افزایش دوبرابری واردات تسلیحات به اروپا

نتایج بررسی‌های مؤسسه صلح سیپری نشان می‌دهد که در پنج سال اخیر و در سایه جنگ اوکراین، واردات تسلیحات اروپا بیش از دو برابر شده و همچنین آلمان و آمریکا به‌تنهایی تقریباً تمام تسلیحات موردنیاز رژیم صهیونیستی را تأمین می‌کنند.
به گزارش نشریه «دی‌سایت»، با توجه به جنگ روسیه علیه اوکراین، واردات تسلیحات اروپا در پنج سال گذشته تقریباً دو برابر شده است، این نتیجه از گزارشی که مؤسسه تحقیقات صلح استکهلم سیپری منتشر کرد، به دست آمد.بر این اساس، واردات تسلیحات در اروپا بین سال‌های 2019 تا 2023 نسبت به سال‌های 2014 تا 2018، 94 درصد افزایش‌یافته است. داده‌های سیپری به حجم محموله‌های تسلیحات اشاره دارد نه ارزش مالی آن‌ها. ازآن‌جایی که بسته به وضعیت سفارش، این حجم می‌تواند از سالی به سال دیگر نوسان زیادی داشته باشد، این مؤسسه مستقل به‌جای سال‌به‌سال بر دوره‌های پنج‌ساله تمرکز می‌کند.
بر اساس این گزارش، بزرگترین واردکننده در اروپا اوکراین با 23 درصد از کل واردات تسلیحات منطقه بود. این کشور دو سال است که با روسیه وارد جنگ شده است. تنها در سال 2023، اوکراین بزرگترین واردکننده تسلیحات در جهان بود. در این دوره پنج‌ساله، این کشور پس از هند، عربستان سعودی و قطر در رتبه چهارم جهانی قرار گرفت.دو کشور مهم صادر‌کننده به اوکراین عبارت‌اند از آمریکا با 69 درصد کالاهای وارداتی و آلمان با 30 درصد. نتایج این بررسی همچنین نشان می‌دهد که صادرات کلی تسلیحات جمهوری فدرال آلمان در پنج سال گذشته 14 درصد کاهش‌یافته است.نتایج این بررسی همچنین نشان می‌دهد برای اولین بار در دهه‌ها، روسیه دیگر یکی از دو بزرگترین تأمین‌کننده تسلیحات در جهان نیست. درحالی‌که ایالات‌متحده در صدر، صادرات تسلیحات خود را 17 درصد افزایش داد و 42 درصد از بازار جهانی را پوشش داد، تحویل از روسیه بیش از نصف کاهش یافت. آلمان همچنان یکی از پنج کشور برتر صادراتی در سراسر جهان بود. به‌طورکلی، انتقال تسلیحات جهانی همه کشورها اندکی و حدود 3.3 درصد کاهش یافت.
اوکراین هنوز باید در برابر حمله روسیه از خود دفاع کند، اسرائیل هم همچنان بر طبل جنگ در غزه می‌کوبد و قدرت‌های بزرگی مانند هند و چین هم در حال ارتقاء تسلیحات هستند. جهان صلح‌آمیزتر نشده است و جنگ‌ها و بحران‌های کنونی بر واردات و صادرات سلاح تأثیر می‌گذارد.هرساله، مؤسسه تحقیقات صلح استکهلم سیپری در مورد روند تجارت جهانی اسلحه گزارش می‌دهد. سیپری هنگام مقایسه دوره‌های پنج‌ساله 2014 تا 2018 و 2019 تا 2023، کاهش 3.3درصدی و درعین‌حال تغییرات قابل‌توجهی رابین بزرگترین واردکنندگان و صادرکنندگان سلاح مشاهده کرد.
«متیو جورج» مسئول انتقال تسلیحات در سیپری می‌گوید: ایالات‌متحده نقش جهانی خود را به‌عنوان یک تأمین‌کننده تسلیحات ـ یکی از جنبه‌های مهم سیاست خارجی خود گسترش داده است و بیش از هر زمان دیگری سلاح به کشورهای بیشتری صادر کرده است، این درزمانی اتفاق می‌افتد که سلطه اقتصادی و ژئوپولیتیکی ایالات‌متحده توسط قدرت‌های نوظهور به چالش کشیده شده است.
به‌این‌ترتیب بر اساس این گزارش، روسیه که برای مدت طولانی دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان پس از آمریکا بود، پس از فرانسه به رتبه سوم سقوط کرد. صادرات روسیه در همین مدت 53 درصد کاهش یافت. از زمان شروع جنگ روسیه در اوکراین، این کشور تحت تحریم‌های متعددی قرارگرفته است  و اکنون می‌تواند سلاح‌های خود را به‌ویژه به شرق به‌عنوان‌مثال به هند، بزرگترین واردکننده در جهان بفروشد. هند بیش از یک‌سوم (36 درصد) واردات تسلیحات خود را از روسیه تأمین می‌کرد.
افزایش دوبرابری واردات تسلیحات به اروپا