آرشیو
انتخاب نشریه


سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

گروه اقتصادی
ساخت یک‌میلیون مسکن در هرسال یکی از قول‌های رئیس دولت سیزدهم به مردم بود که از همان روزهای اول ورود به پاستور نیز بر اجرای آن تأکید شده است. بدیهی است تحقق این وعده مهم نیازمند عزم همگانی استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی و اجرایی کشور و نیز مشارکت جدی بانک‌ها و بخش خصوصی  خواهد بود تا با تخصیص اعتبارات لازم و رفع موانع موجود، شاهد رونق یافتن ساخت‌وساز مسکن در کشور باشیم.
 سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با «رسالت» درباره ضرورت توجه بیشتر نسبت به ساخت مسکن برای افراد بی‌بضاعت گفت: «طرح مسکنی دولت طرح بسیار مهم و خوبی است فقط باید برنامه‌ریزی‌های بهتری در این زمینه صورت بگیرد. به‌طور مثال در حال حاضر اعلام کرده‌اند که افراد باید آورده‌ چهل میلیون تومانی داشته باشند؛ درحالی‌که بعضی از خانواده‌ها شاید چهار میلیون تومان هم نداشته باشند چه برسد به این‌که چهل میلیون تومان پیش‌پرداخت بدهند.»وی ادامه داد: « پرداخت اقساط چندمیلیونی برای برخی از خانوارهایی که درآمد بسیار پایینی دارند، غیرممکن است. بنابراین باید برنامه‌ریزی بهتری صورت بگیرد تا افراد فاقد مسکن بتوانند از این فرصت استفاده کنند و خانه‌دار شوند.» موسوی لارگانی مشکلات زیرساختی کشور و لزوم حل این مشکلات را عاملی مهم برای تحقق ساخت یک‌میلیون مسکن دولت عنوان کرد و گفت: 
« متأسفانه چند سالی است که زیرساخت‌های کشور ازجمله حمل‌ونقل کشور نوسازی نشده و با این وضعیت کار آسانی نیست که بخواهیم سالی یک‌میلیون مسکن بسازیم. البته مجلس به همین دلیل نیز اعتبارات 20 درصدی از کل اعتبارات بانکی را برای بخش مسکن به‌عنوان سند بالادستی ابلاغ کرد.»وی اضافه کرد: «امیدواریم با افزایش اعتبارات و تسهیلات بانکی در این بخش و افزایش سرمایه بانک مسکن شاهد تحقق این وعده دولت باشیم چراکه به‌هرحال رونق صنعت مسکن می‌تواند به رونق اشتغال هم منجر شود و چنانچه در این مسیر نیازمند مصوبه‌ جدیدی هم باشیم، مجلس قطعاهمکاری خواهد کرد کما این‌که موضوع تسهیلات مسکن قانون جهش تولید نیز به‌تازگی ابلاغ‌شده و بانک مرکزی باید سریع‌تر نسبت به آن اقدام کند.»عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از کم‌توجهی دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به ساخت‌وساز مسکن اظهار داشت: « وقتی کشور در ساخت مسکن رکود داشته باشد، شاهد افزایش چشمگیر قیمت مسکن هم خواهیم بود زیرا تناسب عرضه و تقاضا از بین می‌رود همچنان که در یکی، دو سال اخیر قیمت مسکن چند برابر شد. البته این نکته را هم باید موردتوجه قرار دهیم که ساخت‌وساز مسکن درجایی انجام شود که ایجاد زیرساخت‌های لازم هم امکان‌پذیر باشد و دسترسی به امکاناتی مانند آب، برق، گاز و مدرسه وجود داشته باشد.» نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با اعلام آمادگی مجلس برای کمک به دولت در راستای تحقق وعده جهش تولید مسکن افزود: «در قانون پیش‌بینی‌های لازم شده است و در درجه اول دولت باید قانون را اجرا کند و در مرحله بعد مجلس باید پیگیر مصوبات خود باشد. در حال حاضر مهم‌ترین بحث، اعطای اعتبارات و تسهیلات لازم برای ساخت مسکن است. امیدوارم دولت جدید یک دولت عمل‌کننده به قانون باشد چراکه اگر به قانون عمل شود، قطعاخیلی از مشکلات حل می‌شود.» 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10187/4/120939/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha