آرشیو
انتخاب نشریه


صدها فلسطینی در مسجدالاقصی زخمی شدند
اوج توحش صهیونیست‌ها

گروه بین‌الملل
 جنایات رژیم متوحش و اشغالگر صهیونیستی در مسجدالاقصی به نقطه اوج خود رسیده است. نظامیان صهیونیست از صبح دیروز  با حمله به صحن‌های مسجدالاقصی نمازگزاران و تحصن‌کنندگان فلسطینی را هدف قرار دادند و این مکان مقدس را تحت محاصره خود درآوردند و تاکنون صدها نفر زخمی شده‌اند.
چه اتفاقی در مسجدالاقصی رخ می‌دهد 
 صحن‌های مسجد‌الاقصی بار دیگر شاهد یورش نظامیان صهیونیست در راستای حمایت از شهرک‌نشینان به نمازگزاران فلسطینی است.این در حالی است که در ادامه حملات نظامیان صهیونیست به فلسطینی‌ها در محله شیخ جراح
 در قدس شرقی نیز ده‌ها نفر زخمی شدند. کانال تلگرامی شبکه المیادین، از تجمع شمار زیادی از نمازگزاران فلسطینی در صحن‌های مسجد‌الاقصی برای مقابله با ورود غیرقانونی و حملات شهرک‌نشینان خبر داد و نوشت که اشغالگران برای متفرق کردن این نمازگزاران اقدام به شلیک گازهای اشک‌آور،  گلوله‌های پلاستیکی و بمب‌های صوتی می‌‌کنند.
بر اساس این گزارش ، درگیری‌های خشونت‌باری میان شهرک‌نشینان و فلسطینی‌ها در صحن‌های مسجد‌الاقصی آغاز شده است و جوانان فلسطینی در حال مهار حملات شهرک‌نشینان هستند.پایگاه خبری شبکه «الجزیره» نیز با انتشار تصاویر صحن‌های مسجدالاقصی از درگیری شدید نظامیان صهیونیست  با فلسطینی‌ها خبر داد.بر اساس این گزارش، نظامیان صهیونیست، از چند دروازه به مسجدالاقصی حمله کردند و در حال حاضر درگیری اصلی میان اشغالگران و تحصن‌کنندگان فلسطینی در بخش «مسجد القبلی» متمرکز است و گفته می‌شود که صهیونیست‌ها با گلوله‌های پلاستیکی، سرهای فلسطینی‌ها را هدف قرار می‌دهد و شماری از آن‌ها از ناحیه سر مجروح شده‌اند.
مدیر مسجدالاقصی در گفت‌وگو با الجزیره گفت که اشغالگران به اتاقی که سیستم صوتی مسجد القبلی در آن قرار دارد، حمله کردند و به سوی مسجد قبه الصخره، گاز اشک‌آور شلیک کردند.
 صهیونیست‌ها مانع از درمان مجروحین می‌شوند 
 اداره اوقاف اسلامی نیز از مجروح شدن صدها متحصن در مسجدالاقصی خبر داد و اعلام کرد که اشغالگران و تک‌تیراندازان صهیونیست  به سوی تحصن‌کنندگان فلسطینی، گلوله‌های فلزی شلیک می‌کنند.هلال‌احمر فلسطین نیز اعلام کرد که اشغالگران مانع ورود کادرهای درمانی و رسیدن آن‌ها به مسجدالاقصی برای امدادرسانی می‌شوند. با این حال موفق شدیم  تعداد اندکی از  زخمی‌ها را از دروازه «الاسباط» به بیمارستان منتقل کنیم اما شمار دیگری هستند که ما نمی‌توانیم به آن‌ها امدادرسانی کنیم.سخنگوی هلال‌احمر فلسطین اعلام کرد که صهیونیست‌ها با گلوله‌های فلزی سرهای تحصن‌کنندگان در مسجدالاقصی را هدف قرار داده‌اند. 
هلال‌احمر فلسطین اعلام کرد که تاکنون صدها نفر در جریان حمله صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی زخمی شده‌اند و تنها حدود  ۵۰ نفر
 از آن‌ها به بیمارستان قدس و بیمارستان سیار ایجادشده در نزدیکی مسجدالاقصی منتقل شده‌اند.خبرنگار الجزیره نیز در گزارش خود،  میان اشغالگران و کمیته محافظان مسجدالاقصی در صحن مسجد قبه الصخره خبر داد و اعلام کرد که اشغالگران برشدت و میزان شلیک بمب‌های
 گاز اشک‌آور و صوتی در مسجد القبلی،
 قبه الصخره و نمازخانه المروانی افزودند.
قبه الصخره یکی از بخش‌های مسجدالاقصی است که در جنوب شرقی بخش قدیمی قدس واقع است. دیگر بخش‌های آن شامل مسجد القبلی، نمازخانه المروانی، نمازخانه قدیمی الاقصی، مسجد قبه الصخره، مسجد البراق ، مسجد المغاربه، مسجد النساء و ...است.
 بازی صهیونیست‌ها با آتش
«محمد حماده» سخنگوی جنبش حماس در شهر قدس اشغالی نسبت به تجاوزات صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی هشدار داد.پایگاه خبری «عرب-۴۸» به نقل از حماده گزارش داد که رژیم صهیونیستی، به خاطر تعدی به مسجدالاقصی و نمازگزاران حاضر در آن، بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.وی تأکید کرد، یورش به مسجدالاقصی و تعدی به نمازگزاران معتکف که توسط ارتش رژیم صهیونیستی صورت گرفته است، یک جنگ مذهبی است.
حماده بر این باور است که این جنگ مذهبی صهیونیست‌ها، بیانگر وحشیگری و نازیسم بودن رژیم صهیونیستی است.این مسئول حماس از مردم فلسطین خواست که در برابر این حملات ایستادگی کنند و اجازه ندهند که صهیونیست‌ها وارد آن شوند.
«صالح العاروی» نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس گفت که قدس سنگ‌بنای وجود ملت فلسطین است.العاروی تأکید کرد «چشم امید همه به آن است. اسرائیل نمی‌داند که آن (قدس) همه چیز ماست و به خاطر آن، مجاهدان از سراسر دنیا گرد هم جمع می‌شوند».
وی خاطرنشان کرد، رژیم صهیونیستی با آتش‌بازی می‌کند و تعدی به قدس و تلاش‌های مخرب، بازی بسیار خطرناکی است.
تعبیر خطیب قدس از اتفاقات مسجدالاقصی
شیخ «عکرمه صبری» خطیب مسجدالاقصی در سخنانی گفت که مأموران رژیم صهیونیستی با انواع سلاح‌ها یک «جنگ واقعی» را در مسجدالاقصی رقم زده‌اند.
او به خبرگزاری فلسطینی صفا گفت که مسجدالاقصی زیر پای نیروهای ویژه و تک‌تیراندازهای رژیم اشغالگر قدس آلوده شده، مورد تجاوز قرار گرفته و اشغال شده است و چنین وقایعی از سال ۱۹۶۷ که شهر قدس اشغال شد، سابقه ندارد.خطیب مسجدالاقصی در ادامه گفت که نظامیان رژیم صهیونیستی عامدانه با گلوله‌های پلاستیکی به سر و چشم نمازگزاران شلیک می‌کنند و عمده نمازگزاران از این دو ناحیه مجروح شده‌اند.
به گفته شیخ «عکرمه صبری» مأموران صهیونیستی می‌خواهند نمازگزاران و معتکفان را از مسجد بیرون انداخته تا راه ورود شهرک‌نشینان و تجاوز به حریم مسجد باز شود؛ درحالی‌که تمامی مسجدالاقصی متعلق به مسلمانان است و آن‌ها هیچ حقی در این مسجد ندارند.
او با انتقاد از موضع کشورهای عربی و اسلامی، افزود: «کشورهای عربی و اسلامی در خصوص اتفاقاتی که در مسجدالاقصی رخ می‌دهد، چه می‌کنند؟ همه باید به مسئولیت خود در قبال اتفاقات این مسجد عمل کنند».
به گفته وی بنیامین نتانیاهو تلاش دارد با این کارها، جناح راست‌گرای تندرو را خشنود کند تا آن‌ها از وی برای ابقای در پست نخست‌وزیری حمایت کنند و در این میان مسجدالاقصی قربانی می‌شود.از سوی دیگر، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ضمن تأکید بر حمایت خود از نیروهای پلیس و دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی دردرگیری‌های جاری بر سر قدس، با طرح این ادعا که اتفاقات جاری در قدس جدید نبوده بلکه از صدها سال قبل وجود داشته‌، رسانه‌های جهان را به انعکاس اشتباه این حوادث متهم کرد!
 بنیامین نتانیاهو مدعی شد: در حال حاضر درگیری بر سر قلب قدس در جریان است و درگیری جدیدی در کار نیست بلکه تنها عبارت است از درگیری میان عدم سازش و سازش و میان خشونت سرکش و ساختار و قانون، این درگیری جدید نیست و از صدها سال قبل شاهد آن بوده‌ایم! 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10037/1/95108/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha