اعتراف بزرگ در تل‌آویو


روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» فاش کرد داده‌های منتشرشده از سوی ارتش اسرائیل درباره شمار مجروحان نظامی بسیار کمتر از آماری است که بیمارستان‌های اسرائیلی آن را ثبت کرده‌اند.
ارتش رژیم صهیونیستی  برای اولین بار در وبگاه رسمی خود آماری از شمار مجروحان نظامی‌اش منتشر کرد که در آن به ۱۵۹۳ نفر اشاره‌شده بود و از این تعداد ۲۵۵ نفر با جراحات خطرناک، ۴۴۶ نفر با جراحات متوسط و ۸۹۲ نفر با جراحات سطحی ثبت‌شده بودند.روزنامه هاآرتص شامگاه یک شنبه با انجام تحقیقاتی در بیمارستان‌هایی که نظامیان مجروح به آن منتقل‌شده بودند یا در آن‌ها بستری‌شده بودند، پی برده است که آمارهای اعلامی از سوی ارتش با آمارهای بیمارستان‌‌ها تفاوت چشمگیری دارد.
این رسانه در این خصوص به چند نمونه اشاره می‌کند و می‌گوید به‌عنوان‌مثال از تاریخ هفتم اکتبر تاکنون (زمان آغاز عملیات طوفان الاقصی) تنها به بیمارستان «برزیلای» حدود ۱۹۴۹ نظامی مجروح منتقل‌شده و بیمارستان «سوروکا» در بئر السبع (جنوب فلسطین اشغالی) حدود ۱۰۰۰ نظامی اسرائیلی و بیمارستان «شیبا» حدود ۵۰۰ نظامی را درمان کرده‌اند.
این روزنامه چاپ فلسطین اشغالی اضافه می‌کند در بیمارستان‌های «آسوتا» در اشدود حدود ۱۷۸ نظامی مجروح، در بیمارستان «ایخیلوف» در تل‌آویو ۱۴۸ نظامی، در بیمارستان رامبام در حیفا حدود ۱۸۱ نظامی، در بیمارستان «هداسا» در قدس اشغالی ۲۰۹ نظامی، در بیمارستان «بیلنسون» ۲۸۷ و در بیمارستان «شاعریه تسیدیک» ۱۳۹ نفر تحت درمان قرارگرفته‌اند.
گروه‌های مقاومت فلسطین و مقاومت اسلامی لبنان تاکنون در بیانیه‌های متعدد و با انتشار مستنداتی از حملات خود به پایگاه‌ها و نیروهای اسرائیلی همواره تأکید کرده‌اند آمار اعلام‌شده از سوی ارتش رژیم صهیونیستی واقعی نیست و شمار تلفات بسیار بیشتر است.هاآرتص در ادامه گزارش خود می‌گوید داده‌‌هایی که از بیمارستان‌ها منتشر کرده تنها بخش کوچکی است و «حتی اگر اختلافات احتمالی در ثبت و ابلاغ گزارش‌ها را در نظر بگیریم به‌عنوان‌مثال در مواردی که مجروحان ۲ بار ثبت‌شده‌ و از بیمارستانی به بیمارستان دیگر منتقل‌شده‌اند، همچنان توضیح چرایی اختلاف زیاد [آمارهای اعلام‌شده] در بیانیه‌های ارتش و بیانیه‌های بیمارستان‌ها سخت است».
این روزنامه در ادامه احتمال دیگری را مطرح می‌کند و می‌‌گوید: «اما توضیح احتمالی دیگر این است که بخشی از بیمارستان‌ها دست‌کم سربازانی را پذیرش کرده‌اند که به درمان‌های پزشکی غیرمرتبط با جنگ یا به دلایل دیگر نیاز داشته‌اند».
بااین‌حال، هاآرتص اشاره می‌کند اکثر بیمارستان‌ها از سیستم‌های ثبت برخوردارند و اتاق‌هایی اورژانسی دارند که مستقیما مجروحان جنگی در آنجا تحت درمان قرار می‌گیرند، به همین دلیل داده‌هایی که گزارش می‌شوند مربوط به نظامیان مجروح جنگی است.براساس این گزارش، اختلاف آمارها در بیانیه‌های ارتش و آمارهای بیمارستان‌ها زمانی بیشتر می‌شود که با بیانیه‌های وزارت بهداشت اسرائیل مقایسه می‌شوند. بیانیه‌های وزارت بهداشت شامل مجموع کشته‌های غیرنظامی و نظامی است و در صفحه رسمی وزارت بهداشت منتشر و به‌روزرسانی می‌شود.
طبق بیانیه وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی، بیمارستان‌های اسرائیلی از تاریخ هفتم اکتبر تا روز گذشته، حدود ۱۰۵۸۴ نظامی و غیرنظامی را پذیرش کرده‌اند که ۱۳۱ نفر آن‌ها بعد از ورود به بیمارستان کشته شدند و ۴۷۱ نفر در وضعیت خطرناک، ۸۶۸ نفر در وضعیت متوسط و ۸۳۰۸ نفر در وضعیت غیرخطرناک بستری شدند.
هاآرتص می‌گوید زمانی که فرض شود تعداد زیادی از مجروحان ثبت‌شده نظامی بوده‌اند، پذیرش داده‌هایی که می‌گویند ۱۵۹۲ نظامی تنها مجروح شده‌اند سخت خواهد بود چراکه این تعداد تنها ۱۵ درصد مجروحان را شکل می‌دهد.
اعتراف بزرگ در تل‌آویو