آرشیو
انتخاب نشریه


سیدعلی آقازاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
هرمصوبه‌ای در وین نهایی شود باید به تأیید مجلس برسد

حانیه مسجودی
سیدعلی آقازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به حضور وزیرامورخارجه در مجلس بیان کرد: روز یک‌شنبه وزیر امور خارجه به مجلس آمد و نمایندگان سؤالات خود را از او پرسیدند. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مسئول بررسی صوت منتشرشده از ظریف است اما به هرحال وزیر امور خارجه به سؤالات پاسخ دادند برخی قانع شدند و برخی دیگر قانع نشدند.
وی تشریح کرد: محور اصلی سؤالات نیز همان صوت منتشرشده از ظریف بود و انتقاداتی که وجود داشت مطرح شد. البته ظریف نیز در پاسخ بسیاری از سؤالات به‌نوعی از مسئله پیش‌آمده پشیمان بود و مطرح می‌کرد که قرار نبود این گفت‌وگو منتشر شود و محرمانه بوده است. درنهایت مسئولیت پخش این صوت را نپذیرفت و نمایندگان مجلس نیز نظرات خود را مطرح کردند.
آقازاده گفت: نظر نمایندگان این بود که اصلا چنین صوت محرمانه‌ای نباید از وزیر امور خارجه کشور وجود داشته باشد و تفکر دوگانه دیپلماسی و میدان اشتباه است. اتفاقی که باعث شاد شدن دشمنان شد وبسیار نمایندگان را ناراحت کرده بود و این اتفاق قابل توجیه نبود.
دستاوردهای انقلاب اسلامی در صوت منتشرشده از ظریف تحریف شده بود
این عضو کمیسیون امنیت ملی یادآور شد: متأسفانه دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته و حضور مؤثر جمهوری‌اسلامی در سطح منطقه در صحبت‌های ظریف مورد تحریف قرار گرفته بود و در مورد آن بحث شد. ظریف در این مورد پاسخی نداشت. درنهایت تصمیم بر آن شد که وزیر امور خارجه پاسخگوی صحبت‌هایی که انجام داده باشد.
وی ضمن اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای در وین، افزود:
 از طرفی مذاکرات هسته‌ای در وین در حال انجام است و این مذاکرات فقط مربوط به دولت نیست و وزارت خارجه تنها نهاد تصمیم گیر نیست. اگرچه دولت معمولا در این‌گونه مباحث با بهره‌برداری‌های هدفمند و نامتعارف تلاش می‌کند مسائل را به نفع خود تمام کند اما قطعا به‌طور طبیعی مذاکرات برجامی مسئله‌ای بین جمهوری اسلامی و طرف‌های دیگر برجم است. بنابراین دولت تنها اجراکننده سیاست‌هاست.
آقازاده عنوان کرد: بنابراین همان‌طور که رهبر انقلاب تأکید فرمودند موضع جمهوری اسلامی رفع تمام تحریم‌ها و راستی آزمایی آن‌هاست و هیچ بحثی در این مورد پذیرفته نیست. افراد تیم مذاکره‌کننده نمی‌توانند برای پیشبرد اهداف دولت راه‌های مختلفی را برای به ثمر رساندن مذاکرات پیش بگیرند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتها متذکر شد که تنها راه و موضع جمهوری اسلامی همان است که رهبرفرموده است. لذا هر مصوبه که در وین نهایی شود باید به تصویب و تأیید مجلس شورای اسلامی برسد در غیر این صورت وجاهت قانونی ندارد. البته لازم به ذکر است که ما مخالف رفع تحریم‌ها نیستیم اما مخالف عجله و بهره‌برداری انتخاباتی دولت از مذاکرات هستیم.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10037/3/95092/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha