آرشیو
انتخاب نشریه


فؤاد ایزدی، کارشناس امور بین‌الملل:
زمان لغو محدودیت های هسته ای فرارسیده است

حانیه مسجودی
فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در رابطه با لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران به «رسالت» گفت: تحریم تسلیحاتی ذیل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل 1929 اعمال شد و در این قطعنامه آمده است  اگر ایران دررابطه با مباحث هسته‌ای شروع به مذاکره کند این تحریم‌ها   برداشته خواهد شد.
وی افزود: با این‌حال به جای این‌که در قطعنامه 2231 این تحریم‌ها نباشد، وزیرخارجه آمریکا گفت که این تحریم‌ها باید ادامه دار باشد. 5سال پیش که مذاکرات جاری بود، روسیه و چین حاضر بودند این تحریم‌ها برداشته شود، اما ایران ادامه‌دار بودن آن‌ها را قبول کرد. چراکه مسئولان دولت روحانی به برجام علاقه‌مند بودند و اگر ادامه محدودیت‌های هسته‌ای را قبول نمی‌کردند برجام با مشکل مواجه می‌شد.ایزدی خاطرنشان کرد: اکنون زمان لغو محدودیت‌های هسته‌ای فرارسیده است اما به دلیل برجام با تأخیر برداشته می‌شود. متأسفانه در برجام هم امتیاز هسته‌ای دادیم و هم امتیازی برای تمدید چندساله این محدودیت‌ها و این در حالی است که طرف مقابل این امتیازها را گرفت و محدودیت‌ها همچنان باقی مانده و هیچ اقدامی نیز نکرده است.این استاد دانشگاه در پاسخ به این که واکنش آمریکا در قبال لغو محدودیت های تسلیحاتی چه خواهد بود، گفت: آمریکایی ها اعلام کردند که از مکانیسم ماشه استفاده کرده و تمام تحریم‌ها بازگشته است. آن‌ها از این ادعا استفاده می‌کنند و شرکت و کشورها را تحریم می‌کنند. اما ایران نیز براساس قطعنامه 2231 حرف خودش را می‌زند.این کارشناس مسائل آمریکا ابراز کرد: سایر کشورها در لفظ و سخن با ایران در این موضوع همراه هستند، اما از آنجاکه آمریکا معتقد به قانون جنگل است هرکاری که زورش برسد را اعمال می‌کند و هرکس نتواند حرف زور خود را تحمیل کند کاری از دستش بر نمی‌آید. اکنون دوتفسیر وجود دارد و هرکس می‌خواهد تفسیر خودش را به دیگران تحمیل کند.
ایزدی در واکنش به این‌که انتخاب احتمالی جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند به لغو تحریم‌های همه جانبه ترامپ علیه ایران منجر شود، اظهار کرد: بایدن هم از تحریم‌های ترامپ استفاده می‌کند، چراکه او نیز مانند ترامپ دشمن ایران است. اگر هم بایدن بخواهد امتیازی به ایران بدهد و رئیس‌جمهور آمریکا شود، مانند همان دوره‌ای که معاون اوباما بود احتمال دارد امتیازهای بسیار محدودی را روی کاغذ به ایران بدهد. اما تجربه ثابت کرده است که آمریکایی‌ها حتی امتیازهای محدود را نیز روی کاغذ به ایران نمی‌دهند. 
این کارشناس مسائل آمریکا در انتها گفت: نقدی که بایدن به ترامپ دارد این نیست که چرا ترامپ از برجام خارج شده و کار غیراخلاقی کرده است. بلکه به ترامپ می‌گوید تو از برجام خارج شد‌ه‌ای و یک اهرم فشار بر ایران را از دست داده‌ای و اکنون ایران هرکاری بخواهد در منطقه می‌کند. بایدن معتقد است سیاست ترامپ علیه ایران موفق نبوده است. اما چرا؟ به این دلیل که نتوانسته است ایران را به خوبی مدیریت و محدود کند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9889/1/84776/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha