آرشیو
انتخاب نشریه


پشت‌پای شرمن به برجام

محمد مهرعلی
 وندی شرمن، نامزد معاونت وزارت امور خارجه آمریکا در مقابل اعضای کمیسیون امور خارجه سنای این کشور بر ضرورت مقابله با اهداف اتمی حکومت ایران، حمایت آن از تروریسم و نقض حقوق بشر در ایران تأکید کرد و گفت که جهان و داده‌ها از زمان برجام تاکنون تغییر کرده و رویکرد پیشین منافع امروز آمریکا را تأمین نمی‌کند.  بر اساس گزارش رادیو فرانسه،  وندی شرمن تصریح کرده است که به‌عنوان نماینده پیشین آمریکا در مذاکرات اتمی با ایران کاملا از تهدید ایران !علیه منافع آمریکا و متحدان آن آگاه است و رویکرد جدید دولت کنونی آمریکا در قبال ایران باید «بر اساس نقاط قوت وضعیت حاضر تعیین شود و نه حسرت یک وضعیت فرضی.»
وندی شرمن تأکید کرد که جهان از سال ٢٠١٦ یعنی از زمانی که برجام به اجرا گذاشته شد، تغییر کرده است. او گفت : «از آن زمان تاکنون داده‌های میدانی، جغرافیای سیاسی منطقه و همچنین سیاستی را که باید از این به بعد در قبال ایران دنبال نمود تغییر کرده است.»
وندی شرمن در ادامه اظهارات خود افزود که سیاست نهایی حکومت ایران را نمی‌داند، اما، جو بایدن مصمم است که از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند.جمهوری اسلامی ایران از تعهداتش به برجام فاصله بسیار گرفته است.   
در اظهاراتی جداگانه، جیم رایش، عضو جمهوری‌خواه کمیسیون امور خارجی سنای آمریکا با بازگشت آمریکا به برجام مخالفت کرد و دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا را به تعیین سیاست جدید واشنگتن در قبال بلندپروازی‌های اتمی و منطقه‌ای ایران فراخواند. او گفت که ایران در حال آزمودن دولت بایدن است. جیم رایش در ادامه افزود که بازگشت به برجام راه‌حل مسئله اتمی ایران نیست و این رویکرد منافع امنیت ملی آمریکا را تأمین نمی‌کند. او از دولت بایدن خواست که از اشتباهات گذشته درس گیرد.
واقعیت امر این است که وندی شرمن و همراهانش پس از حضور رسمی دوباره در معادلات سیاست خارجی ایالات‌متحده آمریکا، تلاش عملیاتی برای «جایگزینی برجام» با یک «توافق جدید» را آغاز کرده‌اند. دموکرات‌ها رسما اعلام کرده‌اند که قصد دارند برجام را به توافقات جدید در حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای و همچنین دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بسط دهند. وندی شرمن در شکل‌گیری و استمرار این پروسه نقش مهمی دارد. واشنگتن و تروئیکای اروپایی از آبان ماه امسال تاکنون، مذاکرات مستمری را با یکدیگر و در قالب «دیپلماسی پنهان» بر سر چگونگی مواجهه با برجام آغاز کرده‌اند. مقامات اروپایی و آمریکایی به‌گونه‌ای وانمود می‌کنند که گویا «تصمیمات برجامی مشترک بازیگران غربی»   محصول رایزنی‌های آشکار  روزهای اخیر  آن‌ها بوده و مقامات دولت بایدن با سخاوت!  از پیشنهاد اروپائیان جهت بازگشت دوباره به مذاکرات برجامی ( و تعیین تکلیف توافق هسته‌ای ) استقبال کرده‌اند! واقعیت امر این است که مدت‌هاست میان واشنگتن و تروئیکای اروپایی در این خصوص مذاکراتی مستمر در جریان بوده و پس از پیروزی بایدن نیز این مذاکرات با ایفای نقش  «وندی شر من»، «آنتونی بلینکن»،« جیک سالیوان» و « رابرت مالی»ادامه پیدا کرده است. به عبارت بهتر، مقامات آمریکایی-اروپایی قصد دارند بازی را از حوزه  دیپلماسی پنهان  به حوزه دیپلماسی آشکار هدایت کنند.به عبارت بهتر، آنچه اکنون در حوزه سیاست خارجی آمریکا-اروپا بر سر برجام جریان دارد، «تصمیم‌گیری واقعی  در خصوص توافق هسته‌ای » نیست ، بلکه«مدیریت بازی در قالب دیپلماسی آشکار» است. ازاین‌رو افرادی مانند وندی شرمن به‌گونه‌ای صریح و آشکار، از «غیرقابل بودن برجام» و « لزوم بسط توافق هسته‌ای » سخن به میان می‌آورند! 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9999/9/91673/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha