شکست بزرگ برای تل‌آویو

سیلی قبایل فلسطینی به صهیونیست‌ها

گروه بین‌الملل 
رژیم اشغالگر بعد از درگیر شدن در بحران تهاجم زمینی به نوار غزه، دریافت ضربات سخت شبانه‌روزی از مقاومت فلسطین و شکست طرح‌های کشتار، آوارگی و نابودی مردم غزه، همه تلاش خود را به کار بسته تا با توسل به یک توطئه جدید از این بن‌بست بزرگی که در غزه گرفتار آن شده، خارج گردد.
در همین راستا رژیم صهیونیستی به همراه آمریکا از چند ماه قبل طرح‌های خیالی متعددی برای اداره غزه در روز بعد از جنگ ارائه داده بودند که هیچ‌یک به نتیجه نرسید؛ اما طی هفته‌های گذشته اشغالگران در همین چارچوب، تلاش کردند از طریق طرف‌ها و مؤسسات بین‌المللی با قبایل و طایفه‌های مختلف غزه ارتباط برقرار کرده و جایگزینی برای دولت کنونی غزه که تحت رهبری حماس قرار دارد، بیابند. اما این درخواست صهیونیست‌ها با مخالفت شدید طایفه‌ها و قبایل غزه مواجه شد.
 خواب جدید صهیونیست‌ها برای غزه
طبق طرحی که اشغالگران به این منظور تدوین کرده‌اند، ارتش اسرائیل در نظر دارد در چارچوب طرحی برای تقسیم و چندپاره کردن نوار غزه، اداره این منطقه را به شکل موقت به طوایف شناخته‌شده فلسطینی بسپارد و برخی مأموریت‌های خود را از این طریق اجرا کند. یک مقام امنیتی حماس در واکنش به این طرح توطئه‌آمیز گفت که پذیرش هرگونه ارتباط با اشغالگران در نوار غزه از جانب خانواده‌ها و طایفه‌ها و ... خیانتی ملی محسوب می‌شود و ما هرگز اجازه آن را نخواهیم داد. تلاش دشمن برای ایجاد هیئت‌هایی جهت اداره غزه یک توطئه از پیش شکست‌خورده بوده و هرگز به نتیجه نمی‌رسد. 
ما به دشمن اجازه نخواهیم داد آنچه را که در میدان از دست داد با بازی‌های سیاسی در داخل نوار غزه جبران کند. ما هرکسی را که 
به دنبال توطئه و دستکاری در جبهه داخلی نوار غزه باشد با مشت آهنین می‌زنیم و اجازه نمی‌دهیم هیچ قواعد جدیدی در غزه وضع‌گردد.
«سیف‌الدین ابورمضان» از چهره‌های برجسته قبیله‌ای در نوار غزه هم در گفت‌وگو با خبرگزاری  شهاب اعلام کرد که خانواده‌ها و طایفه‌های  فلسطینی در غزه همچون سدی محکم در‌برابر توطئه‌های اشغالگران در این منطقه، ایستاده‌اند.
 هدف اسرائیل از طرح جدید برای تقسیم غزه
در این‌که مردم غزه باوجود فداکاری‌های غیرقابل‌توصیفی که باجان و مال خود برای ماندن در سرزمینشان و شکست نقشه‌های دشمن انجام داده‌اند هرگز در برابر چنین توطئه‌ای تسلیم نخواهند شد، جای تردیدی نیست؛ اما اسرائیل اساسا با چنین طرحی به‌دنبال چیست؟
رسانه‌های عبری گزارش دادند که این طرح شامل تقسیم نوار غزه به مناطق تحت نفوذ قبایل فلسطینی است که مسئولیت توزیع کمک‌های بشردوستانه را بر عهده خواهند داشت.
بر اساس این گزارش‌ها، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از مقامات امنیتی خواست بررسی کنند که آیا نیروهای محلی در غزه وجود دارند که بتوان با آن‌ها همکاری کرد و از آن‌ها برای مدیریت امور نوارغزه بعد از جنگ استفاده کرد. به نوشته روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت، نتانیاهو این سؤال را مطرح کرد که آیا می‌توان موقعیت قبایل مسلح و نهادهای محلی را تقویت کرد و از آن‌ها حمایت کرد تا بتوانند بخش‌هایی از نوار غزه را کنترل کنند؟ منابع آگاه گزارش می‌دهند که این طرح در چارچوب دادن اختیارات به قبایل در نوار غزه باهدف تجزیه این منطقه و نابودی دولت رسمی آن است. به این صورت که نوار غزه در طول دوره انتقالی بعد از جنگ به استان‌های اصلی و فرعی تقسیم می‌گردد که اداره آن‌ها بر عهده قبایل و طایفه‌های بزرگ خواهد بود؛ اما قبایل فلسطینی در نوار غزه قاطعانه مقابل این سناریو دشمن ایستاده و تأکید کردند این طرح، پیشنهادی مضحک و در راستای تلاش برای ایجاد اختلاف و فتنه‌افروزی میان فلسطینی‌هاست.
 قبایل فلسطینی چگونه توطئه جدید اشغالگران را ناکام گذاشتند
این قبایل که نماینده یک بافت اجتماعی در نوار غزه از بیت حانون در شمال تا رفح در جنوب هستند خواستار پایان دادن به تقسیم فلسطین و نیز تشکیل یک دولت وحدت ملی تحت رهبری واحد شدند.در 10 مارس جاری نیز انجمن طوایف و قبایل غزه در واکنش به توطئه جدید اشغالگران اعلام کردند که هیچ جایگزینی را برای نظام سیاسی غزه نمی‌پذیرند و ساختار سیاسی این منطقه متشکل از مؤلفه‌های ملی و حامی مقاومت است که از جبهه داخلی در برابر تجاوزات دشمن اشغالگر دفاع می‌کنند. آن‌ها در بیانیه‌ای مشترک تأکید کردند که وحدت ملی تنها راه برای حفظ موجودیت ملت فلسطین و استواری و مقاومت شجاعانه آن‌هاست.
 هیچ‌گونه ارتباطی با دشمن صهیونیستی چه از طریق نهادهای بین‌المللی یا به هر روش دیگری قابل‌قبول نیست و خیانت ملی محسوب می‌شود و هرکسی که چنین کاری کند درواقع با دشمن اشغالگر همکاری کرده است. 
در ادامه این بیانیه آمده است: قبایل و طوایف فلسطینی بخشی جدایی‌ناپذیر از بافت جامعه فلسطین هستند و از مقاومت همه‌جانبه در برابر اشغالگران حمایت می‌کنند.
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس طی سخنرانی خود در 10 مارس هشدار داد که دشمن درحال انجام جنگ روانی علیه مردم فلسطین بوده و تلاش‌هایی از جانب اشغالگران برای ایجاد اختلاف و هرج‌ومرج میان فلسطینی‌ها وجود دارد اما دشمن در این توطئه خود هم شکست می‌خورد و هرگز موفق نخواهد شد.
لازم به ذکر است که قبل از تشکیل دولت رسمی غزه به رهبری حماس، در سال 2007 برخی طوایف فلسطینی در غزه علاوه بر داشتن سلاح، از نفوذ زیادی در غزه برخوردار بودند که ابتدا همین امر منجر به بروز یکسری اختلافات و هرج‌ومرج امنیتی شده بود اما حماس موفق به رفع همه این اختلافات و ایجاد یک وحدت ملی میان همه مردم در غزه شد.شواهد نشان می‌دهد که هدف رژیم اشغالگر بازگرداندن وضعیت سیاسی غزه به سال 1978 است؛ جایی که غزه با انجمن‌های روستایی اداره می‌شد و اسرائیل تلاش داشت یک تشکیلات جدید تحت نظارت خود به‌جای سازمان آزادی‌بخش در این منطقه ایجاد کند اما در آن زمان هم موفق به اجرای نقشه خود نشد.
 چرا طرح تقسیم غزه از پیش شکست‌خورده است
«ماجد حسونه» تحلیلگر سیاسی عرب‌زبان معتقد است که تلاش صهیونیست‌ها برای برقراری ارتباط با قبایل غزه و متقاعد کردن آن‌ها به چند دلیل شکست‌خورده است. علت اول مربوط به مخالفت بین‌المللی با این طرح است؛ چراکه جامعه بین‌المللی و حتی آمریکا می‌خواهند غزه تحت حکومت یک تشکیلات واحد باشد نه قبایل.
وی افزود: اما علت مهم دیگر این است که مردم غزه بعدازاین همه فداکاری و تقدیم کردن این میزان از شهدا و رنج و دردهای غیرقابل وصفی که کشیده‌اند هرگز در برابر پروژه‌هایی که به معنای تقویت اشغالگری صهیونیست‌هاست و مصیبت‌های مردم فلسطین را بیشتر می‌کند، تسلیم نمی‌شوند. این تحلیلگر سیاسی تأکید کرد: پیش‌ازاین قبایل و طایفه‌هایی که به هر نحوی با رژیم اشغالگر در ارتباط بوده‌اند از جانب مردم فلسطین طرد شدند و بنابراین هرگز چنین کاری را تکرار نمی‌کنند. تاریخ مردم فلسطین مملو از تجربیات تلخی است که رژیم اشغالگر برای آن‌ها رقم‌زده و این مردم بعد از انواع توطئه‌های شومی که دشمن به آن‌ها تحمیل کرده هرگز حاضر نمی‌شوند بار دیگر در یک دام جدید بیفتند.
 سیلی قبایل فلسطینی به صهیونیست‌ها