، هستند. اگر قرار بر حضور مربی خارجی است باید مربی تأثیرگذار و درجه‌یک بیاید، اما بیشتر مربیان و بازیکنان خارجی که به لیگ ما وارد شدند در سطوح بالای فوتبال قرار نداشتند. 
این پیشکسوت فوتبال ادامه داد: اگر به دنبال پیشرفت مربیان داخلی هستیم باید از افراد حرفه‌ای برای آموزش به مربی داخلی استفاده کرده و کلاس برای ارتقای دانش آن‌ها برگزار کنیم تا بتوانند خود را به سطح اول فوتبال دنیا برسانند. این موضوع درباره بازیکنان خارجی هم صدق می‌کند، زیرا با ورود بازیکنان غیرحرفه‌ای هم ‌ارز از کشور خارج می‌شود و هم هیچ سودی برای تیم‌های ما به همراه نمی‌آورند. این در حالی است که استعدادهای فوتبالی در آکادمی‌ها در حال سوختن هستند.  

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9990/1/91185/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha