آرشیو
انتخاب نشریه


مهدی سعادتی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
لغو تمام تحریم‌ها تنها راه بازگشت آمریکا به برجام است

گروه سیاسی
مهدی سعادتی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» به لزوم لغو تمام تحریم‌های آمریکا اشاره کرد و افزود: کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه، چین، روسیه و آمریکا یک توافق بین‌المللی هسته‌ای را با ایران امضا کرده‌اند و اگر می‌خواهند ادامه داشته باشد، باید تمام تحریم‌های آمریکا برداشته شود. 
وی ادامه داد: آمریکا خودش از برجام خارج شده است و اگر قصد بازگشت دارد باید به این شرط عمل کند در غیر این صورت جمهوری اسلامی ایران هیچ اقدامی برای احیای برجام نمی‌کند. هرچقدر در این سال‌ها به تعهدات برجامی خود عمل کرده‌ایم بس است و بر موضع خود مصر هستیم.
سعادتی گفت: درصورتی‌که تمام تحریم‌های آمریکا، نه برخی از آن‌ها یا صرفا تحریم‌های هسته‌ای، لغو شود و ایران راستی آزمایی کند که لغو آن‌ها درست است و مجددا اعمال نخواهد شد به تعهدات برجامی خود عمل می‌کند.
هیچ کس اجازه نقض موضع جمهوری اسلامی ایران را ندارد
این عضو کمیسیون امنیت ملی تأکید کرد: این موضع جمهوری اسلامی ایران است و هیچ‌کس اجازه نقض آن را ندارد. یک‌بار مذاکرات برجامی انجام‌شده و مذاکره مجدد و امتیازدادن مجدد معنا ندارد.وی یادآور شد: طبق حقوق بین‌الملل این حق ایران است که طبق مفاد توافق برجام درصورت عدم اجرای تعهدات طرف مقابل، تعهدات برجامی خود را کاهش دهد. آن‌ها در تمام این سال‌ها در حال نقض برجام بودند تا ایران را به خروج از این توافق وادار کنند و درنهایت بگویند این ایران بود که باعث از دست رفتن برجام شد.
او گفت: هرچند باوجود پاره کردن برجام توسط ترامپ، ایران را ناقض برجام می دانند و این جالب است. البته جای تعجب نیست چراکه اروپایی‌ها نیز نوچه و متحد آمریکا هستند و تمام گام‌های آن‌ها برای فشار بیشتر به ایران است.سعادتی عنوان کرد: بعد از انجام گام‌های جدی کاهشی ایران که طبق قانون مجلس صورت گرفت اروپایی‌ها طوری که گویا منتظر فرصت بودند، ایران را ناقض برجام و حقوق‌بشر خواندند و گفتند اقدامات هسته‌ای ما خطرناک است.این نماینده مجلس افزود: این در حالی است که خطرناک، خودشان هستند و کشورهایی بمب اتم دارد اروپا و آمریکاست. ما هیچ‌گاه به سمت بمب هسته‌ای حرکت نمی‌کنیم اما دشمنان بدانند اگر بیش‌ازحد به مواضع زورگویانه خود اصرار ورزند ایران با آن‌ها همگام نمی‌شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در انتها خاطرنشان کرد: ما لغو برخی از تحریم‌ها را نمی‌پذیریم و آمریکا موظف به لغو تمام تحریم‌هاست. سناریوی بازگشت گام‌به‌گام یا توافق موقت نیز طرح کسانی است که منافعشان به خارج از کشور و دشمنان کشور وابسته است. به‌هیچ‌وجه این سیاست پذیرفته نیست و جای بحث هم ندارد. موضع ایران مشخص و آسان است.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10024/1/94304/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha