سفر بنی‌گانتس به واشنگتن چه پیامی دارد؟

نمایش خونین جلادان غزه

گروه  بین‌الملل
عبدالباری عطوان ادعاهای حقوق‌بشری آمریکا درباره غزه و اختلافات ساختگی دولت بایدن با کابینه نتانیاهو را نمایشی م ضحک خوانده و اعلام کرد که دروغ‌های واشنگتن برای همه دنیا فاش شده است و همه می‌دانند آمریکا بزرگترین عامل جنگ نسل‌کشی علیه غزه است. «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم در مقاله جدید خود به سفر «بنی‌گانتس» عضو ارشد کابینه جنگی رژیم صهیونیستی به آمریکا و نمایش مضحکی که درباره اختلاف میان دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور  آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر به‌راه افتاده است اشاره‌کرده نوشت: لطفا به عقل و شعور ما احترام بگذارید؛ زیرا ما آن‌قدر احمق نیستیم که نمایش‌های کمدی خسته‌کننده و ضعیف شما را با این کارگردانی و بازی ضعیف باور کنیم.
 نمایش مضحک آمریکا و اسرائیل در غزه
عطوان افزود: ما در اینجا درباره جنجال و هیاهوی ساختگی آمریکا درباره برخی حرکات صحبت می‌کنیم که از خلال آن تلاش دارد وانمود کند که بین دولت بایدن و کابینه اسرائیل به‌ریاست نتانیاهو بر سر جنگ غزه اختلاف وجود دارد؛ جنگ نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی که ارتش اشغالگر از 5 ماه قبل علیه مردم ما در نوار غزه به‌راه انداخته است. متأسفانه برخی اعراب نیز فریب آمریکا را خوردند و از طریق رسانه‌های خود شروع به ترویج و تبلیغ این مانور آمریکا کردند.در ادامه این مقاله آمده است، اگر بایدن در مواضع خود (در زمینه ادعاهای حقوق‌بشری در غزه) جدی است حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد، فرستادن ناوهای هواپیمابر مملو از کمک‌های بشردوستانه به سواحل غزه و توقف همه معاملات تسلیحاتی با اسرائیل است، اما بایدن که تا این لحظه حتی لفظ آتش‌بس را هم به زبان نمی‌آورد و قطعنامه‌های شورای امنیت برای آتش‌بس در غزه را وتو می‌کند، بازیگر بسیار بدی است و در دروغگویی و گمراه کردن و به‌سخره گرفتن دیگران به‌ویژه متحدان عربش، از نتانیاهو پیشی می‌گیرد.
 گانتس فرقی با نتانیاهو ندارد
به‌نوشته عطوان، این سروصداهای اغراق‌آمیز که در دیدار «کاملا هریس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا و بنی گانتس هم وجود داشت و بدون اجازه نتانیاهو بود، نشان‌دهنده قدرت دولت بایدن نیست بلکه ضعف و ناتوانی آن را در مقابله با سر افعی یعنی نتانیاهو و کابینه وی به‌شکل مستقیم نشان می‌دهد. بنی گانتس هم هیچ فرقی با نتانیاهو ندارد، در غیر این صورت از پیوستن به کابینه جنگی نتانیاهو امتناع می‌کرد و بیش از 5 ماه در این کابینه نمی‌ماند و صهیونیست‌ها را تشویق به کشتار مردم بی‌گناه فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری نمی‌کرد.این نویسنده فلسطینی تأکید کرد: حضور گانتس در کابینه جنگی رژیم اشغالگر و شرکت در همه جلسات این کابینه بدان معناست که او هم همانند سایر صهیونیست‌ها یک جنایتکار جنگی است که در ریختن خون بیش از 30 هزار فلسطینی نقش داشته است. گانتس یک جنایتکار جنگی است و تلاش دولت آمریکا برای بهبود وجهه او و پاک کردن دستانش از خون کودکان غزه، به‌مثابه یک جنایت جنگی دیگر از سوی واشنگتن در بالاترین سطوح است.
 بایدن به‌دنبال افزایش فشار سیاسی به رژیم صهیونیستی
عبدالباری عطوان ادامه داد: بنی گانتس باید به دادگاه جنایات جنگی منتقل گردد تا مجازات شود. جنگ ما به‌عنوان فلسطینی‌ها، با نتانیاهو یا حزب فاشیست او نیست بلکه ما با پروژه آپارتاید می‌جنگیم. آنچه کابینه نتانیاهو را ضعیف می‌کند، بنی گانتس و یا دعوت از او برای سفر به آمریکا نیست بلکه مقاومت اسطوره‌ای و مثال‌زدنی مردان مقاومت و فرماندهان آن‌ها و فداکاری و طوفان مقاومت است که پروژه آپارتاید صهیونیسم را متزلزل کرده است.در این یادداشت تأکید شده‌ است: ما بسیار در تعجبیم که برخی طرف‌ها از سخنان کاملا هریس و نگرانی ساختگی او درباره وضعیت انسانی نوار غزه و درخواست از اسرائیل برای انجام اقدامات بیشتر جهت ارسال کمک به غزه و هشدار درباره حمله به شهر رفح تمجید می‌کنند، واقعا اینجا چه‌چیزی هست که جای تقدیر و تمجید داشته باشد و آیا مثلا کاملا هریس با این سخنان خود مکه را فتح کرده است؟
 آمریکا اصلی‌ترین شریک جنگ خونین غزه است
عبدالباری عطوان ادامه داد: دولت بایدن هم مانند خود او صهیونیست‌ترین دولت تاریخ آمریکاست که نتانیاهو به‌طور کامل بر آن سیطره دارد و از طریق شاگردان خود و در رأس آنها «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا و «عاموس هوکشتاین» مشاور صهیونیست بایدن و... دولت آمریکا را کنترل می‌کند. اگر بایدن در کوچک‌ترین مواضع و ادعاهای دولت خود درباره تلاش برای کمک‌رسانی به غزه جدی بود، خودش یک کنفرانس مطبوعاتی در این زمینه برگزار می‌کرد نه اینکه خانم کاملا هریس را از گور فراموشی و حاشیه بیرون بیاورد و این مأموریت مضحک را به او بسپارد.
وی تصریح کرد: آمریکا شریک اصلی جنگ خونین غزه است و بیشترین مسئولیت را در جنگ نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی غزه به‌عهده دارد و دروغ بودن همه ادعاهایش درباره دموکراسی و حقوق بشر افشاشده است و اکنون در همه دنیا منزوی‌شده است.در پایان مقاله عطوان آمده است: تنها راهی که در برابر آمریکا و رژیم اشغالگر جواب می‌دهد استفاده از زبان زور است؛ همان کاری که برادران ما در یمن با شجاعت و مردانگی و به‌شکل بی‌سابقه انجام می‌دهند و کشتی‌های اسرائیل و متحدانش را هدف قرار می‌دهند، بنابراین اگر دولت بایدن اقدام به عقب‌نشینی هم بکند به‌خاطر مقاومت مردان قهرمان ماست.
 سقوط 81.5 درصدی گردشگری در فلسطین اشغالی بعد از جنگ غزه
از سوی دیگر، اداره آمار رژیم صهیونیستی با اشاره به فلج شدن بخش گردشگری این رژیم بعد از جنگ غزه اعلام کرد که بخش گردشگری اسرائیل در سه‌ماهه پایانی سال 2023 بدترین وضعیت خود را به ثبت رساند.این مؤسسه صهیونیستی افزود که در سه‌ماهه پایانی سال گذشته حدود 180 هزار نفر به اسرائیل (فلسطین اشغالی) آمدند که شامل مهاجران اسرائیلی بودند. این روند بیانگر کاهش 81.5 درصدی سفر گردشگران به اسرائیل (فلسطین اشغالی) در مقایسه با سال 2022 است؛ جایی که این تعداد در سال 2022 به 930 هزار گردشگر می‌رسید.
این درحالی است که اداره آمار رژیم صهیونیستی گزارش می‌دهد قبل از آغاز جنگ انتظار داشت 5.5 میلیون گردشگر در سال 2023 به فلسطین اشغالی سفر کنند.در همین زمینه «یوسی فتال» مدیر اتاق سازمان‌دهی گردشگری داخلی در اراضی اشغالی درباره تأثیر تداوم جنگ در نوار غزه بر بخش گردشگری اسرائیل (فلسطین اشغالی) هشدار داد.
نمایش خونین جلادان غزه