فیلم «اوپنهایمر» که در صدد احیای رؤیای آمریکایی و یادآور هژمون سابق این کشور بود موفق به کسب اغلب جوایز اسکار امسال شد

نگاهی به برندگان اسکار

گروه فرهنگی
 مراسم اسکار برگزار شد و درست مطابق پیش‌بینی‌ها، اوپنهایمر جایزه‌ها را درو کرد. فیلمی که به تمام ارزش‌های بنیادین اسکار احترام گذاشته بود. از جهتی یک فیلم ملی بود که با تمام توان رؤیای آمریکایی را فریاد می‌کرد. فرقی هم نمی‌کند که این رؤیا یکی از ترسناک‌ترین کابوس‌های قرن بیستم باشد. برای اسکار آمریکا مهم است و هژمون آمریکا. اوپنهایمر نمایش اقتدار ایالات متحده در یک نبرد همزمان نظامی، تمدنی و علمی بود و منافع ملی این کشور را در بالاترین حد ممکن تأمین می‌کرد. از جهتی دیگر، اوپنهایمر فیلمی یهودی‌گرا بود و بار دیگر مظلومیت قوم یهود را به جهانیان یادآوری می‌کرد. اوپنهایمر در یک کلام خوراک اسکار گرفتن بود و نولان که تا به حال موفق به درخشش در این فستیوال نشده بود، اکنون بر قله آن ایستاد. کریستوفر نولان برای طرفدارانش آقای خاص هالیوود بود و یکی از وجوه تمایزش همین بود که اسکار نگرفته بود و این توهم ایجاد شده بود که قد نولان از قد آکادمی بلندتر است. نولان با دانکرک و اوپنهایمر دیگر آقای خاص هالیوود نیست؛ سرباز خط مقدم جنگ رسانه‌ای ایالات متحده است. 
محمد قربانی؛ مدرس و منتقد سینما در مورد اسکار نود و ششم نوشت: «بهترین فیلم و برنده اغلب جوایز مهم امسال، «اوپنهایمر» نولان بود. اوپنهایمر فیلمی نژادپرستانه است و می‌گوید: «فقط ما آمریکایی‌ها انسانیم و بمب اتم زدنمان کار درستی بود و بابتش شرمنده نیستیم و باز هم می‌زنیم و اگر لازم باشد بمب هیدروژنی هم می‌زنیم که هزار بار قوی‌تر از بمب اتمی است». نولان که تشنه اسکار بود، بالاخره -مثل بسیاری از اسکاربرده‌های سابق- سریع‌ترین مسیر ممکن را انتخاب کرد و توانست با کنار گذاشتن تعارف‌ها و با جلب رضایت حاکمیت آمریکا و یهودی‌ها، بالاخره به اسکار برسد. در نظر من، نولان شیک و پاپیون‌زده اسکار ۲۰۲۴، لخت‌تر و کریه‌تر از آن مدل صنعتِ بدن بود».
مراسم معرفی برندگان نود و ششمین دوره جوایز اسکار با میزبانی جیمی کیمل در دالبی تئاتر لس‌آنجلس برگزار شد.
به گزارش  مهر به نقل از ورایتی، برندگان اسکار ۲۰۲۴ در ۲۳ رشته معرفی شدند و «اوپنهایمر» که در ۱۳ رشته نامزد شده بود، ۷ جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد نقش اصلی، بهترین بازیگر مرد نقش مکمل، فیلمبرداری، تدوین و موسیقی فیلم را از آن خود کرد. فیلم «بیچاره‌ها» نیز توانست ۴ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن، طراحی لباس، چهره‌پردازی و طراحی تولید را دریافت کند. «منطقه مورد علاقه» هم ۲ اسکار فیلم بین‌المللی و صدا را به خود اختصاص داد. فهرست نامزدها و برندگان بخش‌های مختلف اسکار ۲۰۲۴ به شرح زیر است:
 بهترین فیلم
برنده: «اوپنهایمر»
نامزدها: «اوپنهایمر»، «باربی»، «جاماندگان»، «زندگی‌های گذشته»، «بیچاره‌ها»، «مایسترو»، «داستان آمریکایی»، «آناتومی یک سقوط»، «منطقه مورد علاقه»، «قاتلان ماه کامل»
 بهترین کارگردان
برنده: کریستوفر نولان برای «اوپنهایمر»
دیگر نامزدها: یورگوس لانتیموس برای «بیچاره‌ها»، ژوستین تریه برای «آناتومی یک سقوط»، جاناتان گلیزر برای «منطقه مورد علاقه»، مارتین اسکورسیزی برای «قاتلان ماه کامل»
 بازیگر مرد نقش اصلی
برنده: کیلین مورفی برای «اوپنهایمر»
دیگر نامزدها: بردلی کوپر برای «مایسترو»، کولمن دومینگو برای «راستین»، پل جیاماتی برای «جاماندگان»، جفری رایت برای «داستان آمریکایی»
 بازیگر زن نقش اصلی
برنده: اما استون برای «بیچاره‌ها»
دیگر نامزدها: لیلی گلادستون برای «قاتلان ماه کامل»، ساندرا هولر برای «آناتومی یک سقوط»، کری مولیگان برای «مایسترو»، اما استون برای «بیچاره‌ها»، آنت بنینگ برای «نیاد»
 بازیگر مرد نقش مکمل
برنده: رابرت داونی جونیور برای «اوپنهایمر»
دیگر نامزدها: استرلینگ کی براون برای «داستان های آمریکایی»، رابرت دنیرو برای «قاتلان ماه کامل»، مارک روفالو برای «بیچاره ها»، رایان گاسلینگ برای «باربی»
 بازیگر زن نقش مکمل
برنده: دواین جوی راندولف برای «جاماندگان»
دیگر نامزدها: امیلی بلانت برای «اوپنهایمر»، دنیل بروکس برای «رنگ بنفش»، آمریکا فررا برای «باربی»، جودی فاستر برای «نیاد»
 فیلمنامه اوریجینال
برنده: ژوستین تریه و آترور هراری برای «آناتومی یک سقوط»
دیگر نامزدها: دیوید همینگسون برای «جاماندگان»، بردلی کوپر و جاش سینگر برای «مایسترو»، سمی براش و آلکس مکانیک برای «می دسامبر»، سلین سانگ برای «زندگی‌های گذشته»
 فیلمنامه اقتباسی
برنده: کورد جفرسون برای «داستان آمریکایی»
دیگر نامزدها: گرتا گرویگ و نوآ بامباک برای «باربی»، کریستوفر نولان برای «اوپنهایمر»، تونی مک‌نامارا برای «بیچاره‌ها»، جاناتان گلیزر برای «منطقه مورد علاقه»
 انیمیشن بلند
برنده: «پسر و مرغ ماهی‌خوار» از هایائو میازاکی و توشیو سوزوکی
دیگر نامزدها: «مرد عنکبوتی در سراسر جهان عنکبوتی» از سونی پیکچرز، «المنتال» از پیکسار، «نیمونا» از نتفلیکس، «رویاهای روبات» از نئون
 طراحی تولید
برنده: «بیچاره‌ها» از سرچلایت پیکچرز
نامزدها: «باربی» از وارنر برادرز، «قاتلان ماه کامل» از اپل، «اوپنهایمر» از یونیورسال
 فیلمبرداری
برنده: هویت فن هویتما برای «اوپنهایمر»
دیگر نامزدها: ادوارد لاخمن برای «ال کنده»، رودریگو پریتو برای «قاتلان ماه کامل»، متیو لیباتیک برای «مایسترو»، رابی ریان برای «بیچاره‌ها»
 طراحی لباس
برنده: هالی ودینگتون برای «بیچاره‌ها»
دیگر نامزدها: ژاکلین دوران برای «باربی»، ژاکلین وست برای «قاتلان ماه کامل»، دیوید کراسمن برای «ناپلئون»، الن میروجنیک برای «اوپنهایمر»
 تدوین
برنده: جنیفر لیم برای «اوپنهایمر»
دیگر نامزدها: لورن سنشال برای «آناتومی یک سقوط»، کوین تنت برای «جاماندگان»، تلما شونمیکر برای «قاتلان ماه کامل»، یورگوس ماوروپساریدیس برای «بیچاره‌ها»
 چهره‌آرایی و آرایش مو
برنده: «بیچاره‌ها»
دیگر نامزدها: «مایسترو»، «گلدا»، «اوپنهایمر»، «جامعه برف»
 صدا
برنده: تارن ویلرز برای «منطقه مورد علاقه»
دیگر نامزدها: ویلی برتون برای «اوپنهایمر»، ایان وویگت برای «خالق»، استیون مارو برای «مایسترو»، کریس مونرو برای «ماموریت غیرممکن: روزشمار مرگ»
 جلوه‌های ویژه
برنده: «گودزیلا: منهای یک»
دیگر نامزدها: «خالق»، «نگهبانان کهکشان ۳»
 «ماموریت غیرممکن: روزشمار مرگ»، «ناپلئون»
 موسیقی فیلم
برنده: لودویگ گورانسون برای «اوپنهایمر».
نگاهی به برندگان اسکار