آرشیو
انتخاب نشریه


«رسالت» اهمیت حوزه نشر در بیان ویژگی های شهید سلیمانی را بررسی می کند؛
روایت‌هایی از مرد میدان

شیما ناصری
با این‌که شاید با گذشت ایام و روزها از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی تصور این باشد که خب دیگر برویم سراغ موضوعات دیگر و کمتر به او و اثراتی که بر جامعه و فرهنگ ایران می‌گذارد، بپردازیم تصور اشتباهی است؛ حضور او در تمامی ابعاد فرهنگی و اجتماعی ما به اندازه ای است که اگر هرروز هم از وجوه مختلف او بنویسیم و بگوییم بازهم کم گفته ایم.
یکی از عرصه‌هایی که می‌تواند در معرفی هرچه بیشتر این شهید بزرگوار به ما کمک نماید حوزه کتاب و نشر است که باوجود اثرگذاری طولانی مدت در جامعه می تواند فرصت خوبی برای بیان ابعاد مختلف شخصیتی این شهید بزرگوار باشد.
مردی کتابخوان که خود سوژه داغ کتاب‌های امروز شده است. حاج قاسم سلیمانی که با مشغله‌های فراوانش به‌واسطه مسئولیتش باز هم مطالعه کتاب یکی از اولویت‌های زندگی‌اش بود و حتی در شرایط سخت جنگ نیز همراه وی کتاب بود. در تصاویری که از ترور ایشان مشاهده شده نیز یک جلد کتاب می‌بینیم که جزء لوازم همراه وی بود. او در طول حیات با عزت خود یادداشت‌هایی بر چندین جلد از کتب عرصه پایداری برجای گذاشته است که نشان‌دهنده علاقه خاص وی به مقوله کتاب و کتابخوانی است. یادداشت‌های سردار را می‌توان در کتب من زنده‌ام، رادیو، وقتی مهتاب گم شد، سربلند، آن بیست و سه نفر و گردان 409 مشاهده کرد. 
مرد میدان عرصه جنگ و زندگی، خود سوژه کتاب‌های متنوع امروز شده است. اولین کتاب با نام «آن مرد پایان ندارد» تا قبل از چهلمین روز شهادتش روانه بازار نشر شد. آمارها نشان می‌دهد در این یک‌سال از فراق ایشان بیش از 100جلد کتاب در رده‌های سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال به چاپ رسیده است که مضمون این کتاب ها زندگینامه سردار، خاطرات جنگ‌های ایشان، فعالیت‌های جهادی وی، رشادت‌هایش در جنگ عراق و سوریه، دلنوشته‌ها و اشعار مخاطبان در مورد ایشان است که یکسری از این کتب در کمترین زمان به چاپ چندم خود رسیده است و برخی از آن‌ها به زبان‌های عربی، انگلیسی و ترکی ترجمه شده و در بازار نشر بین‌الملل عرضه شده است. 
برای آشنایی بیشتر با این موضوع پای صحبت‌های علی اسکندری، مدیرروابط عمومی و اموربین الملل سوره مهر نشستیم تا از منظر وی در این زمینه بیشتر جویا شویم.
وی در ابتدا به «رسالت» گفت: قطعا ظرفیت های وجودی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به اندازه‌ای هست که برای او کتاب‌های متعددی به رشته نگارش درآید.در این یک سال شاید انتشار
 100 عنوان کتاب، خود نشان از این ظرفیت دارد که می تواند در سال آینده نیز بر تعداد آن افزوده شود.
وی با بیان این نکته که انتشارات سوره مهر هم در این زمینه سهیم بوده و 5 عنوان کتاب در این حوزه منتشر کرده یادآور شد: از آثار منتشر شده در سوره مهر حتی چندین نمایشنامه هم به روی صحنه رفته که نشان می‌دهد بیان ویژگی‌ها و خصایص این شهید بزرگوار این قابلیت را دارد که در عرصه‌های مختلف هنری به‌کار گرفته شود.اسکندری با بیان این نکته که سردار سلیمانی بیش از 40 سال در عرصه‌های مختلف این انقلاب حضور داشته و در مسئولیت‌های سنگینی که داشت حتما این قابلیت را دارا بوده که بتوان از آن کار هنری استخراج کرد یادآور شد: در حوزه نشر به واسطه ماندگاری و مانا بودن آن، آثار مربوط به این شهید عزیز به سرعت تولید و شکل گرفت و انتشار کتب مختلف از ایشان در طول این یک‌سال نشان می‌دهد که این حوزه قابلیت آن را دارد تا ظرفیت های شهدای گرانقدر به ویژه این عزیز را به رشته تحریر درآورده و در اختیار جامعه قرار دهد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در آثار منتشر شده از ایشان شتاب‌زدگی هم نقش داشته یا خیر گفت: شاید برخی این گونه تصور کنند که انتشار 100 جلد کتاب در طول یک‌سال زیاد باشد اما به عقیده من با این‌که ممکن است  در برخی آثار نشانه‌های شتاب‌زدگی دیده شود اما این محصولات با عشق و ارادت به ایشان به بازار نشر آمده و هرکدام بخشی از ویژگی‌های این شهید والامقام را به تصویر کشیده است. با این‌حال تیراژ بالا و تکرار چاپ این کتاب ها نشان می دهد که جامعه خواهان دیدن خصایص ایشان بوده و باید در این زمینه بیش از این نیز تلاش شود.
این فعال حوره نشر با بیان این نکته که پرداختن به زندگی شهدایی با ویژگی های حاج قاسم سلیمانی در زمان حیات کار دشواری است یادآور شد: این عزیزان به واسطه مسئولیت‌هایی که دارند به سختی این امکان وجود دارد تا در زمان حیات بتوان از زوایای مختلف  به زندگی و فعالیت های آن‌ها پرداخت حتی در این ایام که ایشان به درجه رفیع شهادت هم نائل شده‌اند این کار دشواری است اما باید تلاش شود تا این گنجینه‌های بزرگ کشور به نسل جوان معرفی شوند تا آینده انقلاب تضمین شود.
وی در پایان گفت: به عقیده من باتوجه به اهمیتی که مقام معظم رهبری  برای حوزه کتاب قائل هستند و توجه نسل جوان به این بخش، این فرصت و امکان وجود دارد تا بیش از این به مقام والای شهدا از طریق انتشار کتب مختلف پرداخته شود و شهید سلیمانی هم با توجه به ابعاد وجودی مختلف خود در این زمینه می تواند الگویی برای انتشار کتاب های مختلف باشد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9952/12/88855/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha