آرشیو
انتخاب نشریه


ضد حال هابرماس به اماراتی‌ها!

 گروه بین الملل 
جایزه کتاب ۲۲۵ هزار یورويی
 شیخ زاید ابوظبی امسال به یورگن هابرماس، فیلسوف سرشناس آلمانی تعلق گرفت، اما هابرماس که در آغاز از این تصمیم استقبال کرده بود، با کسب اطلاع از نقض حقوق بشر، سرکوب مخالفان و فقدان گردش آزاد اطلاعات در امارات متحده عربی این جایزه را رد کرد.
به گزارش رادیو فرانسه، تولیت جایزه کتاب ابوظبی را در حال حاضر شیخ محمد بن زاید آل نهیان حاکم ابوظبی و رئیس امارات دوبی به عهده دارد. مهم‌ترین دلیل رد جایزه بزرگ کتاب از سوی فیلسوف مکتب فرانکفورت همین موضوع است. وی پس از مطالعه مقاله ای تحلیلی در هفته نامه اشپیگل پیرامون اوضاع سیاسی ابوظبی و اختناق سیاسی حاکم بر امارات متحده عربی اعلام کرد که حاضر به دریافت جایزه نیست.
بخش فرهنگی هفته نامه اشپیگل درباره تصمیم هابرماس نوشته است:«او با این تصمیم از خطر تبدیل شدن به وسیله تبلیغاتی رژیم ابوظبی نجات یافت .»
در مقاله اشپیگل آمده است:«هابرماس با این نکته بیگانه نیست که انتقاد مستدل نشانه احترام است. در برابر یک انتقاد محترمانه و آشکار اشپیگل، او امروز برخوردی کرد که بر درجه اعتبار و احترام او افزود .»
«جایزه کتاب شیخ زاید»قرار بود امسال به عنوان «شخصیت فرهنگی سال» به هابرماس اعطا شود شد. او پس از اعلام این خبر از سوی امارات متحده عربی در آغاز از آن استقبال کرد. اما روز یک‌شنبه دوم می/۱۲ اردیبهشت، این تصمیم را مورد تجدید نظر قرار داد و اعلام کرد: «من تصمیم غلطی گرفتم زیرا ارتباط تنگاتنگ نهاد اعطاکننده این جایزه در ابوظبی با سیستم سیاسی حاکم بر آنجا برایم به اندازه کافی روشن نبود .»
تجدید نظر هابرماس در مورد جایزه کتاب شیخ زاید در رسانه های آلمانی بحث زیادی به راه انداخته است. جایزه کتاب شیخ زايد به عنوان پرهزینه ترین
و معتبرترین جایزه ادبی جهان عرب از سال ۲٠٠۷ میلادی به این سو هر سال به نویسندگان، روشنفکران و ناشران برگزیده عرب و جهان و مهم‌ترین آن به شخصیت فرهنگی سال اعطا می شود. این جایزه به یاد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بنیانگذار امارات متحده عربی پایه گذاری شد. تولیت نهاد اعطاکننده جایزه را شخص شیخ محمد بن زاید امیر دوبی و حاکم ابوظبی به عهده دارد.مجموعه جوایزی که زیر این عنوان اعطا می‌شود هر سال به ۷ میلیون درهم (تقریبا ۱٫۶ میلیون یورو) می‌رسد.
 سانسور جنایات سعودی‌ها و اماراتی ها 
آنچه در این میان اهمیت دارد، سانسور جنایات متعدد سعودی‌ها و اماراتی ها توسط بسیاری از سیاستمداران و صاحبان رسانه در کشورهای غربی است. واقعیت امر این است که رژیم های سعودی و امارات ، نه تنها در تقویت گروه‌های تروریستی و تکفیری در منطقه از جمله داعش و جبهه النصره و در نتیجه، کشتار و آوارگی میلیون‌ها نفر در منطقه نقش داشته اند، بلکه در داخل کشورهای خود نیز بسیاری از افراد را در سایه سکوت آزاردهنده نهادهای ظاهرا بین المللی و رسانه های
غیرمستقل غربی کشته یا آواره می سازند. همچنین جنایات سعودی ها
و اماراتی ها در کشور یمن در طول نزدیک به 6 سال اخیر به اندازه ای
زیاد بوده است که حتی برخی احزاب و گروه‌های غربی ، دیگر قدرت همراهی و حمایت از این جنایات و سانسور آن‌ها را ندارند. بدون شک، در آینده ای نزدیک اسناد و شواهد زیادی از جنایات سعودی‌ها و اماراتی ها در منطقه و جهان کشف خواهد شد که دل هر انسان آزاده ای را به درد خواهد آورد....
رادیو فرانسه

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10034/1/94886/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha