آرشیو
انتخاب نشریه


حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس:
غنی‌سازی 60 درصد، اولین گام ایران بود

گروه سیاسی
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» بیان کرد: غنی‌سازی 60 درصدی مطابق قانون است. قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باید سریع‌تر آغاز می‌شد. نکته دوم این است که اتفاقات تلخی که در نطنز افتاد و به‌روشنی مشخص شد که دست اسرائیل و آمریکایی‌ها در کار است.
 مذاکره نیازمند حسن نیت است، خرابکاری نطنز و تحریم‌های جدید اروپا چه حسن نیتی است؟
وی افزود: رژیم صهیونیستی، سگ دست‌آموز آمریکایی‌هاست و بدون اجازه آن‌ها هیچ اقدامی نمی‌کند و این‌که آمریکا در رسانه‌ها اعلام کرده است، ما در این اتفاق دست نداشته‌ایم، باورپذیر نیست و کفایت نمی‌کند. بنابراین مذاکره باید در یک فضایی که حسن‌نیت بین طرفین باشد صورت گیرد، این چه حسن نیتی است؟
سلیمی ادامه داد: غربی‌ها درخلل مذاکرات، این اقدام تروریستی را انجام دادند بنابراین مذاکره یک سرابی بیش نیست و یک تله است و برای پیشبرد اهداف خاصی است که آقایان در سردارند.
این عضو هیئت‌رئیسه مجلس تأکید کرد: درنتیجه غنی‌سازی 60 درصدی باید زودتر از این‌ها انجام می‌شد. بدون شک دست روی دست گذاشتن و عدم پاسخ درخور دشمن را پررو و جری‌تر می‌کند. بنابراین غنی‌سازی 60 درصد تنها یکی از گام‌های جمهوری اسلامی است و کافی نیست. دشمن باید منتظر پاسخی سخت و پشیمان‌کننده‌ای باشد. 
او می‌گوید: به همین دلیل بود سال گذشته ترور شهید فخری‌زاده رخ داد و خرابکاری در نطنز را انجام دادند و در کمال پررویی آن را پذیرفتند. درمجموع این‌ها تصور کردند که شاید جمهوری اسلامی به‌واسطه این‌که برای ترور شهید فخری‌زاده کاری نکرد، این اقدام را نیز پاسخ ندهد. اما جمهوری اسلامی در عین صبوری به دستاوردهایی دست پیدا می‌کند که سخت‌ترین انتقام اقدامات خرابکارانه آن‌هاست.
سلیمی تشریح کرد: نکته بعدی نیز تحریم‌های حقوق بشری اروپایی‌ها حین مذاکرات وین است. این اقدامات نشان می‌دهد مذاکره بی‌فایده است و مقامات ایرانی باید هرچه سریع‌تر میز را ترک کنند. این خواست ملی و منطقی و یک اقدام عقلانی و کمترین واکنشی است که می‌توان داشت و تعجب است که چرا تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
  کش‌دار شدن مذاکرات خواست طرف مقابل است
این نماینده مجلس افزود: مذاکره‌کنندگان ایران باید مراقب باشند که کش‌دار شدن مذاکرات خواست طرف مقابل است و اصلا رفع تحریم و اجرای تعهداتی که در توافق برجام پذیرفته‌اند و آن‌ها را امضا  کرده‌اند، مذاکره نمی‌خواهد.
وی گفت: تنها باید تحریم‌های اولیه و ثانویه را بردارند و این‌ها فقط شامل تحریم‌های هسته‌ای نمی‌شود. برداشتن برخی از تحریم‌ها مغایرت تعهد داده‌شده در برجام و خواست ایران است. عضو هیئت‌رئیسه مجلس تأکید کرد: رفع تحریم‌ها نیز باید راستی آزمایی شوند و 6 ماه زمان می‌برد و این‌که عده‌ای می‌گویند،  یک روز و 8 ساعت می‌توان رفع تحریم‌ها را راستی‌آزمایی کرد، فریبی بیش نیست.سلیمی در انتها تأکید کرد: غربی‌ها باید بدانند که غنی‌سازی
 60 درصد ایران، اولین گام بود و باید منتظر سیلی‌های محکم‌تر بمانند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10019/1/93006/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha