آرشیو
انتخاب نشریه


تمدن غربی، از واقعیت تا افسانه

| احمدرضا هدایتی| بخش پنجم| 
جرم و جنایت در غرب - جالب است بدانید که طبق آمار سایت  NationMaster، کشورهای اروپایی و آمریکا بیشترین بزهکاری و جرم و جنایت را به خود اختصاص داده‌اند. سرقت از مجتمع های مسکونی، سرقت خودرو، سرقت‌های سازماندهی شده و گروهی، قتل، تجاوز و خودکشی که این موارد در هشت کشور جهان شامل؛ انگلستان، آمریکا، استرالیا، کانادا، هلند، اسکاتلند، سوئد و سوئیس بیشتر از بقیه دیده می شود.
علاوه بر انبوه جرم و جنایاتی که هر روز در آمریکا رخ می‌دهد و از نظر تنوع و تعداد با هیچ کشوری قابل قیاس نیست، هر ساله، بیش از 30 هزار نفر از مردم آمریکا هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته می‌شوند و فقط در سال 2012 بیش از 33 هزار نفر با اسلحه گرم در آمریکا به قتل رسیدند.
در اروپا وضعیت خیلی بهتر از آمریکا نیست، آماری که اتحادیه اروپا منتشر کرد، نشان می‌دهد که انگلستان بیشترین آمار جرم و جنایت در اروپا را دارد. بر اساس این گزارش، انگلیس که در حال حاضر وسعت سرزمین اصلی آن برابر یکی از استان‌های شمالی ایران است، از نظر میزان خشونت و جنایت در رده چهارم جهان و سه رتبه بالاتر از رقیب فرانسوی خود ایستاده و عنوان پایتخت جرم و جنایت اروپا را از آن خود ساخته است. 
بر اساس تحقیقات صورت گرفته، جوانان و نوجوانان بریتانیا سهم عمده‌ای در این ناهنجاری‌ها بر عهده دارند، از سال 2006 فقط دختران جوانی که در میان آنها حتی دختران 10 ساله هم وجود داشته‌اند، حدود 60 هزار جرم از قبیل دزدی، تخریب اموال عمومی، انجام حملات خشونت‌آمیز، دزدی از مغازه‌ها و ایجاد بی‌نظمی‌های عمومی را مرتکب شده‌اند و این آمار به معنای افزایش 25 درصدی جرایم فقط در میان دختران در انگلیس و ولز به شمار می رود..
داده‌های اینترپل نشان می‌دهد نرخ جرم و جنایت در سوئد نیز، بسیار بالاتر از دیگر کشورهای صنعتی است و این ناهنجاری‌ها حتی قبل از ورود مهاجرین و پناه‌جویان هم به شکل گسترده در این کشور وجود داشته است.
تنها در سال 2016 حدود یک میلیون و510 هزار جرم در کشور سوئد به مراجع قانونی گزارش شده است. به طور متوسط در طی یک دهه گذشته سالانه 1/5 میلیون جرم در این کشور اروپایی در مراجع مربوطه ثبت شده است که در کنار جرائم پنهان و ثبت نشده عدد قابل توجهی را به خود اختصاص می‌‌دهد.
برای درک بهتر وضعیت سوئد، این کشور را با ژاپن (در مقیاس هر 100 هزار نفر) مقایسه می‌کنیم. آدم کشی: 10 نفر در سوئد و یك نفر در ژاپن، دستبرد: 95  مورد در سوئد و 4 مورد در ژاپن، حمله مسلحانه: 667  مورد در سوئد و 23 در ژاپن، دزدی: 1323 مورد در سوئد و 233 تا در ژاپن، کلاهبرداری: 6988 مورد در سوئد و 1401 فقره در ژاپن، سرقت موتور: 495 مورد در سوئد و 44 تا در ژاپن گزارش شده است. 
در گزارش سایت theism.blog.ir آمده است که در سال ۲۰۱۲ مردم سوئد کمی از دزدی فروشگاه خسته شدند و سعی کردند با رشد سریع جیب‌بری تنوعی در کارشان ایجاد کنند. اما مدتی بعد به علت کم بودن درآمد ناشی از جیب‌بری نسبت به دزدی از فروشگاه‌ها، دوباره به دزدی از این مراکز روی آوردند، همچنین در این گزارش اعلام شده که ۲۰ درصد دانش‌آموزان سوئدی اعتراف کرده‌اند که حداقل یکبار چیزی از مغازه‌ها دزدیده‌اند.
در ایتالیا نیز روند افزایش ضریب جرم تا انتهای دهه 1980 ادامه داشت تا اینکه در سال 1991 ضریب افزایش جرم به بالاترین حد ممکن طی سالهای اخیر به 5 هزار جرم در هر صد هزار نفر رسید.
در حال حاضر جرم و جنایت در غرب در شرایطی قرار گرفته که افراد شرور و سابقه‌دار، با ایجاد گروه‌های مافیایی سازمان یافته، قدرتمندانه به تقابل با پلیس و نیروهای امنیتی مبادرت نموده و به شکل پنهان و آشکار در زمینه‌های مختلف مانند؛ قاچاق اسلحه و مهمات، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و اعضای بدن انسان، اجرای دستورات صاحبان ثروت و قدرت و در کمترین آن، اخاذی و رشوه از صاحبان فروشگاه‌ها و مردم فعالیت می‌کنند. 
غارتگری معضل دیگری است که نه‌تنها به‌هنگام بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس بروز پیدا می‌کند، بلکه همان‌گونه که اشاره شد، غربی‌ها بعضاً در جریان زندگی روزمره و عادی خود نیز شاهد بروز این‌گونه رفتارها از سوی هموطنان خویش به‌ویژه جوانان هستند، غارتگری فروشگاه‌ها در جریان طوفان کاترینا در آمریکا تنها یک نمونه از این اقدامات غیراجتماعی است.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9538/1/54971/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha