آرشیو
انتخاب نشریه


«رسالت» از بازدید سر زده رئیس قوه قضائیه از زندان رجایی شهر گزارش می‌دهد
بازدیدهای ادامه‌دار رئیس عدلیه

حانیه مسجودی
مدت زیادی از انتصاب حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای بر ریاست دستگاه قضا نگذشته است که تداوم بازدیدهای او از نهادهای مختلف نشانگر عزم جدی رئیس جدید قوه قضائیه برای اجرای سند تحول قضایی و تعالی این قوه است.
در همین راستا رئیس قوه قضائیه روز گذشته به‌صورت سرزده از زندان رجایی شهر و بخش‌های مختلف آن بازدید کرد. او در دومین بازدید خود از زندان‌های کشور در کمتر از یک ماه از انتصاب به ریاست دستگاه قضا، بدون اعلام قبلی به زندان رجایی‌شهر کرج در مرکز استان البرز رفت و در بازدید از بخش‌های مختلف زندان ازجمله بند زندانیان امنیتی و همچنین بند جرائم خشن ضمن گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با زندانیان، از نزدیک در جریان وضعیت، مشکلات و کمبودها و خواسته‌های آن‌ها قرار گرفت.
  سفرهای استانی و بازدیدهای ادامه‌دار رئیس جدید دستگاه قضا 
پس‌از آن که حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 پیروز شد، غلامحسین محسنی اژه‌ای با حکم رهبر فرزانه انقلاب اسلامی رئیس قوه قضائیه شد. دوره محسنی‌اژه‌ای، دوره «تحول و تعالی» نامگذاری شده است.
اژه‌ای همچنین حدود دو هفته از به دست گرفتن سکانداری قوه قضائیه، اولین سفر استانی خود را انجام داد. وی روز پنج‌شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ در رأس یک هیئت عالی‌رتبه قضایی وارد استان ایلام شد و در بدو ورود به استان از زندان ایلام بازدید کرد. در پایان این بازدید، طی مراسمی ۱۵ مددجو که به دلیل محکومیت مالی در زندان به سر می‌بردند، با کمک خیرین آزاد شدند. رئیس دستگاه قضا همچنین روز جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰،  به‌منظور زیارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) و دیدار با مراجع‌ عظام تقلید، علما و فضلای جامعه مدرسین حوزه علمیه به شهر قم سفر کرد.  اکنون نیز پس از بازدید سر زده این قوه با ریاست جدید، از زندان رجایی شهر استان البرز ، به نظر می‌رسد شعار جدید قوه قضائیه درحال طی کردن مسیر اجراست. این رویه و ارتباط‌گیری حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با مردم نیاز امروز جامعه و راه رفع خلأهای موجود امور قضایی است.
  دستورات رئیس دستگاه قضا پس از بازدید از زندان رجایی شهر چه بود؟
محسنی اژه‌ای پس از بازدید از بخش‌های مختلف زندان ازجمله بند زندانیان امنیتی و همچنین بند جرائم خشن ضمن گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با زندانیان از ساختمان اداری زندان رجایی‌شهر نیز بازدید کرد و با رئیس و کارکنان این مجموعه درباره وضعیت کاری آن‌ها و مشکلات و نیازهایشان و همچنین امکانات بهداشتی و خدمات رفاهی و کارگاه‌های کارآفرینی و آموزشی زندان و فعالیت‌های مربوط به اصلاح و تربیت و بازاجتماعی‌شدن مددجویان به گفت‌وگو نشست. رئیس قوه قضائیه پس‌ازاین بازدید سه‌ساعته، در جمع مسئولان و کارکنان زندان رجایی شهر با تقدیر از زحمات رئیس و کارکنان سازمان زندان‌ها و همه‌کسانی که در مجموعه ندامتگاه‌های کشور خدمت می‌کنند، اظهار داشت: «من تابه‌حال زندانبانی نکرده‌ام، اما به‌دلیل حضورم در بخش‌های مختلف قضایی با بدنه زندان همکاری و با زندانیان برخورد داشته‌ام.» محسنی اژه‌ای کار زندانبانی را کاری سخت و دشوار دانست و افزود: «زندانبان‌ها با افراد مختلفی ارتباط دارند؛ چه آن‌ها که مرتکب جرائم سنگین شده‌اند، چه کسانی که جرم کوچکی انجام داده‌اند و چه افرادی که مشکلات دیگری دارند.»
  لزوم کاهش جمعیت کیفری و بهبود وضعیت ندامتگاه‌ها
وی بر همین اساس بر لزوم توجه به آموزش و تأمین نیازهای رفاهی کارکنان زندان تأکید کرد و گفت: باید با آموزش و نظارت، مراقب باشیم که زندانبان‌ها دچار لغزش،مشکلات و گرفتاری‌ها نشوند. رئیس دستگاه قضا به مسئولیت سنگین سازمان زندان‌ها در مراقبت، تأمین نیازهای بهداشتی و رفاهی زندانیان و بازاجتماعی کردن آن‌ها تأکید کرد. رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش به بیان توصیه‌هایی برای کاهش جمعیت کیفری و بهبود وضعیت ندامتگاه‌ها پرداخت و اول‌ازهمه از مسئولان دادسراها و قضات خواست که در اجرای دستورالعمل‌های صادره، تا حد امکان از صدور قرار بازداشت موقت پرهیز کنند.
   استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس
«استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس» دومین توصیه محسنی اژه‌ای بود که تصریح کرد: هرچقدر امکانات زندان‌ها افزایش یابد، بازهم پاسخگوی افزایش جمعیت کیفری نخواهد بود و برای کاهش جمعیت کیفری باید تا جایی که امکان دارد مجازات حبس ندهیم. رئیس قوه قضائیه به صدور آرای خلاف شرع و قانون هم اشاره کرد و گفت: اگر بر اساس ماده ۴۷۷ به حکمی برخوردیم که خلاف بَیّن شرع و قانون بود، باید ضمن بررسی علت این‌که چرا بازپرس و قاضی چنین رأیی داده‌اند، به‌صورت ریشه‌ای از صدور آرای خلاف شرع و قانون جلوگیری کنیم.
   تفکیک زندانیان براساس نوع جرم و روحیات زندانیان
محسنی اژه‌ای بر جداسازی محل نگهداری افراد بازداشت موقت از زندانیان نیز تأکید کرد و گفت: در برخی زندان‌ها افرادی که برایشان قرار بازداشت موقت صادر می‌شود، از زندانیان جدا نگهداری می‌شوند، اما این رویه باید در همه زندان‌ها اجرا شود.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به تنوع زندانیان بر اساس نوع جرم و روحیاتی که دارند، «تفکیک زندانیان» را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید زندانیان دسته‌بندی و تفکیک‌شده نگهداری شوند تا در ایام حبس نه امکان آموزش خلاف به همدیگر را داشته باشند و نه آن‌که برخی از آن‌ها به‌صورت باندی به دیگران ظلم کنند.
   استفاده از حقوقدانان و دانشجویان حقوق برای رفع کمبود قاضی ناظر در زندان‌ها
رئیس جدید دستگاه قضا در ادامه پیشنهادی را برای حل مشکل کمبود قاضی ناظر در زندان‌ها مطرح کرد که براین اساس محسنی اژه‌ای پیشنهاد داد برای بررسی مسائل زندان از ظرفیت حقوقدانان و دانشجویان رشته حقوق و قضا استفاده شود و برای نمونه، چهار حقوقدان همراه با یک قاضی بر یک زندان نظارت نمایند. رئیس قوه قضائیه به مشمولان قصاص در ندامتگاه‌های استان تهران هم اشاره کرد و از مسئولان سازمان زندان‌ها خواست با کمک دادستانی تیمی را برای جلب رضایت اولیای دم تعیین کنند و تأکید کرد هرچند نفر از منتظران قصاص مشمول عفو و بخشودگی قرار گیرند، این اقدام ارزشمند خواهد بود. محسنی اژه‌ای ضمن تشکر از حاج محمدی، از رئیس سازمان زندان‌ها خواست برای بهبود وضعیت زندان‌ها و حل مشکلاتی که در این مراکز وجود دارد، وضعیت زندان‌ها را به‌طور مرتب گزارش کند و به گزارش‌های فصلی و موردی اکتفا نکند. بر اساس این گزارش، در جریان بازدید رئیس قوه قضائیه از زندان رجایی شهر ۲۰۰ درخواست از ناحیه زندانیان به حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای رسید که به دستور قاضی‌القضات مقرر شد ضمن استخراج سریع پرونده‌های این زندانیان بلافاصله تیمی قضایی به‌صورت فوری و در ایام تعطیلات همه موارد را بررسی کنند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10094/3/106410/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha