آرشیو
انتخاب نشریه


تکلیف فوتبال در نصف جهان را روشن کنید

حمله نارنجکی به اتوبوس تیم پرسپولیس در اصفهان با خوش‌شانسی، صدمات جانی نداشت اما دراین‌بین به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ یک‌بار برای همیشه باید تکلیف خود با اصفهان پرجنجال را روشن کنند.
به گزارش ایسنا، فوتبال مقوله‌ای اجتماعی است که ملت‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند. اگر جنگی هم باشد، با فوتبال ملت‌ها کنار هم می‌نشینند و رقابت تیمشان را تماشا می‌کنند؛ در آخر هم برنده شادمان و بازنده غمگین ورزشگاه را ترک می‌کند؛ اما وقتی این مقوله به‌درستی مدیریت نشود، کارکرد اصلی خود را ندارد و درنتیجه نه‌تنها جنگی را به دوستی تبدیل نمی‌کند
 بلکه شاید جنگی به‌پا کند.
در فوتبال دنیا هرازگاهی شاهد هستیم که هوادارانی متعصب که به آن‌ها اصطلاحا تیفوسی می‌گویند، در هواخواهی تیم محبوب خود، علیه تیم رقیب شعار می‌دهند و گاهی هم نتیجه شعارها به زدوخورد ختم می‌شود. دراین‌بین حتما اتفاقاتی نظیر حمله به اتوبوس پرسپولیس در اصفهان، در دنیای فوتبال رخ‌داده اما شاید تفاوت ما و آن‌ها در نحوه برخورد با این موضوع باشد.
روزدوشنبه زمانی که پرسپولیس از هتل محل اقامت خود در اصفهان عازم ورزشگاه فولادشهر بود تا برابر ذوب‌آهن صف‌آرایی کند، افرادی روی پلی ایستاده بودند و با نارنجک دستی
اتوبوس تیم را هدف قراردادند که نتیجه آن صدمات جدی به اتوبوس بود، اتفاقی که در آن‌کسی آسیب ندید. آری، باید خوشحالی کنیم که شیشه اتوبوس براثر انفجار نشکسته و به اعضای تیم آسیب نرسیده است اما به‌راستی اگر خوش‌شانسی‌ها نبود و اتفاق ناگواری رخ می‌داد، چه کسی مسئولیت جان بازیکنان پرسپولیس را می‌پذیرفت؟
یکی از مواردی که نهادهایی همچون  کنفدراسیون فوتبال آسیا و یا فیفا برای اعطای میزبانی به باشگاه‌ها و کشورها در نظر می‌گیرند، بحث حفظ امنیت تیم مهمان است. به همین خاطر به کشورهایی که درحال جنگ هستند و امنيت تیم مهمان در آن کشورها تأمین نمی‌شود میزبانی داده نمی‌شود. این یعنی بسیار مهم است که یک مسابقه فوتبال به‌خصوص در خارج ورزشگاه درنهایت امنیت برگزار شود اما به نظر می‌رسد این مورد در فدراسیون فوتبال ایران اصلا اهمیت ندارد که انتظار اجرایی شدن آن را داشته باشیم.
فارغ از این‌که پلیس استان اصفهان باید وظیفه خود در تأمین امنیت تیم مهمان را انجام دهد. سؤال این است که فدراسیون فوتبال در سال‌های اخیر چه اقدامی برای این موضوع انجام داده است؟آیا تعداد اتفاقات ناگوار در شهرهایی هم‌چون اصفهان آن‌قدر کم و بی‌ارزش بوده که تابه‌حال فکری به حال میزبانی این شهر نشده است؟ اگر در حمله نارنجکی به اتوبوس تیم پرسپولیس، اتفاقی برای کسی رخ می‌داد
فدراسیون تحت ریاست شهاب‌الدین عزیزی‌خادم مسئولیت آن را می‌پذیرفت؟در سال‌های اخیر مصاف پرسپولیس و نمایندگان اصفهان، دراین شهر حوادث زیادی را رقم‌زده و در همه موارد هم کسی مسئولیت حوادث را نپذیرفته است اما دراین‌بین اهالی فوتبال، صرفا سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال را مسئول می‌شناسند. این یعنی فدراسیون فوتبال حتی اگر بیانیه ندهد و رسما مسئولیت نپذیرد، متولی این فوتبال است و باید به اتفاقات ریزودرشت آن  و حتی حوادث این‌چنینی ورود کرده و با اتخاذ تصمیماتی، اجازه تکرار حوادث تلخ را ندهد و یک‌بار برای همیشه تکلیف اصفهان پرحاشیه فوتبال ایران را روشن کند.
 هوادار متمدن!
پیشکسوت تیم پرسپولیس گفت: با بمب‌های دستی هم نمی‌توانند جلوی موفقیت این تیم را بگیرند. سرخ‌پوشان ازلحاظ فنی بهترین تیم ایران هستند و این تیم می‌تواند دوباره قهرمان شود. حمید درخشان گفت:بازیکنان عملکرد خوبی در این مسابقه داشتند و توانستند با نمایشی منطقی حریف را از پیش رو بردارند. پرسپولیس می‌توانست حتی با گل‌های بیشتری هم ذوب‌آهن را شکست دهد اما این اتفاق رخ نداد. مهم کسب ۳ امتیاز بود که تیم به آن دست پیدا کرد.پرسپولیس دوباره دراصفهان دچار مشکل شد و اتوبوس تیم مورد اصابت نارنجک قرارگرفت. درخشان دراین‌باره گفت: برخی ادعا دارند که بهترین هواداران را دارند اما هوادار متمدن که این کارها را انجام نمی‌دهد. آن‌ها دنبال نتیجه گرفتن به چه قیمتی هستند؟ با بمب دستی هم نمی‌توانند جلوی قهرمانی تیم را بگیرند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10049/11/95883/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha