آرشیو
انتخاب نشریه


تکرار سناریوی جرج فلوید در برزیل

بخش بین‌الملل 
«بولسانارو» رئیس‌جمهور برزیل  اصلی‌ترین متحد ترامپ در آمریکای لاتین محسوب می‌شود. وی در ترویج نژادپرستی سیستماتیک و ملی‌گرایی افراطی ، دست‌کم از همتای آمریکایی خود ندارد. چنانچه شبکه آلمانی دویچه وله گزارش داده است، در پی کشته شدن یک شهروند سیاه‌پوست به دست مأموران امنیتی یک سوپرمارکت، در برخی از شهرهای برزیل تظاهراتی بر پا شد. در شهر پورتو آلگره که این حادثه در آن رخ داد گروهی از معترضان با نیروهای پلیس درگیر شدند. در چند شهر برزیل ازجمله سائوپائولو، ریودوژانیرو، برازیلیا و پورتو آلگره عده‌ای به خیابان آمدند و علیه نژادپرستی شعار دادند.
این تظاهرات در واکنش به کشته شدن آلبرتو سیلویرا،یک مرد ۴۰ ساله سیاه‌پوست شکل گرفت. او براثر ضرب و شتم دو مأمور حراست یک سوپرمارکت در شهر پورتو آلگره در جنوب برزیل در محل حادثه جان خود را از دست داد.یک زن رهگذر با تلفن همراه خود از صحنه رفتار خشونت‌آمیز مأموران با مرد سیاه‌پوست و مرگ او فیلمی گرفته که در شبکه‌های مجازی منتشرشده است.با افزایش اعتراض‌ها شرکت اداره‌کننده سوپرمارکت محل حادثه ابراز تأسف کرده و وعده داده که از خانواده قربانی حمایت کند. این شرکت همچنین قرارداد خود با موسسه امنیتی را لغو کرده، و با اخراج سرپرست شعبه، فروشگاه را به‌طور موقت تعطیل کرده است.به گفته پلیس برزیل یکی از دونفری که در قتل مرد سیاه‌پوست دست داشته با پلیس و  ارتش نیز همکاری می‌کرده است.بنابر گزارش‌ها تظاهرات معترضان در اغلب شهرهای برزیل مسالمت‌آمیز بوده اما در پورتو آلگره جمع کوچکی از تظاهرکنندگان با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند.
رفتار خشونت‌آمیزی که به قتل یک شهروند سیاه‌پوست منجر شد یک روز قبل از «روز خودآگاهی سیاه‌پوستان» (جمعه ۲۰ نوامبر) رخ‌داده است.این روز برای تقدیر از سیاه‌پوستان به دلیل سهمی که در فرهنگ و هویت برزیل دارند نام‌گذاری شده گرچه تبعیض و بدرفتاری با شهروندان سیاه‌پوست در بزرگ‌ترین کشور آمریکای لاتین امر نادری نیست.هامیلتون مورائو، معاون اول رئیس‌جمهور برزیل به خاطر مرگ آلبرتو سیلویرا ابراز تأسف کرده و درعین‌حال منکر وجود معضل نژادپرستی در این کشور شده است!مورائو در واکنش به معترضان ادعا کرده در برزیل چیزی به اسم نژادپرستی وجود ندارد و این معضلی است که دیگران مایل هستند آن را به کشور وارد کنند.
کپی‌برداری برزیل از آمریکا
دولت برزیل ، سعی دارد در راستای ترویج خشونت سیستماتیک علیه سیاه‌پوستان ، از همان الگوهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا پیروی کند. همان‌گونه که محرز است، دو حزب سنتی آمریکا نه‌تنها در حال ترویج الگوهای نژادپرستانه در کشور خود هستند، بلکه قصد دارند این الگوی غیرانسانی و غیراخلاقی را در دیگر کشورها و نقاط دنیا نیز ترویج کنند. آن‌ها در این مسیر،از ظرفیت متحدان خود در کشورهای مختلف استفاده می کنند. یکی از این ظرفیت‌ها، مربوط به دولت برزیل می‌شود. 
نکته قابل‌تأمل اینجاست که مقامات دولتی برزیل، مدعی عدم وجود نژادپرستی سیستماتیک در کشورشان شده‌اند! باوجوداین اظهارات، نهادهای حقوق بشری گزارش‌های فراوانی از نقض حقوق سیاه‌پوستان و رفتار نژادپرستانه با آن‌ها در برزیل منتشر کرده‌اند.درهرحال، ترویج نژادپرستی و خشونت علیه سیاه‌پوستان، قطعا در دوران ریاست جمهوری بایدن در کاخ سفید نیز ادامه پیدا خواهد کرد. بنابراین، ترویج الگوهای نژادپرستانه در آمریکا و کشورهای متحد آن، ارتباطی با حضور یکی از دو حزب دموکرات یا جمهوری‌خواه در قدرت ندارد. 
دویچه وله

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9914/9/86315/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha