آرشیو
انتخاب نشریه


وقتی بخش خصوصی برای واردات واکسن پولی دست‌به‌کار می‌شود
ناتوانی دولت در تأمین واکسن!

گروه اجتماعی 
دولت برای واردات واکسن به بخش خصوصی چراغ سبز نشان داده تا از زیر بار مسئولیت خود فرار کند. اگرچه رئیس‌جمهور تأکید دارد، واکسن کرونا برای کل ملت رایگان خواهد بود اما این تصمیم به گفته رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به رانت‌خواری و سوء‌استفاده‌های کلان در خرید، فساد در حمل و نگهداری و نیز شبهه در کیفیت واکسن خریداری‌شده از سوی بخش خصوصی می‌انجامد و علی‌رغم هشدارهایی که داده می‌شود، ظاهرا مرغ رئیس دولت یک‌پا دارد که این‌گونه مصمم تأکید کرده، «بانک مرکزی غیر از واکسن‌هایی که تاکنون خریده شده ۱۰۰ میلیون دلار اضافه هم روی میز گذاشته است.»
حسن روحانی در مورد نحوه تأمین خصوصی واکسن توضیح داده که بخش خصوصی دو راه دارد؛ یکی این‌که برای دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی واکسن وارد کند،و دوم این‌که برای فروش آزاد با ارز نیمایی به واردات اقدام کند. 
او تصریح کرده است، مردم هم آزاد هستند که از واکسن خصوصی استفاده کنند، اما درهرحال واکسیناسیون عمومی هم انجام خواهد شد. به هر روی ما نخستین کشوری هستیم که چنین تصمیمی گرفته‌ایم و آنان که به دنبال تزریق زودتر از موعد هستند، باید بهایش را بپردازند. موضوعی که انتقادات مینو محرز از اعضای کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا را برانگیخته و گفته، هیچ کشوری در دنیا واکسن را به مردم نفروخته است. او اگرچه تأکید دارد، واکسن در دنیا کم است اما می‌گوید، نباید به مردم فروخته شود و اگر واکسن پولی در ایران اجرایی شود، در جهان رتبه اول این امر و بی‌کفایتی در جهان را کسب می‌کنیم، زیرا تاکنون هیچ کشوری در دنیا واکسن را به مردم نفروخته است.
محرز این سؤال را پرسیده که چرا باید پولدارهای عجول همیشه در اول صف باشند و قشر کم‌درآمد در ته صف اولویت و بیان کرده، اتفاقا این روزها افراد کم‌درآمد به دلیل تردد با مترو بیشتر در معرض خطر قرار دارند، ولی این نقدها راه به‌جایی نبرده و اتاق بازرگانی تهران قیمت واکسن را تا ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرده است. 
ناصر ریاحی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین‌ماه گفته قیمت واکسن‌های وارداتی کرونا که توسط بخش خصوصی تأمین می‌شود، «۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان» خواهد بود.
ریاحی اشاره کرده تاکنون سه شرکت خصوصی برای واردات واکسن کرونا از وزارت بهداشت مجوز گرفته‌اند.
طی روزهای گذشته مقام‌های ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت سخنان متناقضی درباره پولی یا رایگان‌بودن واکسن‌های خارجی داشته‌اند.
علیرضا رئیسی،‌ سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، نخستین مقام وزارت بهداشت و درمان بود که روز یک‌شنبه ۲۹ فروردین‌ماه در ارتباط با واکسیناسیون اعلام کرد کسانی که نمی‌خواهند منتظر نوبت خود برای تزریق بمانند، می‌توانند با «پرداخت هزینه» زودتر واکسن را دریافت کنند.
این معاون وزارت بهداشت در این زمینه گفت: «طبق سیاست‌های اعلام‌شده،‌ همه مردم تا پایان سال رایگان واکسینه خواهند شد،‌ اما اگر نوبت فردی برای دریافت واکسن در سند ملی واکسیناسیون به‌عنوان نمونه آذرماه است،‌ می‌تواند با پرداخت هزینه زودتر این واکسن را دریافت کند.»
همزمان با او سخنگوی جمعیت هلال‌احمر هم اعلام کرده بود که اقدام به واردات واکسن خارجی خواهد کرد، اما این واکسن‌ها رایگان نخواهد بود. 
اما پس از سخنان سخنگوی ستاد مقابله با کرونا‌ کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، پولی‌شدن واکسیناسیون را رد کرد و گفت:‌ «هر واکسن مجازی که وارد کشور شود، توسط وزارت بهداشت خریداری‌شده و به‌صورت رایگان به مردم تزریق خواهد شد.»
بااین‌حال ازسوی‌دیگر حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت‌ هم در یک گفت‌وگوی رادیویی گفته است احتمالا واکسن برای شهروندان بدون اولویت «۳۰۰ هزار تومان» هزینه خواهد داشت. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10024/10/94277/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha