آرشیو
انتخاب نشریه


انتخابات 1400 و گفتمان «انقلابی‌گری مثبت»

معین ضابطی
 مفهوم محوری «انقلابی‌گری» که بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری به‌کاررفته، شرط کافی برساخت جامعه توحیدی و گامی بلند در جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی است.  ایشان «گفتمان انقلابی‌گری» را به‌عنوان اصلی‌ترین راهبرد مقابله با آفات و چالش‌های نظام اسلامی می‌دانند. 
مقام معظم رهبری همچنین بارها به تبیین منطقی و عالمانه راه از بیراه در مسیر تبدیل این گفتمان به معرفتی فراگیر پرداختند و با جداسازی «انقلابی گری مثبت» از «انقلابی گری
 منفی» نقشه‌راه آینده برای تحقق این گفتمان را ارائه فرمودند. 
رهبر انقلاب فرمودند: «نگاهی به تاریخ انقلاب می‌توان «دوگونه انقلابی» را از هم تفکیک کرد: «از اولِ انقلاب دوگونه انقلابی داشتیم و انقلابیون ما دو گونه نقش ایفا کردند. بعضی از انقلابیون، انقلابیون مثبت بودند؛ بعضی از انقلابیون هم انقلابیون منفی بودند. در اوایل انقلاب، انقلابى منفی به آن انقلابی‌ای می‌گفتیم که از میدان کار و تلاش و حرکت، آن‌جایی که دردسری داشت، عقب می‌کشید. انقلابی بود، اما انقلابى وجاهت‌طلب و راحت‌خواه. یک عده هم انقلابى مثبت بودند. حاضر بودند آبرویشان را هم‌خرج کنند. آن‌جایی که فکر می‌کردند وجودشان می‌تواند کمکی بکند، با همه وجود حاضر بودند. انقلابى منفی، خودش را از کار کنار می‌گیرد؛ اما اگر یک‌وقت کاری هم به دستش افتاد، مثل آدم‌هایی که هیچ کاری در دستشان نیست، حالت منفی‌بافی و شکل اپوزیسیون به خودش می‌گیرد؛ کانه در هیچ کاری مسئولیت ندارد! انقلابى مثبت حتی اگر هیچ‌کاره هم باشد، خودش را مسئول‌ترین افراد می‌داند و وارد میدان می‌شود.»
بدون تردید نماد بارز انقلابی‌گری مثبت در عصر ما، امام خمینی(ره) و شخص رهبر انقلاب می‌باشند.
ایشان نیز  بارها امام(ره) را محوری‌ترین الگوی انقلابی‌گری در عصر حاضر معرفی نمودند و از تعبیر «مؤمن متعبدِ انقلابی» به‌عنوان صفتی جامع برای حضرت امام(ره) استفاده نموده و با ویژگی‌هایی که برای امام خمینی (ره) مطرح می‌کنند ایشان را نماد انقلابی‌گری می‌دانند. معظم له امام بزرگوار را، «مؤمن به خدا»، «مؤمن به مردم»، «مؤمن به هدف» و «مؤمن به راهی بود که او را به این هدف می‌رساند» معرفی نمودند و ثمره راهبری و رهبری این «امامِ انقلابی» را خروج کشور از بسیاری از منجلاب‌ها ازجمله «منجلاب‌های وابستگی، فساد سیاسی، فساد اخلاقی، حقارت بین‌المللی، عقب‌ماندگی‌های علمی، اقتصادی و فناوری و آقابالاسری آمریکا و انگلیس» دانستند. 
و درجایی دیگر به بیان شاخص‌های انقلابی‌گری مثبت می‌پردازند: «انقلابی مثبت» انسانی است که با «مسئولیت‌پذیری» اهل «کار و تلاش و حرکتِ امیدوارانه» است و از «یأس و منفی‌بافی» به‌دور است. در این نگاه انقلابی‌گری حقیقی، همراه کردن نقد و اعتراض و مطالبه‌گری با ارائه‌ راه‌حل و کار ایجابی است: «در اسلام هم نهی از منکر با امربه‌معروف همراه است، نهی از منکر همان اعتراض است، امربه‌معروف یعنی ارائه‌ راه‌حل. بنابراین مطالبه‌گری را حتما با ارائه‌  راه‌حل همراه کنید.» 
ایشان همچنین با اشاره به مجاهدت‌های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی  ایشان را تجسم عملی انسان انقلابی دانسته  و معتقدند این شهید والامقام «به‌شدت انقلابی بود. انقلاب و انقلابی‌گری خط قرمز  قطعی  او بود. ذوب در انقلاب بود.»
رهبر انقلاب در سخنرانی نورزیشان، باکفایت، باایمان، عدالت‌خواه، ضدفساد، دارای عملکرد انقلابی و جهادی، معتقد به توانمندی‌های داخل،  معتقد به جوانان به‌عنوان پیشران حرکت عمومی کشور، مردمی و امیدواربودن را به‌عنوان هشت خصوصیت لازم برای ریاست جمهوری آینده برشمردند. نگاهی به این هشت خصوصیت بیانگر این مهم است که ایشان رئیس‌جمهوری با ویژگی «انقلابی‌گری مثبت» را  نیاز امروز کشور می‌دانند  و از ملت ایران می‌خواهند با شناسایی این ویژگی‌ها در میان کاندیداهای انتخابات راه را برای تعالی و پیشرفت کشور هموار کنند.  انتخابات 1400 فرصتی استثنایی محسوب می‌شود که پس از ارائه این ویژگی‌ها و شاخص‌ها، در عرصه عمل رئیس‌جمهوری در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی و مبتنی بر شاخص‌ها و الگوهای ارائه‌شده از سوی رهبری معظم انتخاب و انتخابات پیش رو به صحنه بسط و توسعه این شاخص‌ها تبدیل شود.  تا در ابتدای گام دوم انقلاب گفتمان انقلابی‌گری مثبت به گفتمان برتر  در کارگزاران و خصوصا مسئولین قوه اجرایی تبدیل گردد. این موضوع می‌تواند از انتخاب فردی دارای روحیه انقلابی به‌عنوان رئیس قوه مجریه آغاز و به دیگر مدیریت‌های ذیل آن تسری پیدا کند.ایشان در باب روحیه انقلابی نیز می‌فرمایند: «معنای روحیه‌  انقلابی این است که یک انسان انقلابی، شجاعت دارد، اهل اقدام و عمل است، ابتکار می‌ورزد، بن‌بست‌شکنی می‌کند، گره‌گشایی می‌کند؛ از چیزی نمی‌ترسد، به آینده امیدوار است، به امید خدا به سمت آینده‌  روشن حرکت می‌کند.»روحیه بسیجی و مدیریت جهادی که در دوران دفاع مقدس کاملا وجود داشت، اما صرفا مربوط به زمان دفاع مقدس نیست. لذا با استفاده از تجارب دفاع مقدس و پیاده‌سازی این تجربیات در دولت آینده می‌توان شاهد حاکمیت روحیه انقلابی و گفتمان انقلابی گری مثبت در تمام سطوح مدیریت اجرایی کشور باشیم.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10024/2/94301/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha