آرشیو
انتخاب نشریه


اظهارنظرهای واکسنی مبتنی بر داده‌های علمی

اکنون متولی تصمیم‌گیری در مورد واکسیناسیون در ایران وزارت بهداشت است که واکسن را برای مردم ایران انتخاب می‌کند. ممکن است نسبت به برخی مسائل اشکالاتی داشته باشیم اما این اشکالات و صحبت‌ها هیچ‌گاه نباید در صحن جامعه وارد شود.  باید در یک فضای مناسب و آرام این گفت‌وگوها صورت بگیرد و به‌صورت هیجان‌زده نباشد. به‌طور مثال در مورد واکسن اسپوتنیک – وی افراد و سازمان‌ها و مخصوصاسازمان نظام پزشکی باید صبر می‌داشتند و زمان می‌دادند تا نتایج منتشرشده و شتاب‌زده اظهارنظر نمی‌کردند. هرچند ما می‌توانستیم بر اساس گزارش‌هایی که از این واکسن بود تصمیم بگیریم که آیا این واکسن می‌تواند مناسب باشد یا خیر و حتماوزارت بهداشت نیز برای انتخاب این واکسن مطالعاتی صورت داده بود. همین چند روز پیش دکتر فاوچی که شخصیت علمی بسیار بزرگی است در مورد واکسن‌ها ازجمله واکسن اسپوتنیک – وی صحبت کردند. از طرفی هنگامی‌که اطلاعات مناسب را در زمان خود به افراد ندهیم، بدون شک موجب بدگمانی و شکل‌گیری اظهارنظرهای غیرعلمی در جامعه می‌شود؛ ما جزو معدود کشورهایی در منطقه هستیم که واکسن‌سازی انجام می‌دهیم و اصلابرنامه‌های سلامت در ایران بر اساس واکسن با تکیه‌بر تولیدات داخلی خود ما صورت گرفته است. دوم این‌که با توجه به نتایجی که از واکسن به دست می‌آید باید اظهارنظر کنیم، در غیر این صورت می‌تواند باعث خسران در جامعه شود. ما تنها باید بر اساس اطلاعات علمی که از واکسن‌ها و داروها به دست می‌آید، اظهارنظر داشته باشیم و انتخابشان کنیم. 
همچنین ما در حال حاضر انتخاب‌های زیادی نداریم. مگر اکنون چند واکسن در دنیا موردپذیرش قرارگرفته و نتایجش به‌دست‌آمده است؟ عوارض واکسن‌هایی که اکنون نتایجشان را می‌بینیم و مورد تأيید مجامع بین‌المللی یا مجمع ملی کشور سازنده قرارگرفته‌اند،
  بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد، بسیار کمتر از فوایدی است که با تزریق کردن واکسن به افراد جامعه به دست می‌آید.  وزارت بهداشت باید بیشتر در ارتباط با مردم باشد، خلأهای موجود را پر کند و این اطمینان را برای مردم حاصل کند که تصمیمی که برای آن‌ها گرفته‌شده، تصمیم مناسب و درستی بوده است. نکته مهم دیگر این است که ما حتما باید در مورد واکسیناسیون ساعی باشیم و افراد را تشویق به تزریق واکسن کنیم چراکه تنها با پوشش بالایی از واکسن است که ایمنی جمعی در جامعه به وجود می‌آید و  باعث کنترل بیماری و کاهش بسیار زیاد گردش ویروس در جامعه می‌شود.
مهم‌ترین عامل در اطمینان بخشی به افراد جامعه، شفافیت است، هر زمان ما به‌اندازه کافی شفافیت داشته باشیم مردم اعتماد می‌کنند و هر زمان شفافیت را کنار بگذاریم و تصمیمات (ولو درست) را پشت درهای بسته بگیریم و فرآیند تصمیم‌گیری‌های خود را به شکل کاملا شفاف به مردم توضیح ندهیم، آرام‌آرام به اطمینان جامعه لطمه وارد می‌شود. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9981/10/90636/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha