آرشیو
انتخاب نشریه


تزریق واکسن در صورت رعایت پروتکل‌ها می‌تواند پایانی بر این بیماری همه‌گیر باشد
تزریق امید با آغاز واکسیناسیون

گروه اجتماعی
حالا که واکسیناسیون کرونا در کشور آغازشده، گل ازگلمان شکفته و پس از یک سال نبرد نفسگیر و جانانه، به پایان این همه‌گیری فکر می‌کنیم و خلاصی از شر ویروسی که داغدارمان کرده است. اکنون بارقه‌های امید برای تمام شدن کابوس همه‌گیری در دلمان ایجادشده و این قابل‌انکار نیست اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد، این است که بازهم باید تابع پروتکل‌های بهداشتی بود، چون بعد از تزریق واکسن، چند هفته طول می‌کشد تا در بدن اثر کند و هنگامی می‌توانیم از ماسک زدن صرف‌نظر کنیم و به موازین بهداشتی پایبند نباشیم که اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق مردم با واکسیناسیون ایمن شده و در مصونیت کامل از ویروس کرونا قرارگرفته باشند. آنتونی فوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، به مردم هشدار داده است: «افرادی که واکسن را تزریق می‌کنند باید به یاد داشته باشند که واکسن از ابتلا به بیماری بالینی جلوگیری می‌کند ولی همچنان شما می‌توانید ناقل بیماری به دیگران باشید.» مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا هم تأکید کرده، «تزریق واکسن هم نمی‌تواند افراد را  صد درصد در برابر ابتلا به کرونا مصون نگهدارد.» بنابراین باید جوانب احتیاط را رعایت کرد، با توجه به اینکه شمار مراجعان به مراکز درمانی افزایش‌یافته و 25 شهر در وضعیت نارنجی و 201 شهر در وضعیت زرد قرار دارند با شروع واکسیناسیون این مراقبت‌ها باید تشدید شود.   
دهم دی‌ماه، معاون کل وزارت بهداشت بر ضرورت تداوم رعایت پروتکل‌ها 6 ماه تا یک سال بعد از واکسیناسیون کرونا تأکید کرده بود. ایرج حریرچی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا بابیان این‌که هرگونه «بی‌احتیاطی» و «عادی‌پنداری» موجب فزونی ویروس کرونا در کشور خواهد شد، گفته است: «حتی با تزریق واکسن همچنان باید تا اطلاع ثانوی رفتارهای مناسب بهداشتی را رعایت کنیم.»
وزارت بهداشت اعلام کرده که واکسیناسیون با روزانه ۱۰۰۰ نفر آغازشده و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه ۵ هزار، ۱۰ هزار و به‌صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. این فرآیند در مرحلهٔ نخست با تزریق واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در ۶۳۵ بیمارستان و مرکز درمانی سراسر کشور که پذیرای بیماران مبتلابه کرونا هستند صورت گرفت و نخستین کسی که این واکسن به وی تزریق شد پارسا نمکی، فرزند سعید نمکی وزیر بهداشت بود، دومین تزریق کننده، دکتر فتاح قاضی،متخصص بیهوشی و رئیس بخش آی‌سی‌یو مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) و  سومین نفر سارا گودرزی، پرستار بخش آی‌سی‌یو مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) و چهارمین نفر سید جمیل حسینی، پرستار آی‌سی‌یو مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)بود. بنابراین کادر درمان شاغل در بخش‌های آی‌سی‌یو که
 34 هزار نفرند، نخستین گروه دریافت‌کننده واکسن کرونا هستند و آن‌طور که وزارت بهداشت اعلام کرده، تا دو هفته دیگر سایر گروه‌های هدف در نظام سلامت به‌عنوان مدافعین خط اول جبهه سلامت واکسینه خواهند شد. گروه دوم را سالمندان بالای 65 سال آسایشگاه‌ها و جانبازان شیمیایی شامل می‌شود. گروه سوم هم بیماران پرخطر هستند یعنی کسانی که به یکی از بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا باشند. اما هنوز تا برچیدن بساط کرونا، راه درازی در پیش است و باید «حدود ۴۵ میلیون نفر در کشورمان واکسینه شوند.» پیام طبرسی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام این خبر «برای این تعداد از جمعیت کشور حدود ۱۰۰ میلیون دوز واکسن نیاز است و این میزان واکسن را قطعاً نمی‌توان از خارج وارد کرد پس در این شرایط نیازمند ریل‌گذاری تولید داخل هستیم.» 
مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت جزئیات برنامه واکسیناسیون کرونا را اعلام کرده است. بر اساس این برنامه تا یک سال آینده با تأمین ۱۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا حدود ۶۰ میلیون
 نفر واکسینه می‌شوند به‌طوری‌که روزانه ۲۱۰ هزار نفر واکسن می‌زنند و حداقل ۷۰ درصد افراد جامعه یعنی نزدیک به ۶۰ میلیون نفر واکسینه می‌شوند. اگر مبنا دریافت حداقل دو نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد نیازمند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن خواهیم بود. اگر قرار باشد عملیات واکسیناسیون طی یک سال به اتمام برسد باید هرماه ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار نظام سلامت باشد. این امر به معنای واکسینه کردن پنج میلیون نفر در ماه و معادل تقریبی ۲۱۰ هزار نفر در روز است.مطابق برنامه ملی واکسیناسیون کرونا در ایران اگر هر پایگاه واکسیناسیون در دوران فعالیت روزی ۱۰۰ نفر را واکسن بزند به حدود ۲۱۰۰ پایگاه واکسیناسیون نیاز خواهد بود و در صورت نیاز و تأمین واکسن کافی، می‌توان تا روزی ۵۰۰ هزار نفر را واکسینه کرد، اما لازمه توفیق در این مسیر تداوم سیاست‌های پیشگیری مانند ماسک زدن، فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت دست است. بسیاری از متخصصان می‌گویند واکسن به معنای مرگ فاصله‌گذاری فیزیکی و دور انداختن ماسک‌ها نیست. گرچه واکسن یک دستاورد بزرگ پزشکی است و به گفته سازمان بهداشت جهانی واکسن «هرسال مانع مرگ بین دو تا سه میلیون نفر از بیست بیماری خطرناک می‌شود. بیماری‌های عفونی کودکان بسیار کمتر از حتی یک نسل پیش هستند و روزبه‌روز نادرتر می‌شوند. آبله که جان صدها میلیون نفر را گرفت کاملاً ریشه‌کن شده است.» اما همان‌طور که «تدروس گِبِرسه‌یوس» رئیس سازمان بهداشت جهانی، عنوان کرده است: «واکسن یکی از ابزارهای ما برای کنترل شیوع کروناست نه جایگزین روش‌های دیگر و به‌تنهایی نمی‌تواند به این همه‌گیری جهانی خاتمه دهد.» ضمن اینکه تولید انبوه واکسن و واکسیناسیون گسترده جهانی اقدامی زمان‌بر و سخت است بنابراین موضوع فقط کارایی واکسن در مصون کردن گروهی از جمعیت نیست بلکه باید تمام جامعه‌ مصون شده باشند، در این صورت زنجیره سرایت ویروس مختل شده و گروه‌های آسیب‌پذیر از هجوم ویروس در امان خواهند ماند اما تا هنگامی‌که واکسن به میزان کافی موجود نباشد و فقط افراد آسیب‌پذیر واکسینه شوند، فاصله‌گذاری اجتماعی به پایان خود نزدیک نمی‌شود. هرچند با تزریق واکسن به افراد در معرض خطر، آمار مرگ و ابتلا براثر کرونا کاهش می‌یابد اما سرایت بیماری قطع نخواهد شد، به‌این‌ترتیب افرادی که واکسینه نشده‌اند به‌راحتی ویروس را به یکدیگر انتقال می‌دهند، حتی افرادی که واکسن زده‌اند، احتمال دارد، ایمنی کافی پیدا نکرده‌ باشند و با توجه به اینکه پاندومی کرونا، موضوع ملی نیست و جهانی است، باید این ایمنی در سرتاسر نقاط جهان ایجاد شود تا بتوان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کنار گذاشت. سازمان بهداشت جهانی هم برآورد کرده است که باید ۶۵ تا ۷۰ درصد مردم دنیا واکسینه شوند تا زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع و ایمنی جمعی ایجاد شود. در کشورهایی با زیرساخت مناسب و تجربه واکسیناسیون سراسری دسترسی به واکسن به تعداد کافی باهدف قطع زنجیره انتقال کار آسانی نیست، چه رسد به سایر کشورهای جهان که تجربه و زیرساخت‌های کافی را در اختیار ندارند، ازاین‌رو برخی از صاحب‌نظران احتمال می‌دهند سه سال دیگر طول بکشد تا تمام دنیا به شرایط عادی برگردد، اما احتمالاً این زمان برای کشورهای ثروتمندتر کوتاه‌تر است. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9981/1/90628/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha