آرشیو
انتخاب نشریه


شورش طرفداران ترامپ علیه واکسن کرونا

محمد مهرعلی
درحالی‌که جوبایدن رئیس‌جمهور آمریکا در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، واکسیناسیون عمومی کووید 19  در ایالات‌متحده  را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های خود اعلام کرده بود، امتناع عده زیادی از شهروندان از تزریق واکسن، نگرانی‌های زیادی را برای او ایجاد کرده است. درحالی‌که متخصصین آمریکایی تأکید دارند جهت مصون‌سازی جامعه از ویروس کرونا، لازم است حداقل 80 درصد شهروندان این کشور در مقابل کووید 19 واکسینه شوند، حدود نیمی از جمهوری‌خواهان که اکثرا از طرفداران ترامپ نیز محسوب می‌شوند، با این مسئله مخالف هستند. آن‌ها صراحتا به تزریق واکسن کرونا« نه» گفته‌اند! به عبارت بهتر، طرفداران ترامپ با یک حرکت جمعی، پروسه واکسیناسیون کرونا در دولت بایدن را با شکست مواجه ساخته‌اند. 
یک نظرسنجی معنادار در آمریکا به‌وضوح نشان می‌دهد که چه مانع بزرگی بر سر راه واکسیناسیون عمومی کرونا در این کشور به وجود آمده است. چنانکه شبکه دویچه وله گزارش داده است، نتایج یک پژوهش سراسری در آمریکا حکایت از آن دارد که ۴۵ درصد از پیروان حزب جمهوری‌خواه مخالف تزریق واکسن کرونا هستند. واکسیناسیون سراسری در آمریکا برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا به‌گونه‌ای گسترده صورت می‌گیرد. تاکنون ۱۳۰ میلیون نفر در آمریکا نخستین د ز  واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از پیروان حزب جمهوری‌خواه مخالف تزریق واکسن کرونا و محدودیت‌های برخاسته از همه‌گیری ویروس کرونا در آمریکا هستند.نظرسنجی‌های سراسری دانشگاه کوینی‌پیاک آمریکا از اعتبار زیادی برخوردار است. این دانشگاه اخیرا اقدام به نظرسنجی درباره واکسیناسیون کرونا در آمریکا کرده است.
ماجرا به این نقطه ختم نمی‌شود. درحالی‌که آمریکا در اقدامی کاملا غیرقانونی و غیرانسانی، صدها میلیون د ز واکسن کرونا را احتکار کرده و چندین برابر کل جمعیت خود، واکسن کرونا در اختیار دارد اما به دلیل عدم اطمینان شهروندان نسبت به واکسن‌های کووید 19، روند واکسیناسیون با شکست مواجه شده است. همین مسئله منجر به استمرار شیوع گسترده ویروس کرونا در بین شهروندان آمریکایی و درنتیجه، افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌ها گردیده است. 
ترامپ که خود و همسرش واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، از ایجاد شرایط فعلی در آمریکا قطعا خرسند است. او در عین اینکه به طرفدارانش توصیه می‌کند واکسن کرونا را تزریق کنند، اما از عرض‌اندام طرفدارانش در مقابل آنتونی فائوچی ( مدیر بخش بیماری‌های عفونی آمریکا که نقش مهمی در شکست ترامپ در انتخابات داشت) و جو بایدن استقبال می‌کند. ترامپ اخیرا در گفت‌وگو  با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز با اشاره به تجربه خود در خصوص دریافت واکسن بیماری کووید ۱۹، با اشاره به اینکه این انتخاب در خصوص دریافت یا عدم دریافت واکسن کرونا بخشی از حقوق و آزادی‌های افراد است، افزود: «ما آزادی‌هایی داریم و من هم با آن موافقم اما این یک واکسن عالی است، یک واکسن ایمن که به‌خوبی کار می‌کند.»
پیش‌تر تمام رؤسای جمهوری زنده آمریکا یعنی بیل کلینتون، جورج بوش پسر و باراک اوباما، از مردم این کشور خواسته بودند تا با دریافت واکسن کرونا خود را در برابر این بیماری ایمن سازند.شبکه یورونیوز نیز در گزارشی تأکید کرده است که بیشترین میزان مقاومت در برابر دریافت واکسن در آمریکا به جمهوری خواهان و کسانی که به دونالد ترامپ رأی داده‌اند مربوط می‌شود. شبکه سی بی‌اس آمریکا در نظرسنجی که در این رابطه منتشرشده می‌گوید یک‌سوم جمهوری خواهان قصد ندارند واکسن کرونا بزنند.در نظرسنجی دیگری که رادیو ملی آمریکا انجام داده تقریبا نیمی از مردان جمهوری‌خواه می‌گویند برنامه‌ای برای دریافت واکسن کرونا ندارند چراکه به کارایی آن اعتماد ندارند.خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در نظرسنجی جداگانه می‌گوید ۴۲ درصد جمهوری‌خواهان گفته‌اند قطعا یا به‌احتمال خیلی زیاد واکسن بیماری کووید ۱۹ را تزریق نخواهند کرد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10024/9/94278/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha