فراتر از یک فاجعه در غرب

ماجرای ده ها هزار کودک ناپدیده شده مهاجر در اروپا، تبدیل به یک تراژدی تمام عیار در قاره سبز شده است. خبری از این کودکان در دست نیست:چه بسا برخی از آنها اسیر باندهای قاچاق کودکان و برخی دیگر، قربانی رفت و آمد در کانال مانش و دریای مدیترانه شده باشند. نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که از سال ۲۰۲۱ روزانه حدود ۴۷ کودک مهاجر پس از ورود به اروپا ناپدید شده‌اند.بر اساس پژوهش روزنامه‌نگاران همکار در پروژه‌ای با عنوان «گم‌شده در اروپا»، بیش از ۵۰ هزار کودک مهاجر بدون همراه در سه سال گذشته در اروپا ناپدید شده‌اند.بررسی داده‌های به‌دست آمده از ۳۱ کشور اروپایی، از جمله اتریش، آلمان و ایتالیا، نشان می‌دهد که دست‌کم ۵۱ هزار و ۴۳۳ کودک مهاجر در دوره زمانی سال ۲۰۲۱ تا پایان سال ۲۰۲۳ ناپدید شده‌اند. رقم واقعی کودکان مهاجر ناپدیدشده در اروپا ممکن است به دلیل در دسترس نبودن اسناد و اطلاعات کامل، بیشتر باشد.
تحقیق دیگری که نتایج آن در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، نشان می‌داد که در دوره زمانی ژانویه ۲۰۱۸ تا دسامبر سال ۲۰۲۰، دست‌کم ۱۸ هزار کودک مهاجر پس از ورود به اروپا ناپدید شده‌ بودند.بر اساس اعلام پروژه‌ «گم‌شده در اروپا»، نرخ بالای کودکان ناپدیدشده در ایتالیا و اتریش لزوماً نشان دهنده موارد بیشتر در این دو کشور نیست، بلکه سیستم‌های جمع آوری داده‌ها در آن‌ها کارآمدتر بوده است.در هر حال، این آمار حکایت از یک فاجعه انسانی تمام عیار در غرب دارد.
دست‌کم از هر ۳ کودک مهاجر بدون همراه ناپدیدشده در اروپا بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ یک نفر از آن‌ها اهل افغانستان بوده است.داده‌های جمع‌آوری شده توسط پروژه «گم‌شده در اروپا» همچنین نشان می‌دهند که در میان کودکان مهاجر ناپدیدشده در اروپا، کودکانی از سوریه، تونس، مصر و مراکش نیز بوده‌اند.سوال اصلی اینجاست که چرا دستگاه های امنیتی و رسمی غرب، صرفا به اعلام آمار کودکان مفقود کفایت کرده و اقدامی واقعی در مواجهه با این موضوع صورت نمی دهند؟! چرا سازمان های حقوق بشری و حامیان حقوق کودک در غرب، دربرابر این حجم از قساوت و بی توجهی دستگاه های دولتی و امنیتی غرب نسبت به کودکان پناهجو بی تفاوت مانده اند؟!
سرنوشت کودکان مهاجر بدون همراه ناپدیدشده در اروپا همواره نگرانی های زیادی در پی داشته  زیرا این گروه از مهاجران در برابر خشونت و قاچاقچیان انسان آسیب‌پذیرتر هستند.نتایج پژوهش انجام شده در دانشگاه خنت در بلژیک نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۸۴ درصد کودکان مهاجر در مسیر مهاجرت به اروپا خشونت فیزیکی را تجربه کرده و بیش از ۹۰ درصد آن‌ها شاهد چنین خشونت‌هایی بوده‌اند.بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود ۴۰ درصد از آوارگان جهان را کودکان تشکیل می‌دهند.طی سال های اخیر، مقامات اروپایی در راستای جلوگیری از تشدید پناهندگی افراد به خاک کشورهایشان، سخت ترین اقدامات را علیه مهاجرین صورت داده اند که منجر به مرگ هزاران پناهجو از جمله تعداد زیادی از کودکان شده است. در این میان، از بیانیه های پارلمان اروپا و نه قطعنامه های حقوق بشری از سوی سازمان ملل متحد خبری نیست!
فراتر از یک فاجعه در غرب