آرشیو
انتخاب نشریه


نقض دو تعهد دولت کره جنوبی در قبال ایران و تعهد سومی که نباید نقض گردد

سید محمد حسینی، کارشناس حقوق بین‌الملل 
جمهوری اسلامی ایران براساس مقررات حقوق بین‌الملل دریاها و همچنین قوانین داخلی خود  و در راستای مقابله با آلودگی دریاها، اقدام به توقیف یک نفتکش کره‌جنوبی با نام « HANKUK CHEMI» به‌دلیل نقض پیاپی مقررات بین‌المللی دریانوردی و مقررات حفاظت از محیط‌زیست دریایی و منع آلودگی دریاها کرده است.
اگرچه بررسی این تخلف نفتکش براساس مقررات حقوق بین‌الملل در صلاحیت دولت ایران به‌عنوان دولت ساحلی است اما باب مذاکره بین دو طرف جهت حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلاف باز است. 
بااین‌حال دولت کره‌جنوبی، علی‌رغم درخواست‌های مکرر ایران جهت آزادسازی منابع مالی ایران که  قریب به دوسال نزد کره‌جنوبی مسدود شده‌اند، از پرداخت بدهی چند میلیارد دلاری خود( حدود 8  تا 9 میلیارد دلار) سرباز زده است. 
بهانه این کوتاهی در انجام تعهدات کره‌جنوبی نیز استناد به تحریم‌های ثانویه ایالات‌متحده آمریکا است که نه‌تنها فاقد مبنای حقوقی است، بلکه نوعی سوءاستفاده از وضعیت موجود نیز به‌حساب می‌آید. 
در حقیقت دولت کره جنوبی علاوه بر اساس نقض تعهد قراردادی به پرداخت بدهی‌های خود در قبال ایران با عدم رعایت مقررات بین‌الملل دریاها، مرتکب نقض تعهدات پیشگیری از آلودگی دریاها شده است.
اگرچه مقامات کره‌ای اعلام نموده‌اند که قصد دارند در هفته جاری از طریق مذاکره درخصوص راهکارهای آزادسازی دارایی‌های ایران و آزادی نفتکش با ایران مذاکره کنند، اما باید توجه داشت که دولت کره جنوبی به لحاظ حقوقی به‌عنوان یک دولت ناقض تعهدات خویش در قبال ایران، مسئولیت بین‌المللی دارد و متعهد به مذاکره با حسن‌نیت است. 
به‌عبارت‌دیگر مذاکره با حسن‌نیت از جانب کره‌جنوبی تعهدی بین‌المللی دیگری است که بر عهده دولت کره‌جنوبی است، نباید توسط  هیئت مذاکره‌کننده کره‌جنوبی با طرح توجیهات پذیرفته‌نشده در حقوق بین‌الملل همانند استناد به تحریم‌های ثانویه آمریکا، نقض شود.
ضمن آنکه، اعزام چند روز گذشته «واحد ضد دزدی دریایی» کره جنوبی به تنگه‌هرمز پس‌از توقیف نفتکش مزبور، به حسن نیت کره‌جنوبی در مذاکره آتی با ایران خدشه جدی وارد می‌کند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9957/2/89187/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha