آرشیو
انتخاب نشریه


محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
مذاکرات برجام باید منوط به برداشتن تحریم های بعد از سال ۹۴ باشد

گروه سیاسی
محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به اظهارات اخیر مقامات آمریکا درمورد مذاکرات برجامی وین و تعیین شروط برای بازگشت به برجام بیان کرد: به نظر من اکنون می‌توانیم بعداز ۸ سال شفاف‌تر در مورد سیاست‌های اروپا و همچنین آمریکا اظهار نظر کنیم. آن چیزی که مشخص است این است که غربی‌ها قطعا به دنبال رفع تحریم‌ها نیستند و اصولا اگر دنبال رفع کامل تحریم‌ها باشند، ما باید کمی به ماهیت وجودی آن‌ها شک کنیم.
وی افزود: اصولا از همان ابتدا که بحث هسته‌ای را پیش کشیدند می‌دانستند که ما نه سلاح هسته‌ای داریم و نه به دنبال آن هستیم اما اکنون بیش از دو دهه می‌شود که بحث هسته‌ای را پیش کشیدند و هدفشان فشار آوردن به جمهوری اسلامی بود که به نظر بنده کج فهمی و  بی‌تدبیری باشد که ما هنوز هم حتی به اندازه یک درصد در ذهنمان بخواهیم به این فکر کنیم که غربی‌ها به دنبال برداشتن تحریم‌ها هستند.
زنگنه ادامه داد: قطعا غربی‌ها به دنبال برداشتن تحریم‌ها نیستند چرا که آن‌ها به بهانه هسته‌ای بودن ایران  این تحریم‌ها راوضع کردند، بنابراین هیچ گاه این ابزار را از دست نمی‌دهند آن‌ها اکنون با ما یک بازی زمانی را انجام می‌دهند یعنی در قبال خرید زمان که  از طرف آن‌ها انجام می‌شود یک فرصت سوزی را برای ما شکل می‌دهند و معمولا این بازی زمان نیز با اتفاقات سیاسی در ایران متقارن می‌شود.
این نماینده مجلس می‌گوید: به طور مثال دونالد ترامپ استاد بازی سیاسی با ایران بود و برای انجام این بازی‌ها یک تاریخی را معمولا مشخص می‌کرد به طور مثال بازی‌های یا نزدیک ۱۳ آبان یا انتخابات و یا عید نوروز بود یعنی کاملا اقتصاد ما را گروگان می‌گرفتند و قدرت تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را از حکومت خلع می‌کردند، اکنون نیز با یک برنامه ریزی دیگر اما کمرنگ‌تر دوباره ما در بازی اروپا نقش بازی می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی قطعی من این است که اگر 10 سال دیگر هم مذاکره کنیم، قطعا غربی‌ها تحریم‌ها را بر نمی‌دارند، زیرا اصولا ورود به پرونده هسته‌ای ایران از جانب آمریکا و اروپا برای ایجاد تحریم بوده است نه برای رفع نگرانی‌های آن‌ها از فعالیت‌های هسته‌ای ایران.
نماینده مردم تربت حیدریه ابراز کرد: اگر ما بپذیریم که آن‌ها حاضر هستند تحریم ها
 را به طور کامل بردارند یعنی تلاش ۲۵ ساله غربی‌ها برای فشار به ایران بی نتیجه بوده است. اکنون نیز این حرف توسط خود آنها در حال اثبات است آن‌ها مشروط می کنند که اگر چند امتیاز از ایران‌بگیرند برخی از تحریم‌ها را تعلیق می‌کنند. برای اینکه اعلام کنند که ما یک قدم جلو آمده‌ایم همان تحریم‌های غیرقانونی را که اعمال کرده اند به صورت مشروط تعلیق می کنند.
زنگنه خاطرنشان کرد: در نتیجه تدبیری که رهبر انقلاب اعلام فرمودند یک تدبیر دقیق است ما نباید یک کلمه بیشتر یا یک کلمه کمتر خلاف آن عمل کنیم و آن نیز رفع کامل تحریم‌ها ست چه تحریم‌هایی که این هم مکلف بودند در سال ۹۴ بردارند و چه تحریم های بعد از ۹۴. البته که راجع به لغو تحریم های بعد از سال ۱۳۹۴ ما هیچ بحثی نداریم چرا که آن‌ها غیرقانونی هستند اما دوستان ما متاسفانه به این راضی می‌شوند که تحریم‌های بعد از سال ۹۴ لغو شود. اما این اصلا بحث ندارد و تکلیفش روشن است و این تنزل خواسته های ماست.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: حتی نشستن ما پای میز مذاکره برجام باید منوط به برداشتن تحریم‌های بعد از سال ۹۴ باشد و هیچ جای بحثی ندارد در مورد تحریم‌های سال ۹۴ و قبل تر که بر نداشتن به نظر می‌رسد بعد از ۸ سال تیم مذاکره کننده نباید کوتاه بیاید و محکم موضع ما را بگوید.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه قرار است پیشنهادی مبنی بر تعویق مذاکرات به بعد از مشخص شدن دولت جدید در صحن علنی مطرح شد، افزود: بر همین اساس من یک پیشنهاد دارم که به احتمال زیاد آن را در صحن علنی نیز مطرح می کنند.  پیشنهاد من این است که دولت ادامه مذاکرات وین را به بعد از تیرماه سال جاری موکول کند. چرا که دو ماه پیش‌رو فضای کشور به تدریج وارد فضای انتخاباتی می‌شود از طرفی ما هشت سال منتظر بودیم و این دو ماه نیز اتفاق خاصی نمی‌افتد.
زنگنه درانتها خاطرنشان کرد: بنابراین فکر می‌کنم که مجلس شورای اسلامی باید با یک طرح دو فوریتی این پیشنهاد را تصویب کند و مذاکرات وین را به بعد از مشخص شدن دولت جدید موکول و بعد از آن مجدد مذاکرات با دولت جدید پیگیری شود زیرا اکنون هر گونه مذاکره به ویژه با تجربه‌ای که از تیم مذاکره کننده فعلی داریم نگرانی‌های جدی ایجاد می‌کند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10034/1/94880/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha