آرشیو
انتخاب نشریه


ماسک‌دزدانی که واکسن‌دزد شده‌اند!

سعید صابریان 
منازعات واشنگتن و اتحادیه اروپا بر سر تصاحب امتیاز توزیع واکسن کرونا در جهان وارد فاز تازه‌ای شده است. این منازعه   از ابتدای ماه مارس امسال ( سال 2020) و زمانی که بسیاری از شرکت‌های تحقیقاتی در دنیا، فعالیت‌های خود را برای تولید واکسن کرونا آغاز کرده بودند کلید خورده بود. اکنون، با تولید واکسن کرونا در چندین شرکت دارویی دنیا و نزدیک‌تر شدن برخی شرکت‌های دیگر به تولید نهایی واکسن کووید 19 ، واشنگتن و کشورهای اروپایی مشغول پیش‌خرید گسترده واکسن‌های تولیدشده و جلوگیری از توزیع عادلانه این واکسن‌ها در جهان هستند. 
چندی پیش ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد و با هدف مقابله با شیوع کرونا، قطعنامه‌ای را تصویب کردند.در این قطعنامه، همه اعضا خواستار دستیابی «عادلانه، مؤثر و بهنگام» به هرگونه واکسن برای مقابله با ویروس کرونا شده‌اند. بااین‌حال آمریکا و اتحادیه اروپا به‌راحتی این موضوع ( توزیع عادلانه واکسن کرونا) را زیر پا می‌گذارند! دولت آمریکا در ازای تسهیل پروسه «آزمایش واکسن» و «تست انسانی واکسن‌های تولیدشده اولیه» برای این شرکت‌ها (که به قیمت جان انسان‌های بی‌گناه در کشور‌های آفریقایی تمام می‌شود)، سلطه بی‌حدوحصری بر این شرکت‌ها دارد. بر این اساس، تولیدات و محصولات دارویی و درمانی این شرکت‌ها و نحوه توزیع آن‌ها، در اختیار دولتمردان ایالات‌متحده قرار می‌گیرد. وقاحت
 کاخ سفید به این نقطه ختم نمی‌شود! رئیس‌جمهور آمریکا معتقد است که اگر «شرکت‌های خصوصی» در این پروسه به «بازیگران اصلی» تبدیل شوند، می‌توان با پرداخت مبلغی گزاف به آن‌ها، واکسن‌هایی مانند واکسن کووید ۱۹ را از آن‌ها پیش‌خرید کرد. این شرکت‌ها اگر در مقابل پیشنهاد غیرمستقیم آمریکا بایستند و با آن مخالفت کنند، با وضع تحریم‌هایی غیرقانونی و یک‌جانبه (به بهانه‌های گوناگون) مواجه خواهند شد.
ایالات‌متحده جهت به دست آوردن انحصار خرید و توزیع واکسن‌های تولیدشده برای مقابله با کووید ۱۹، دقیقا از همان فرمول «ماسک دزدی»معروف خود استفاده می‌کند: استفاده از «دلالان غیردولتی محصولات درمانی» و وادار سازی غیرمستقیم شرکت‌های دارویی برای همکاری با آن‌ها. 
نکته تأسف‌بار این‌که این مناقشه در حالی تشدید می‌شود که کشورهای اروپایی متعهد به «توزیع عادلانه واکسن کرونا» در جهان شده‌اند! از سوی دیگر، جو بایدن رئیس‌جمهور بعدی آمریکا نیز به‌مانند ترامپ همتای فعلی خود، معتقد است که باید از ابزاری به نام«حق انحصاری توزیع واکسن کرونا» به‌عنوان اهرم فشاری علیه دیگر کشورها و دولت‌های دنیا استفاده کرد. اتحادیه اروپا تاکنون بیش از 2 میلیارد دوز واکسن کرونا را از شرکت‌های دارویی مختلف در جهان پیش‌خرید کرده است.این قاعده در خصوص ایالات‌متحده نیز صادق است. حتی آمریکا و کشورهای اروپایی به بسیاری از شرکت‌های داروسازی و واکسن‌سازی ( که در مراحل تست انسانی واکسن کرونا هستند) ، پیشنهاداتی را در خصوص پیش‌خرید واکسن‌های آن‌ها ارائه داده‌اند. به‌نحوی‌که در آینده‌ای نزدیک، کشورهای فقیر و متوسط ناچار شوند این واکسن‌ها را از آمریکا یا کشورهای اروپایی ادامه دهند. در این مسیر، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به یکدیگر نیز رحم نمی‌کنند! به عبارت بهتر، کشورهای غربی که سابقه«ماسک دزدی» از یکدیگر را در روزهای نخست شیوع کرونا داشته‌اند، اکنون وارد فاز «واکسن دزدی» از سایر کشورهای دنیا شده‌اند. بدون شک، افکار عمومی دنیا بازی وقیحانه کشورهای غربی( اعم از آمریکا و کشورهای اروپایی) را در آینده فراموش نخواهند کرد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9929/1/87402/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha