آرشیو
انتخاب نشریه


عبدالباری عطوان، تحلیلگر امور بین‌الملل بررسی کرد؛
هفت روز خطرناک در تاریخ آمریکا

یکی از تحلیلگران امور بین‌الملل با اشاره به تحولات جاری آمریکا از روزهای باقیمانده دوره زمامداری ترامپ به‌عنوان خطرناک‌ترین روزها در تاریخ این کشور یاد کرد و به سناریوهای احتمالی پرداخته است.به گزارش مهر، عبدالباری عطوان در مطلبی در رای الیوم درباره تحولات آمریکا نوشته است: هفت روز بیشتر از عمر ریاست جمهوری دونالد ترامپ باقی نمانده است و شاید این روزهای باقیمانده خطرناک‌ترین روزها در تاریخ کم قدمت ایالات‌متحده آمریکا( ۳۰۰ سال) باشد و آنچه قطعی است عدم استعفای این مرد است به‌ویژه که روند محاکمه وی در کنگره به عزل وی منجر نخواهد شد نه‌تنها به خاطر ضیق وقت بلکه به سبب حمایت جمهوری‌خواهان از وی که در رأس آن‌ها مایک پنس معاونش قرار دارد و این به علت تبعات این اقدام یعنی عزل ترامپ است.
 ۴ تحول قابل‌تأمل طی روزهای گذشته
وی می‌نویسد: احدی گوی سحرآمیز ندارد که اقدامات ترامپ، اطرافیانش و هواداران وی را پیش‌بینی کند؛ اما چهار تحول اصلی، طی روزهای گذشته رخ‌داده است که قابل‌تأمل است.
اول، اطلاعات امنیتی درز پیداکرده از اداره تحقیقات فدرال آمریکا به رسانه‌ها مبنی بر اینکه اطلاعاتی در دست است که نمایانگر تحرکات مسلحانه از سوی گروه افراطی حامی ترامپ برای حمله به ساختمان‌ها و مراکز دولتی در ۵۰ ایالت آمریکا در صورت عزل ترامپ یا گرفتن اختیارات از وی، است.
دوم، ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا علیه ایران مبنی بر حمایت از القاعده.
سوم، رایزنی تلفنی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با ژنرال مارک میلی رئیس ستاد ارتش آمریکا و درخواست از وی برای مقاومت در برابر فشارهای ترامپ برای به‌کارگیری نیروهای مسلح برای ماجراجویی نظامی ضد دشمنان.
چهارم، دیدار آشتی میان ترامپ و پنس در کاخ سفید و توافق این دو برای ادامه فعالیت برای تحقق منافع آمریکا.
این تحلیلگر امور بین‌الملل در ادامه می‌نویسد: با توجه به این چهار تحول رخ‌داده و با توجه به تحولات کنونی در آمریکا و نگرانی و تنش و دودستگی داخلی در آن و نیز با توجه به شخصیت ترامپ و زورگویی وی ۲ سناریو برای مانع‌تراشی یا برهم زدن مراسم انتقال قدرت در بیستم ژانویه جاری در کاخ سفید یا حتی ممانعت از برگزاری آن وجود دارد. 
سناریوی اول، آمدن هواداران ترامپ یا بیشتر آن‌ها که تعدادشان بالغ‌بر ۷۴ میلیون می‌شود به صحنه، به همراه سلاح و مهمات سنگین برای اشغال ساختمان‌های دولتی یا بیشتر آن‌ها در همه ایالت‌ها که درنهایت به برخورد خونین با هواداران جو بایدن برنده منجر خواهد شد به‌ویژه که بیشتر حامیان بایدن ضد نژادپرستی و دیکتاتوری سفیدپوستان هستند، است.
سناریوی دوم، اعلام حالت فوق‌العاده در آمریکا که مراسم انتقال قدرت را در موعد مقرر کنسل و دودستگی‌ها و هرج‌ومرج در آن را افزایش می‌دهد.عطوان بر این باور است که اعلام حالت فوق‌العاده در واشنگتن که برخی اهداف آن‌ها پنهان است و آمدن
 ۱۵ هزار گارد ملی و ارتش به خیابان‌ها و میادین پایتخت؛ به‌منظور تأمین مراسم انتقال قدرت از ترامپ به بایدن نیست؛ بلکه برای تأمین سلامت ترامپ در صورت بروز درگیری‌های مسلحانه میان معترضان و مخالفان آن‌هاست و شاید مقدمه‌ای برای توسعه حالت فوق‌العاده به دیگر ایالات باشد.وی می‌نویسد: اینکه ترامپ به ایالت تگزاس یکی از مراکز نژادپرستی سفیدپوستان می‌رود و از دیوار حائل در مرز با مکزیک بازدید به عمل می‌آورد که وی برای ممانعت از ورود مهاجران با هزینه ۵/۷ میلیارد دلاری احداث کرده و آن‌ را یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای خود می‌داند، مفهومش این است که قصدی برای ترک قدرت به شکل روان و طبق قانون اساسی ندارد. ترامپ از سیاست ارعاب برای ماندن در قدرت و عدم پذیرفتن شکست استفاده می‌کند. عطوان در پایان نوشت: دنیا با هفت روز سرنوشت‌ساز و تاریخی روبه رو است.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9960/9/89403/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha