رئیس‌جمهور عنوان کرد:

عدالت‌خواهی؛ نقش ائمه جمعه

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی  روز دوشنبه ۲۵ دی ماه در گردهمایی سراسری نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور با قدردانی از شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه  و نمایندگان ولی‌فقیه و خداقوت به آن‌ها تصریح کرد: جایگاه نماز جمعه بسیار اثرگذار است و کارکردهای بسیاری در حوزه عبادت، معنویت، مقاومت و ایستادگی و هم در تبیین مسائل سیاسی و اجتماعی دارد و آنچه که رهبری نام نهادن، نماز جمعه قرارگاه عبادی، سیاسی و مقاومت است که نامگذاری به حقی است.
 امامان جمعه نقش مهمی در روشنگری و بازکردن گره ذهنی مردم‌دارند
به گزارش ایرنا، وی، امام‌جمعه را به‌عنوان پناه مردم در شهرستان و استان نامید و گفت: حقیقتا امام‌جمعه به‌عنوان پناه همه اقشار جامعه و چهره امیدآفرین است که در سخنان و تبیین‌های خود و تنویر افکار عمومی از یک‌سو امیدآفرینی کرده و از سوی دیگر گره‌های ذهنی فرد و جامعه را باز می‌کند.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: گره ذهنی که از سر غفلت و نادانی در بخشی از مردم یا اذهان عمومی و به هر دلیلی ایجادشده، امام‌جمعه با روشنگری و تبیین و تنویر افکار عمومی، نقش بسیار مهمی درباز کردن این گره‌های ذهنی دارد.
رئیسی بابیان اینکه امام‌جمعه در جایگاه نیروسازی برای کشور، نظام و دستگاه‌های کشور قرارگرفته است، یادآور شد: همچنین در بسیج و دفاع از کشور و نقش‌آفرینی برای دفاع مقدس در دوره سازندگی و در ادوار مختلف در کشور، نماز جمعه و ائمه جمعه نقش داشته‌اند و امروز در دوره عدالت و پیشرفت در کشور حقیقتا ائمه جمعه در جایگاه تعدیل و تعلیم نقش‌آفرین هستند. 
وی به نقش دیگر ائمه جمعه در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: امامان جمعه در جایگاه تعلیم نفوس برای آگاهی بخشی و علم افزایی در جامعه و در مسیر تعدیل برای اجرای عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی و عدالت فرهنگی در جامعه همت گماردند. همچنین درراه مبارزه با فساد و فقر به‌عنوان مسائلی که به‌هیچ‌عنوان شایسته نظام اسلامی نیست، ائمه جمعه در سخنان خود حساسیت نشان می‌دهند، که این نعمت الهی است.
رئیس‌جمهور تذکرات ائمه جمعه برای مسئولان را یک گوشزد و برای مردم نیز نعمت دانست و افزود: این تذکرات ازاین‌جهت است که احساس می‌کنند دیده می‌شوند و عدالت‌خواهی و حق‌طلبی دارند.
 رئیسی خاطرنشان کرد: امامان جمعه به دنبال اصلاح در امور اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند و به‌عنوان چهره مصلح در جامعه شناخته می‌شوند که دنبال اصلاح واقعی هستند و دلسوزند.
رئیس‌جمهور بابیان اینکه همواره علمای بزرگ در طول تاریخ هم در جایگاه آگاهی بخشی و علم افزایی و هم در جایگاه اجرای عدالت بوده‌اند، اظهار داشت: در جایگاه مبارزه با فساد، فقر، ناهنجاری اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز ائمه جمعه همواره نقش‌آفرین بوده‌اند و کوچک‌ترین ناهنجاری‌ها را  برنمی‌تابیدند. بسیاری در این راه شهید شده و حتی سلامت جسمی خود را ازدست‌داده‌اند. 
وی افزود: شاید نورانی‌ترین چهره‌هایی که پیش روی ما است به‌عنوان عالم و عامل، شهدای عالی‌قدری از روحانیت و از مفاخر ما هستند. روحانیت در بین اقشار و اصناف اجتماعی ما بیشترین شهید را تقدیم نظام اسلامی کرده است.
وی یادآورشد: در همه عرصه‌ها ازنظر آمار بیشترین شهدا از میان روحانیت است و چهره‌های تابناکی وجود دارد که همه بزرگان ما هستند که همواره باید از آن‌ها قدردان بود چراکه راه نورانی را برای ما گشودند به‌ویژه ائمه جمعه‌ای که شهدای محراب نام‌گرفته‌اند چه کسانی که در این کسوت در جبهه‌های جنگ علیه باطل ظاهر شدند و چه آن‌هایی که در برابر جریان نفاق و کجی‌ها و انحرافات ایستادگی کردند و هرگز تسلیم نشدند و یک‌قدم عقب‌نشینی نکردند.
 پیشتازان روحانیت باید برای همه ما الگو باشند
رئیس‌جمهور ادامه داد: آن‌ها نظارگر ما و پیشتازان روحانیت، الگویی برای ما هستند و این چهره‌های نورانی و شهدای عالی‌قدر و بزرگان روحانیت از شهید اول و ثانی گرفته تا بزرگان علما که اثربخش بودند ازجمله امام بزرگوار و امروز سلوک رهبر بزرگوار به‌عنوان یک عالم فرزانه انقلابی و جهادی که همواره سخن و رفتار و سلوکش برای بنده طلبه و برای شما بزرگان حجت است، باید همواره الگوی ما قرار گیرند.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب چه در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار امام و بعد از امام در کسوت رهبری همواره  در فکر و اندیشه و عمل برای جامعه الگو بوده و هستند.
 ائمه جمعه در تبیین دستاوردهای انقلاب و بیانیه گام دوم نقش اثرگذاری دارند
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود جایگاه نماز جمعه و امام‌جمعه را بسیار رفیع و اثرگذار دانست و اضافه کرد: امام‌جمعه همواره در تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی بسیار اثربخش بوده‌اند و به‌ویژه که اکنون در آستانه دهه مبارک فجر قرار داریم از تریبون‌های نماز جمعه می‌توان در تبیین و تشریح این دستاوردها و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که هم وضع موجود را به‌خوبی ترسیم کرده و هم‌چشم اندازی از آینده را ترسیم کرده است. بهره گرفت. حجت الاسلام رئیسی بیان داشت: گفتمان دولت سیزدهم گفتمان امام و رهبری است و سند این گفتمان بیانیه گام دوم است و تمام اقدامات دولت در همه حوزه‌ها مستند به بیانیه‌ گام‌دوم انقلاب اسلامی است.
 کاهش چشمگیر رشد نقدینگی از  ۴۷ به ۲۷ درصد در دولت سیزدهم
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه به گفته کارشناسان اقتصادی از مهمترین دلایل تورم، مسئله رشد نقدینگی است، افزود: رشد نقدینگی که ابتدای دولت سیزدهم  ۴۷ درصد بود اکنون به ۲۷ درصد کاهش‌یافته است و هدف‌گذاری کرده‌ایم که تا پایان سال به ۲۵ درصد کاهش یابد حجت الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه رشد نقدینگی کاملا در کشور مهارشده است، گفت: یکی دیگر از علل افزایش نرخ تورم، ناترازی بانک‌هاست. دولت با همه توان تلاش می‌کند که بانک‌های ناتراز یا از گردونه خارج شوند و یا انضباط مالی را رعایت کنند.
وی عنوان کرد: چند بانک را از گردونه خارج کردیم و برای بقیه نیز هشدار صادر کرده‌ایم. تیم اقتصادی مشخص‌شده که بر عملکرد نظارت کند و اگر کوچکترین خطایی داشته باشند از گردونه خارج شوند.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: بسیاری از عزیزان دولت گذشته خودشان به من گفتند که شما چه‌کار می‌خواهید انجام دهید در شروع کار؟ پاسخ دادم که توکل به خدا، اعتمادبه‌نفس و اعتماد به داشته‌های کشور راه را برای ما بازخواهد کرد. رئیسی تصریح کرد: آن‌گونه که برخی دولت‌ها به‌عنوان واژه معرفی دولت خود انتخاب کرده‌اند مانند سازندگی یا عدالت که من خیلی از این واژه‌ها را در ذهن دارم ولی نمی‌خواهم بازخوانی کنم، ازنظر من شعار دولت‌ها هستند نه گفتمان؛ چون گفتمان امری است که باید نهادینه‌شده باشد.
 من به‌عنوان سرباز، مجری گفتمان امام و رهبری هستم
وی بابیان اینکه پرچم این گفتمان در دست امام (ره) بود و امروز در اختیار رهبر معظم انقلاب است، اظهار داشت: من به‌عنوان سرباز باید مجری این گفتمان باشم.
رئیس‌جمهور افزود: چه گفتمانی می‌توانیم داشته باشیم جز اینکه آنچه هست، در جامعه عملی شود؟ سال‌ها این انتظار بوده که فرموده‌های امام و رهبر انقلاب در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی پیاده‌سازی شود.رئیسی یادآورشد: چرا در حوزه اقتصادی چشم به بیرون دوخته باشیم و منتظر بمانیم که دیگران چه روزی لبخند می‌زنند و چه روزی اخم می‌کنند؟ چرا در مسائل سیاسی که شهدای ما تولید اقتدار کرده‌اند و حضور مردم در عرصه‌های مختلف تولید قدرت برای کشور کرده‌اند، نتوانیم از این اقدام صیانت کنیم و از این قدرت در جهت رفاه اجتماعی و رفع مشکلات اجتماعی استفاده کنیم؟ این قدرت روزبه‌روز در حال افزایش است.وی با اشاره به اینکه دشمن در حال رصد است و می‌داند مؤلفه‌های قدرت، توانایی علمی، رزمی و حضور مردم است، تأکید کرد که در پرتوی این قدرت باید کار و تلاش کرد.
 همواره تلاش دولت بر این بوده تغایری بین درآمدها و مصارف وجود نداشته باشد
رئیس‌جمهور اضافه کرد: دولت سیزدهم بدون استقراض و چاپ پول با ایجاد درآمد برای کشور کسری بودجه ۴۸۰ میلیاردی را که در آغاز دولت با آن مواجه بود را پشت سر گذاشت و تلاش شد آنچه موجب تورم است را رفع کند. سال ۱۴۰۱ را بدون کسری بودجه پشت سر گذاشتیم و تلاش بر این است که در سال ۱۴۰۲ هم همین‌گونه عمل شود. 
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: ما تلاش می‌کنیم هزینه‌ها را افزایش ندهیم و از مجلس هم می‌خواهیم کمک کند که ناترازی در بودجه نداشته باشیم زیرا کسری بودجه سبب مشکلات می‌شود.
 امروز بیش از ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان درزمینه گازهای مشعل فعالیت می‌کند
وی با اشاره به اینکه گازهای مشعل از موضوعاتی بود که با ایجاد آلایندگی مردم را رنج می‌داد، بیان داشت: تا قبل از این دولت ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان با وزارت نفت کار می‌کرد اما اکنون و در دولت سیزدهم بیش از ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان با وزارت نفت همکاری می‌کند و گازهای مشعل در حال کنترل است و این ثروت ملی حفظ خواهد شد.
رئیس‌جمهور یادآورشد: تا پایان دولت این وضعیت را در هیچ‌کدام از مناطق بندری شاهد نخواهیم بود.
 نیاز کشور ساخت سالی یک‌میلیون واحد مسکن است
آیت‌الله رئیسی افزود: نیاز کشور به ساخت سالی یک‌میلیون واحد مسکن قطعی است و باید سالی یک‌میلیون واحد ساخته می‌شد که نساختند و ما کمبود داریم و باید این کمبودها جبران شود.
وی عنوان کرد: اکنون یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکن در حال ساخت در کشور داریم و در برخی موارد به افراد زمین داده‌شده به‌ویژه در شهرهای کوچک که تأمین زمین راحت‌تر است البته در شهرهای مرکز استان دسترسی به زمین مقداری مشکل‌تر است اما درهرصورت کار در حال پیگیری است.
آیت‌الله رئیسی بابیان اینکه ۱۱۰ هزار از ۲۴۰ هزار واحد مسکن باقی‌مانده از دولت‌های قبل، تحویل مردم شده است، گفت: دولت سیزدهم وارث ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر باقی‌مانده از دولت‌های گذشته است، درحالی‌که بودجه‌ها و اعتباراتی که از مردم اخذشده بود نیز در بخش‌های دیگر مصرف‌شده بود.
وی بیان داشت: تا امروز بیش از ۱۱۰ هزار واحد از این مسکن‌ها تحویل‌شده است و هدف‌گذاری شده که تا چهارماهه اول سال آینده تمام تعهدات ولو آنکه تعهد دولت‌های پیشین بوده، ما بتوانیم به این تعهدات وفا کنیم.
عدالت‌خواهی؛ نقش ائمه جمعه