آرشیو
انتخاب نشریه


سید محمد مرندی، کارشناس مسائل بين‌الملل:
ایران در برابر خواسته موشکی آمریکایی‌ها کوتاه نخواهد آمد

گروه سیاسی
سید محمد مرندی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «رسالت»، پیرامون اظهارنظر اخیر «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی دولت بایدن مبنی بر این‌که مذاکره موشکی با ایران پیش‌شرط و لازمه بازگشت آمریکا به برجام خواهد بود، اظهار داشت: از همان ابتدا آمریکایی‌ها با اقدامات و مسیری که طی کردند، بسیار روشن بود به این نقطه خواهیم رسید. آمریکایی‌ها هرگز قصد اجرای برجام در دوره اوباما و ترامپ را نداشتند و در دوره بایدن نیز وضعیت بدین گونه خواهد بود.
  مرندی تصریح کرد: در دوران ریاست جمهوری اوباما، زمانی که ایران پایبندی خود به  برجام را نشان داد و به تعهدات عمل کرد اما شاهد بودید او هیچ اقدامی برای پیشبرد توافق انجام نداد و تنها به اجرای پاره‌ای از تعهدات بسنده کرد. البته قصدی هم برای اجرایی شدن برجام نداشت. در حال حاضر نیز، اظهارات جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن که می‌گوید آمریکا تنها در صورت مذاکرات موشکی با ایران به توافق برجام برمی‌گردد، اشتباه محاسباتی بیش نیست. طبق اسناد ویکی لیکس، سالیوان همان کسی است که اعتراف کرده آمریکا از ابتدای بحران سوریه، در این ماجرا با القاعده همراهی کرده و نقش داشته است. البته وی تصور اشتباهی دارد که فکر می‌کند ایران برگ برنده خود در حوزه دفاعی، موشک‌های بالستیک و اقدامات منطقه‌ای را به غربی‌ها واگذار خواهد کرد. 
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: ایران چهار سال در برابر ترامپ مقاومت کرد و به آن‌ها باج نداد، بدیهی است که در شرایط فعلی نیز در برابر دولت بایدن کوتاه نخواهد آمد و توقعات مقامات آمریکایی در این رابطه نادرست است. اروپا و آمریکایی‌ها با این کار درصددند ایران را خلع سلاح کنند تا هر زمان که خواستند به تهدید و سرکوب ما بپردازند. از سمتی هم، آمریکایی‌ها با پیگیری برنامه محدودسازی فعالیت‌های منطقه‌ای کشورمان به دنبال محدود کردن نقش‌آفرینی فعال ایران در منطقه هستند تا به مرزهای آن نزدیک شوند. البته هیچ‌یک از این  نقشه‌های آنان عملیاتی نخواهد شد. اگر آمریکایی‌ها صداقت دارند و به دنبال حل مشکل هستند، مسیر تحقق آن اجرای کامل تعهدات توسط اروپا و آمریکایی‌ها در چارچوب توافق هسته‌ای است.وی همچنین با اشاره به زمزمه برخی سیاسیون داخلی برای کوتاه آمدن در برابر دولت بعدی آمریکا و پذیرفتن شروط آنان، بیان کرد: آن‌هایی که در داخل کشور به فکر معامله و واگذاری توان هسته‌ای و دفاعی ایران به آمریکایی‌ها و کوتاه آمدن در برابر  زیاده‌خواهی آنان هستند، درواقع یا مهره آمریکایی‌ها هستند یا افرادی بسیار ساده‌لوح‌اند. غرب‌گرایان درواقع جاده‌صاف‌کن مسیر غربی‌ها برای از بین بردن امنیت و توانمندی‌های کشور هستند، درحالی‌که این آرزوی آن‌ها هرگز تحقق نمی‌یابد. ما میزان صداقت آمریکایی‌ها را در دوره‌های مختلف رؤسای جمهور این کشور دیده‌ایم. در حال حاضر هم به نظر می‌رسد تیم بایدن تندتر از اوباما باشد، بنابراین مردم دیگر فریب وعده‌های آمریکایی‌ها و حامیان داخلی آن‌ها را نخواهند خورد.وی خاطرنشان کرد: ایران انعطاف لازم در برجام را نشان داد و امتیازات قابل‌توجهی را حال خوب یا بد به‌طرف غربی واگذار کرد و از سمتی هم اوباما و بایدن نیز با این معاهده موافقت کردند، بنابراین ایران حسن نیت خود را اثبات کرده است. اگر آمریکایی‌ها ذره‌ای حسن نیت دارند باید تعهدات خودشان را به شکل کامل عمل کنند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9952/3/88887/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha