آرشیو
انتخاب نشریه


محمد باقر قالیباف، رئیس‌مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تلویزیونی:
به دنبال گره‌گشایی از کار دولت هستیم

رئیس‌مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که عده‌ای می‌گویند مجلس هول شده اما کسی هول نشده است، خطاب به رئیس‌جمهور، گفت: همه ما   هفت ساله منتظریم کاری انجام بدهید.
محمد باقر قالیباف در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی که به صورت زنده از شبکه اول سیما پخش شد ضمن تسلیت شهادت شهید فخری زاده، گفت: همچنین متأسفانه شاهد آبگیری و سیل در استان خوزستان هستیم که ان‌شاءالله نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا هر چه سریع‌تر این مشکل حل و فصل شود.
با گرانی‌ها آشنا هستیم
وی در واکنش به سؤالی مبنی بر این‌که شما تا چه حد از گرانی‌ها خبر دارید، افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه‌ای جز دغدغه مردم داشته باشیم و با گرانی‌ها آشنا هستیم و در نظارت‌های میدانی خود شاهد این موضوع بودیم و با این دغدغه مردم آشنا هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مردم به طور جدی در این بخش گله‌مند هستند، تصریح کرد: در یکی از بازدیدها دیدم که پشت نانوایی نوشته شده بود که نان نسیه داده نمی‌شود و بنده تعجب کردم و صحبت کردم و فهمیدم کارگران روزمزدی هستند که بعضی اوقات کار ندارند و برای خرید نان هم دچار مشکل هستند.
قالیباف افزود: مشکلات مردم بسیار زیاد است و از تهیه نان که ساده‌ترین موضوع است تا دیگر اقلام اساسی چون مرغ مشکل دارند.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که مجلس چه اقداماتی انجام داده تا جلوی گرانی‌ها را بگیرد؟  گفت: زمانی که شرایط تحریم و کرونا را نداشتیم مردم پذیرفته بودند که نزدیک به ایام عید، تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی خواهیم داشت و این موضوع برای مردم امری طبیعی بود و سالی یک‌بار انتظار آن را می‌کشیدند اما علت ناراحتی فعلی مردم این است که الان آنان شاهد گرانی‌های چند باره در سال و عدم ثبات در قیمت‌ها هستند.
 بودجه ۱۴۰۰ شامل کسری بودجه است
رئیس‌مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که این مسئله به کسری بودجه بازمی‌گردد، گفت: حتی در بودجه‌ای که اخیرا [بودجه ۱۴۰۰] به مجلس ارائه شد نیز شاهد کسری بودجه هستیم.
قالیباف تأکید کرد: همچنین ما در شبکه تهیه، تأمین و توزیع کشور دچار مشکلات جدی هستیم و این شبکه درست نیست که به دلیل سوء مدیریت است و ما در نظارت‌ها دچار مشکل هستیم.
وی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای تهیه کالاهای اساسی اختصاص داده شود و در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۴ میلیارد دلار به اقلام اساسی ارز دولتی داده شد اما امروز قیمت مرغ گران شده و مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.
 مجلس وارد حیطه کار دولت نمی‌شود
رئیس‌مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کار اجرایی دست مجلس شورای اسلامی نیست و تأکید ما این است که مجلس نباید به جای دولت کار اجرایی انجام دهد و اصلا مجلس وارد حیطه کار دولت نمی‌شود.
قالیباف تأکید کرد: قانونگذاری حق قانونی ما است و وظیفه ما قانون‌گذاری و سیاستگذاری است و سیاست‌های کلان را هم باید در قانونگذاری خود مورد توجه قرار دهیم و تصویب قانون و ریل‌گذاری کار مجلس است اما در اجرا نباید دخالت کنیم و تأکید بنده هم همواره روی این مسئله است.
وی اظهار داشت: اکثر مردم، متخصصان و نخبگان دو عامل را برای علت مشکلات مردم می‌دانند مبنی بر این‌که یک عامل سوءمدیریت و   عامل دیگر تحریم است و موضوع سوء مدیریت را عامل مهم‌تری از تحریم می‌دانند و ما مدیران آمده‌ایم که مشکلات را حل کنیم و معتقدیم که این مشکلات قابل حل است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که از کسری بودجه صحبت می‌کنیم به این معنا است که دخل و خرج دولت با یکدیگر همخوانی ندارد و باید منابع و مصارف را به گونه‌ای تنظیم کنیم که بین منابع و مصارف تراز برقرار باشد و کسری نداشته باشیم  در صورتی که از یک درآمد پایدار برخوردار باشیم دچار کسری بودجه نمی‌شویم.
قالیباف تأکید کرد: در همه اقتصادهای درست دنیا شاهدیم که اقتصاد آنان متکی به منابع پایدار است که مالیات و گمرکات درآمدهای پایدار هستند اما نفت و اوراق قرضه جزء درآمدهای پایدار نیستند.
وی گفت: زمانی که منابع ما به سمت درآمدهای غیر پایدار مانند نفت و اوراق قرضه سوق پیدا می‌کند به معنای کسری بودجه است.
  ۶۰ تا ۶۵ درصد مشکلات به دلیل سوء مدیریت‌هاست
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درخصوص سهم سوء مدیریت و تحریم در اقتصاد کشور، گفت: من کارشناسی که نگاه می‌کنم، برای ما ۶۰ تا ۶۵ درصد سوء مدیریت است و ۳۰ تا ۳۵ درصد بحث تحریم است.
قالیباف گفت: وقتی در بحث تحریم حرف می‌زنیم و همین چند وقت پیش که دولت فرانسه با ما صحبت می‌کرد، حرفش چه بود؟ می‌خواست پنج میلیارد دلار به ما وام بدهند و تحریم که این‌طور شد، ما هم نفت بدهیم. به صندوق بین‌المللی پول نامه نوشتیم که پنج میلیارد دلار به ما پول بدهند. ما یک مرتبه تصمیم گرفتیم که قیمت ارز را ۴/۲۰۰ تومان کنیم که اصلا معلوم نشد مبنای این ۴/۲۰۰ تومان از کجا درآمد.
وی افزود: الان که ۱۵ میلیارد دلار داریم، چه کار کرده‌ایم؟ بخشی از آن را در ۶ ماه اول به نهاده‌های دامی دادیم و مرغ کیلوی ۹ هزار تومان را ۲۹ هزار تومان کردیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: پول این نهاده‌ها را به ارز ۴۲۰۰ تومانی از ما گرفتند، این اوج بی‌عرضگی و چوب حراج زدن به اموال بیت المال است، خُب این یک واقعیت است. روزی بوده است که در این کشور نفت ما بشکه‌ای ۱۱۰ دلار و درآمد کشور ۱۰۰ میلیارد دلار شده است، در آن شرایط تورم ۲۰ درصد و همین کسری بودجه را داشتیم. روزی هم که درآمد کشور ۲۴ میلیارد دلار بود، وضع‌مان بهتر بود. من نمی‌گویم سیستم بانکی الان در تحریم و فشار نیست.
قالیباف گفت: ما این همه می‌خواهیم حرف بزنیم که  پنج میلیارد دلار بگیریم اما به ۱۸ میلیارد دلار چوب حراج می زنیم. خُب تحریم هم برداشته شود و آن پول‌ها را بگیریم چه تغییری در اقتصاد مردم می‌افتد. اینجاست که به جرئت می‌گویم ۳۰ تا ۳۵ درصد تحریم و ۶۵ درصد سوء مدیریت است، این واقعیت‌هایی است که وجود دارد و باید بپذیریم.
 نمی‌خواهم مانند مدیران دولتی صحبت کنم
وی با بیان این‌که من نماینده مردم هستم و نمی‌خواهم مثل مدیران دولتی صحبت کنم، اظهار داشت: مردمی که مالیات می‌دهند، برخی از ممیزهای مالیاتی می‌گویند مالیات‌تان چقدر است؟ مثلا می‌گوید ۱۰۰ میلیون تومان، بعد ممیز می‌گوید اگر ۲۰ میلیون تومان به من بدهی، این ۱۰۰ میلیون تومان، ۵۰ میلیون تومان می‌شود. این‌که می‌گوییم رویکرد هوشمندسازی، در قانون مالیاتی مصمم هستیم که همه این‌ها را هوشمند سازی کنیم و دنبال کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز قانون مربوط به حوزه توزیع تصویب شده است و باید از نیمه دوم امسال اجرا شود که یک مقدار با تأخیر انجام خواهد شد. الان دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی فروش داخلی یا خارجی ۲/۵ میلیون بشکه نفت را کرده است. خُب ما چرا کاهش هزینه نمی‌دهیم!؟ آن روزی که تحریم نبودیم،۲/۵ میلیون بشکه نفت صادراتی را نمی‌توانستیم به فروش برسانیم. ما خودمان می‌گوییم نباید خام فروشی بکنیم.
قالیباف گفت: ما در حوزه تحریم، نفت خام را که تبدیل به فرآورده یا بنزین می‌کنیم، صادر می‌کنیم و پول آن هم برمی‌گردد اما آنجایی که خام‌فروشی می‌کنیم هم ارزان‌فروشی می‌کنیم و از ما نمی خرند، اگر هم بخرند پولش را نمی‌دهند. آیا این سوء مدیریت هست یا نیست؟ شما امروز رشد نقدینگی را نگاه کنید، وقتی از بانک‌ها قرض می‌کنیم معنی آن افزایش پایه پولی و یعنی خلق پول است. مردم به زبان عامیانه می‌گویند این‌ها اسکناس چاپ می‌کنند و می‌دهند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس نباید بر حسن اجرای قانون نظارت کند؟، گفت: ما در مجلس شورای اسلامی یک برنامه 
یک ساله داریم. ما از خرداد ماه آمده‌ایم و دو ماه طول کشید تا سازوکار مجلس شکل گرفت و ۴ ماه است که عملیاتی شده‌ایم و بر قوانین نظارت می‌کنیم. گام بعدی ما برای بودجه ۱۴۰۰ است که امروز آمده است.
 به دنبال گره گشایی از کار دولت هستیم نمی‌خواهیم مچ گیری کنیم
قالیباف گفت: ما نمی‌خواهیم مزاحم دولت شویم بلکه می‌خواهیم از کار دولت گره گشایی کنیم و به دنبال مچ‌گیری نیستیم. ما باید اجازه دهیم افراد قوی و با شجاعت تصمیم بگیرند، یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که مدیران نمی‌توانند با شجاعت تصمیم بگیرند. ما دنبال آن هستیم که مدیران با شجاعت و با قدرت تصمیم گیری کنند و از آن‌ها حمایت می‌کنیم.
وی با تأکید بر این‌که هر قول و وعده‌ای که می‌دهیم به دنبال اجرایی کردن آن هستیم، افزود: ما در بودجه‌ای که به ما ارجاع شده قطعا در آن تغییرات اساسی ایجاد خواهیم کرد. دولت نیز این همراهی را با ما دارد که بتوانیم بودجه را اصلاح کنیم.رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص هدفمندی یارانه در سال آینده و میزان پایین یارانه‌ها با توجه به گرانی‌ها، گفت: متأسفانه پولی را با فروش اوراق قرضه و واگذاری دارایی‌ها تأمین می‌کنیم و اوج غصه اینجاست که این پول را به بدترین شکل ممکن خرج کنیم. وقتی حرف از هدفمندی یارانه‌ها می زنیم و می‌خواهیم یارانه پرداخت کنیم نمی‌خواهیم به همه ۸۵ میلیون نفر یارانه بدهیم.قالیباف با بیان این‌که مالیات زمانی می‌تواند شکل بگیرد که به تأمین اجتماعی وصل باشد، افزود: برای افرادی که دخل و خرجشان یکی است، نباید مالیات بگیریم، برای افرادی که خرجشان بیش از دخلشان است، دولت باید با سیاست‌های جبرانی، به آن‌ها کمک کند.وی با اشاره به وضعیت یارانه‌ها در سال آینده، گفت: ما در سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم اما آن را هدفمند خواهیم کرد، یک میلیارد دلار با قیمت ارز آزاد به معنای ۲۵ هزار میلیارد تومان است که باید به این موضوع دقت کنیم و در بخش ریالی نیز از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان که برای یارانه می‌دهیم باید اولویت را بر این بگذاریم که دهک‌هایی که آسیب بیشتری می‌بینند کما این‌که برخی افراد از وضعیت ناشی از شیوع کرونا نیز آسیب دیده‌اند باید درست کنیم و نباید به دهک‌های بالا که برخوردارتر هستند یارانه بپردازیم و اینجا بحث مدیریت مطرح است که باید برمبنای رویکرد هوشمندسازی بدان بپردازیم.رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما در ۲ سال گذشته پایگاه داده‌ها را دقیق‌تر کردیم تا بدانیم که چه کسانی بیشتر آسیب می‌بینند که به آن‌ها کمک کنیم.قالیباف تأکید کرد: ما به عنوان یارانه یک، ۴۵ هزار تومان، یک، ۷۵ هزار تومان و یک طرح معیشت می‌پردازیم که باید در این زمینه یکپارچه سازی شود و در قالب بودجه یارانه‌ها را هدفمند کنیم.
 آقای روحانی! ما هول نیستیم؛ منتظریم کاری کنید
قالیباف با اشاره به ماده ۷ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها گفت: بر اساس این ماده هرگاه طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند ما بلافاصله به تعهدات خود باز می‌گردیم پس این ماده نشان دهنده آن است که قابلیت برگشت پذیری پابرجا است.
وی در واکنش به سؤالی مبنی بر این‌که برخی از دولتمردان نسبت به طرح هسته‌ای مجلس موضع گرفتند و پاسخ شما چیست گفت: خواهش‌بنده از رئیس‌جمهور آن است که در موضوعات ملی و امنیت ملی و منافع ملی باید یک صدا و یک زبان باشیم و همدلی و همزبانی و یک صدایی اهمیت زیادی دارد.رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رئیس جمهور فرمود که یک عده هول شدند و اجازه دهید ما کارمان را انجام دهیم که بنده عرض می‌کنم که کسی هول نشده و از قضا همه ما و مردم  هفت سال است که منتظریم کاری انجام شود.
 آرزو می‌کنیم رفع تحریم به دست دولت فعلی اتفاق بیفتد
قالیباف تأکید کرد: همه آرزوی ما آن است که در این چند ماه باقی مانده از عمر دولت حتما کاری انجام شود و مردم با خاطره خوشی با دولت دوازدهم خداحافظی کنند و آرزوی ما آن است که رفع تحریم به دست این دولت اتفاق بیفتد.وی تأکید کرد: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برای کمک به رفع تحریم‌ها است و در مجلس ما در حوزه اقتصادی به دنبال خنثی سازی اثرات تحریم هستیم و ما باید قوی شویم چراکه اگر ما قوی نشویم دنیا از روی ما رد می‌شود و عزت ما را لگدمال می‌کنند.رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: امروز  وزیر امور خارجه کشورمان به صورت ویدئو کنفرانس با اروپایی‌ها صحبت می‌کرد و خیلی صریح و روشن گفت که ما ممکن است نقدی به طرح هسته‌ای مجلس داشته باشیم اما قانون و لازم الاجرا است و آن را اجرا می‌کنیم.قالیباف تصریح کرد: بعضا برخی افراد می‌گویند که این موضوع در اختیارات شورای عالی امنیت ملی و بر خلاف قانون است که اگر بر خلاف قانون بود شورای نگهبان آن را تأیید نمی‌کرد اما شورای نگهبان آن را تصویب کرد و نباید این حرف‌ها گفته شود.وی گفت: امروز مردم ما در داخل از همه مسئولان به ویژه سران قوا و همکاری، همدلی و حل مشکلات اقتصادی مردم را می‌خواهند.
 مجلس در حل مشکلات مردم، همکار و پای کار دولت است
رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بنده در جلسه شورای عالی اقتصادی با صراحت خدمت رئیس جمهور گفتم که ما در حل مشکلات مردم حتما همکار و پای کار با دولت هستیم و در عرصه بین‌المللی باید یک زبان، یک صدا و قوی باشیم.
قالیباف اظهار داشت: باید اقتصاد را قوی کنیم تا اثرات تحریم را کاهش دهیم و قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به رفع تحریم‌ها کمک می‌کند و ما قراردادی را امضا کردیم که طرف مقابل هیچ‌یک از مفاد آن را اجرا نمی‌کند و منطقی نیست که ما همه آن را اجرا کنیم.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9925/2/87105/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha