آزادراه منجیل-رودبار با حضور جمعی از اعضای دولت به بهره‌برداری رسید

یک شاهراه دیگر

آزادراه منجیل-رودبار سومین وعده دولت در مسیرهای آزادراهی است که صبح دوشنبه با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید. این پروژه از سال ۱۳۹۸ آغاز به‌کار کرده و بیش از ۱۲ سال است که از عمر آن می‌گذرد. عملیات ساخت این آزادراه سال‌های زیادی به دلیل واقع‌شدن در منطقه کوهستانی و برخورداری از تونل‌ها و پل‌های متعدد متوقف‌شده بود؛ اما در دولت سیزدهم با دستور رئیس‌جمهور و تزریق اعتبارات لازم تکمیل و بهره‌برداری شد تا تردد هموطنان برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ به شمال کشور تسهیل شود و بنا به گفته وزیر راه و شهرسازی ۲۴۰۰ میلیارد تومان منابع به پروژه آزادراه رشت - قزوین ( منجیل - رودبار) تزریق‌شده است و ارزش روز آن بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان است.
به گزارش ایرنا، افتتاح این آزادراه و عیدی دولت به مردم استان گیلان تردد مردم به استان گیلان را سهل‌تر و راحت‌تر خواهد کرد زیرا که شاهراه حیاتی ارتباط پایتخت و استان‌های همجوار به استان گیلان محسوب می‌شود و یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین پروژه‌های آزادراهی است. البته این پروژه قرار بود با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسد ولی طبق گفته معاون اجرایی رئیس‌جمهور  حجت‌الاسلام رئیسی بنا به برنامه ضروری و برای پیگیری مسئله مهم در تهران ماند ولی ساعت ۵  ونیم صبح پیگیر افتتاح این پروژه شد تا این پروژه قبل از تعطیلات نوروز به بهره‌برداری برسد و مردم در ایام عید  معطل ترافیک سنگین و نفس‌گیر این مسیر نباشند و کام ملت شیرین شود. محسن منصوری در این زمینه گفته است: حامل سلام و تهیت رئیس‌جمهور به مردم استان گیلان و شهرستان رشت و رودبار  ومنجیل هستم.دیروز ساعت ۵ونیم صبح رئیس‌جمهور در دفتر کارخود حضور داشتند و تماس گرفتند و گفتند که بنا به برنامه ضروری و برای پیگیری مسئله مهم باید در تهران باشند لذا فرمودند ضمن ابلاغ سلام، در اوایل سال آینده برای سفر دوم استانی و افتتاح پروژه‌ها خدمت مردم این استان خواهند رسید.
وی بابیان اینکه یک‌نیمه تمام دیگردیروز تکمیل شد، گفت: برای این پروژه بیش از ۵ هزار میلیارد تومان هزینه شده و از منظر فنی در پروژه اقدامات خوبی صورت گرفته است. معاون اجرایی رئیس‌جمهور بیان کرد: رئیس‌جمهور اصرار داشتند تا قبل از عید این پروژه به بهره‌برداری برسد و مردم در ایام پرتردد از این آزادراه بهره‌مند شوند تا تعطیلات عید به کام مردم شیرین شود. خیرالله خادمی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور درباره این پروژه گفته است: از تهران که مرکز کشور است این آزادراه به‌صورت سراسری احداث‌شده بود، در برنامه آزادراهی از قزوین به رشت ۱۳۸ کیلومتر بود که ۸/۲ کیلومتر آن در محدود شهر رودبار به دلیل سختی مسیر احداث نشده بود و مردم و مسافران در آنجا متوقف می‌شدند و گاهی  ۱۰ الی ۱۵ ساعت در ترافیک منتظر می‌ماندند. با پیگیری‌های انجام‌شده رفع این گلوگاه که سراسر پل، تونل و کوهستانی است، در برنامه قرار گرفت و به‌عنوان پروژه‌ای بی‌نظیر توسط متخصصین داخلی احداث شد.
خادمی اظهارکرد: با افتتاح این ۸/۲ کیلومتر گره ارتباطی به شمال و شمال غرب کشور رفع می‌شود و مسافران به‌راحتی تردد می‌کنند. از این ۸/۲ کیلومتر حدود پنج کیلومتر تونل و پل است و ۱/۷  کیلومتر هم دیوارهای حائل برای عرض مناسب است، لذا سرتاسر این ۸/۲ کیلومتر یک سازه ممتد مهندسی است که به بهره‌برداری می‌رسد که از آن می‌توان به پروژه بزرگ ابنیه فنی بی‌نظیر یادکرد. وی تصریح کرد: برای اجرای این پروژه ۲۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که ۲۲۰۰ میلیاردتومان پرداختی به پیمانکاران و ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران است، درحالی‌که ارزش روز پروژه بالای ۵۰۰۰ میلیارد تومان است و یک اَبَر پروژه عمرانی محسوب می‌شود. خادمی بیان کرد: برای رفع این گلوگاه پل بزرگ از روی رودخانه احداث کردیم و از طرفی برای اینکه اشتغال مردم منطقه به مشکل برنخورد یک باند هم در شهر ایجاد کردیم، باند شمال به جنوب هم از داخل شهر احداث می‌شود.
  یک شاهکار مهندسی
همچنین محمود ملازینل ،سرپرست ساخت وتوسعه آزادراه‌ها احداث آزادراه منجیل-رودبار به‌عنوان بخش پایانی آزادراه قزوین-رشت را در دل کوه‌های البرز یکی دیگر از پروژه‌های راهسازی قابل‌توجه کشور اعلام کرد و گفت: استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در ساخت ابنیه فنی این آزادراه با تکیه بر توان فنی و مهندسی داخل کشور از افتخارات جامعه مهندسی کشور در بومی‌سازی تکنولوژی‌های ساخت است که ضمن کاهش قیمت تمام‌شده پروژه می‌تواند در پروژه‌های دیگر به‌عنوان الگو مورداستفاده قرار گیرد. ملازینل از روش‌هایی در ساخت پل‌های مسیر به‌منظور افرایش عمر مفید سازه‌ها و مقاومت مناسب در برابر حرکات زلزله برای اولین بار در کشور را از دیگر ویژگی‌های مهم این آزادراه مطرح کرد. میلاد دوستی با تأکید بر اهمیت آزادراه منجیل - رودبار در تکمیل کریدور آزادراهی شمال - جنوب کشور عنوان می‌کند: این آزادراه یکی از چهار مسیر عبوری از رشته‌کوه البرز است که دسترسی مناطق مرکزی و پایتخت را به استان گیلان و غرب دریای خزر فراهم می‌کند و نقش مؤثری در حمل‌ونقل کالا و مسافر، کاهش زمان سفر و صرفه‌جویی در مصرف سوخت دارد.
  عیدی ۵ هزارمیلیاردی دولت سیزدهم به مردم گیلان
استاندار گیلان در رابطه با این مسیر آزادراهی و تکمیل آن‌هم بابیان اینکه هشت کیلومتر باقیمانده از پروژه آزادراه رشت - قزوین ازجمله مهمترین بخش‌های این طرح بود، گفت : با اهتمام ویژه دولت مردمی و انقلابی سیزدهم، تلاش‌های شبانه‌روزی دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط اینک تکمیل‌شده است. اسدالله عباسی با اشاره به گردشگرپذیربودن گیلان و حضور مسافران در طول سال و مناسبت‌های مختلف در این خطه اظهار کرد: اتمام این پروژه تردد به گیلان را سهل‌تر و راحت‌تر می‌کند و عیدی دولت سیزدهم به مردم این سامان و مهمانان استان ولایتمدار گیلان است. وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت آزادراه قزوین، رشت در کاهش بار ترافیکی منطقه و نقش آن در توسعه گیلان این پروژه مهم با نگاه حمایتی ملی تکمیل شد.
 یک شاهراه دیگر