آرشیو
انتخاب نشریه


معراج السعادة (136)

و چگونه چنین نباشد و حال این‌که کسی که احتراز نکند از موضعی که ظن هلاکت باشد و هلاک شود به‌حکم شریعت مقدسه باعث قتل خود شده است و به هلاکت ابدیه و شقاوت سرمدیه گرفتار گشته است . پس کسی که مبتلابه این صفت باشد باید اول مفاسد آن را در دنیا و آخرت به نظر آورد بعدازآن ، هر کاری که می‌خواهد بکند . ابتدا در آن تأمل کند اگر عقل و شرع تجویز آن را کند، مرتکب شود والا از آن اجتناب نماید  و بسا باشد که معالجه این صفت موقوف باشد بر این‌که از بعضی چیزها که احتراز از آن لازم نیست احتراز کند تا به حد وسط بایستد .
 جبن
​​​​​​​و اما جبن : که در طرف مقابل تفریط واقع است ، آن است که : از چیزی که نبایدحذر کرد احتراز نماید و این صفت در نهایت خباثت و موجب هلاکت است ، آدمی به سبب آن ذلیل و خوار  و زندگانی او تلخ و ناگوار می گردد  و مردم در جان و مال اوطمع می کنند و ظلمه دست تسلط بر او می گشایند  و صاحب آن مضطرب و بی ثبات وکسل و راحت دوست ، [راحت طلب] می شود و به این جهت از جمیع سعادات بازمی ماند و انواع فضایح و رسوایی را متحمل می شود و فحش و دشنام را بر خودمی پسندد  و نام نیک را بر باد می دهد  و از این جهت سید رسل صلی الله علیه و آله فرمودند که : «سزاوار نیست که مؤمن بخیل یا جبان باشد.» و فرمودند که : «بار پروردگارا ! پناه می گیرم به تو از بخل و پناه می گیرم به تو از جبن.»  کیفیت معالجه آن ، در بیان صفت خوف  که از لوازم صفت جبن ناشی از آن است ، بیان می شود  و ضد این دو جنس ، صفت شجاعت است که عبارت است از اطاعت قوه غضبیه ازبرای قوه عاقله ، یعنی نترسد از آنچه نباید ترسید و حذر کند از آنچه باید از آن احترازکند و این 
صفت ، اشرف صفات کمالیه و افضل ملکات نفسانیه است  و کسی که این صفت را نداشته باشد حقیقتا از جمله زنان است و از مردی بی نشان . از این جهت که خدای تعالی در وصف نیکان اصحاب پیغمبر صلی الله علیه و آله می فرماید : «اشدآء علی الکفار» یعنی : «سخت و شدیدند بر کفار.» و به این سبب امیر مؤمنان علیه السلام در وصف مؤمن فرمودند که : «دل مؤمن ازسنگ محکم تر است.» و از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام مروی است که : «مؤمن از کوه محکم تر است ، زیرا که سنگ از کوه می ریزد و از دین مؤمن هیچ فرو نمی‌ریزد.» و اما انواع صفات رذیله متعلقه به قوه غضبیه بسیار است .

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9952/12/88857/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha