آرشیو
انتخاب نشریه


ترجمه و تحليل
ابهام در مناقشه بر سر  نورد استریم 2 

گروه بین‌الملل 
بنا بر گزارش‌ها دولت آمریکا دست از مخالفت با پروژه مناقشه برانگیز خط لوله نورد استریم ۲ با آلمان برداشته و در برابر برخی تعهدات با آن موافقت کرده است. این پروژه، گاز روسیه را با دور زدن اوکراین به اروپا می‌رساند.
طی چند هفته گذشته مذاکرات فشرده بین ایالات‌متحده آمریکا و آلمان در مورد چگونگی حل اختلاف در مورد خط لوله«نورد استریم ۲» (Nord Stream 2) انجام شده است.  حال خبرگزاری‌های بلومبرگ و وال استریت ژورنال گزارش داده‌اند که آمریکا و آلمان بر سر این پروژه میلیاردی به توافق رسیده‌اند. محتوای توافق قرار است منتشر شود.به گزارش دویچه وله، ایالات‌متحده آمریکا تاکنون با این پروژه که گاز روسیه را با دور زدن اوکراین به اروپا می‌رساند، مخالفت کرده بود. دو کشور در توافق بر سر این خط لوله گاز، تعهد خود را چند مورد اعلام کرده‌اند. ازجمله اختصاص بودجه‌ای برای توسعه انرژی‌های پاک در اوکراین.
بر این اساس آلمان و ایالات‌متحده آمریکا ۵۰ میلیون دلار برای گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر در اوکراین سرمایه‌گذاری خواهند کرد. آلمان همچنین به‌عنوان بخشی از طرح «سه دریا» از پروژه‌هایی برای تقویت همکاری بین ۱۲ کشور اروپای مرکزی و شرقی، ازجمله درزمینه سیاست‌های انرژی پشتیبانی خواهد کرد. «سه دریا» ابتکاری برای تقویت همکاری‌های کشورهای اروپای مرکزی در زمینه‌های سیاست، اقتصاد، زیرساخت‌ها، انرژی و امنیت است.
آمریکا و آلمان همچنین می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که اوکراین همچنان میلیاردها هزینه حمل‌ونقل برای گاز تأمین‌شده از روسیه را دریافت می‌کند. بنابر همین گزارش درصورتی‌که روسیه تلاش کند از منابع انرژی به‌عنوان اهرم فشار بر اوکراین استفاده کند، آمریکا حق اعمال تحریم‌ها علیه این کشور را برای خود محفوظ می‌دارد.با این توافق ، فعلا ازسرگیری تحریم‌های اعمال‌شده توسط کنگره آمریکا علیه کنسرن اجراکننده طرح مذکور  و مدیرعامل آن جلوگیری می‌شود. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا این تحریم‌ها را در ماه می لغو كرد تا به هر دو طرف فرصت مذاكره داده شود. ۹۸ درصد این پروژه میلیاردی تاکنون به تحقق رسیده و قرار است امسال به بهره‌برداری برسد.
آلمان نیمی از گاز وارداتی خود را از روسیه تأمین می‌کند و خط لوله «نوراستریم ۱» (جریان شمالی ۱) با ظرفیت انتقال سالانه ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز از روسیه تا آلمان پیش‌تر افتتاح شد.قرار است «نورد استریم ۲» نیز با همین ظرفیت تکمیل شود. بدین ترتیب، ظرفیت انتقال گاز روسیه به آلمان از طریق دریای بالتیک به ۱۱۰ میلیارد مترمکعب در سال خواهد رسید. خط لوله انتقال گاز طبیعی روسیه به اروپا به طول ۱۲۲۲کیلومتر است. بخشی از این گاز می‌تواند از طریق آلمان به فرانسه و دیگر کشورهای اروپای غربی تحویل داده شود.
  آمریکا و آلمان هر دو سردرگم هستند 
طی ماه‌های اخیر، رسانه‌ها و مقامات آمریکایی و آلمانی هر دو از حل‌وفصل بحران واشنگتن-برلین بر سر پروژه نورد استریم 2 خبر داده بودند اما در عمل، شاهد برطرف شدن ابهامات و اختلافات گسترده دو طرف بر سر این موضوع نبوده‌ایم.
 فراتر از آن،مقامات آمریکایی به‌شدت نگران واکنش روسیه در قبال سنگ‌اندازی‌های کاخ سفید در مقابل پروژه نورد استریم 2 هستند. قطعا مقامات روسی نیز در برابر این اقدامات سلبی واشنگتن و برخی شرکای اروپایی آن در قبال پروژه مذکور سکوت نخواهند کرد. آنچه مسلم است اینکه واشنگتن درنهایت برنده این مناقشه نخواهد بود! 
دویچه وله 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10094/9/106397/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha