اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

رئیس شورای ملی انتخاباتی ونزوئلا، از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در تاریخ 28 جولای (7 مرداد 1403) خبر داد.اعلام برگزاری تاریخ انتخابات در ونزوئلا در حالی است که هنوز نامزد و رقیب احتمالی مخالف نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور فعلی این کشور مشخص نیست. اما مادورو قصد دارد بار دیگر در این انتخابات شرکت کند.
براساس این گزارش، ماریا کورینا ماچادو عضو پیشین پارلمان ونزوئلا در انتخابات مقدماتی مخالفان دولت این کشور در ماه اکتبر 2023 برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا پیروز شد. اما دادگاهی در این کشور حکم داد که وی به دلیل حمایت از تحریم‌های اعمال‌شده علیه دولت نیکلاس مادورو اجازه نامزدی برای مقام‌های حکومتی را ندارد. وی در آن زمان اعلام کرد از موضع خود علی‌رغم ممنوعیت کناره‌گیری نمی‌کند و انتخابات بدون او برگزار نخواهد شد.پس‌ازآن دادگاه عالی ونزوئلا در ماه ژانویه رأی دادگاه اولیه را تأيید و به ممنوعیت او برای تصدی مقام‌های حکومتی رأی داد.
در همین حال ماچادوی 56 ساله، احتمال معرفی یک نامزد جایگزین را رد و اظهار کرد: ممنوعیت او از حضور در انتخابات از سوی دولت مادورو، ساختگی است. این ممنوعیت درزمانی تأيید شد که میزان محبوبیت مادورو در پایگاه سنتی حزب سوسیالیست، به‌شدت کاهش‌یافته است.همچنین تاریخ 25 مارس به‌عنوان فرصت نهایی برای نام‌نویسی نامزدهای انتخاباتی تعیین شد اما کمپین ماچادو تاکنون دراین‌باره هیچ مطلبی عنوان نکرده است.انتخاب دوباره مادورو به سمت ریاست جمهوری در سال 2018 برای یک دوره 6 ساله، موردانتقاد بسیاری از مخالفان این کشور، آمریکا و دیگر کشورها قرار گرفت.براساس این گزارش، 28 جولای، سالگرد تولد هوگو چاوز، رئیس‌جمهور سابق این کشور و سلف پیش از مادورو بود که در سال 2013 درگذشت. وی به‌عنوان رهبر حزب بولیواری چپ و انقلاب بولواری شناخته می‌شود و به خاطر سیاست‌های سوسیال دموکراتیک، ضدیتش با جهانی‌سازی و سیاست خارجی ایالات‌متحده و حمایت از مواضع ایران و فلسطین مشهور بود.
این در حالی است که دولت بایدن احتمالا در آوریل تحریم‌های جدیدی علیه نفت ونزوئلا وضع خواهد کرد و دلیل آن ممنوعیت نامزدی کاندیدای مخالف در انتخابات سال جاری ونزوئلا در  این کشور است.تعلیق 6‌ماهه تحریم‌های نفتی ونزوئلا در ماه آوریل پایان می‌یابد و دولت بایدن احتمالا تمام این تحریم‌ها را در آن زمان به خاطر عدم رعایت شرایط برداشته شدن آن‌ها توسط ونزوئلا، بازمی‌گرداند.قرارداد دولت بایدن با ونزوئلا برای لغو 6 ماهه تحریم‌های نفتی این کشور با شرط برگزاری انتخابات عادلانه و آزاد در 2024 بسته‌شده بود. اما ونزوئلا حالا این قرارداد را نقض کرده و از طرف دیگر امیدوار است تولید نفت خود را پس از برداشته شدن تحریم‌ها از 786 هزار بشکه در روز به يک میلیون بشکه در روز برساند.
به نظر می‌رسد دولت بایدن قصد دارد تحریم‌ها علیه صنعت نفت ونزوئلا را پس از منقضی شدن معافیت‌ها در 18 آوریل تجدید کند.برداشته شدن تحریم‌ها اجازه افزایش تولید، فروش و صادرات نفت و گاز ونزوئلا را صادر می‌کرد. به‌علاوه ونزوئلا اجازه جذب سرمایه‌گذاری جدید در بخش نفت و گاز را داشت. ونزوئلا بزرگترین ذخایر نفتی دنیا را داراست.
اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا