آرشیو
انتخاب نشریه


وقتی بایدن طرفدار حقوق بشر می‌شود!
نقش دموکرات‌ها در نسل‌کشی یمنی‌ها

فخرالدین اسدی 
جو بایدن و اعضای دولت او، ژست حقوق بشری خاصی را در قبال تحولات مربوط به جنگ یمن اتخاذ کرده‌اند! در تازه‌ترین این موارد، دولت جدید آمریکا فروش تسلیحات به برخی متحدان ایالات‌متحده را به منظور بررسی مجدد آن‌ها به‌طور موقت متوقف کرد. 
 دستور توقف فروش سلاح به عربستان و امارات 
به گفته کارشناسان انجام چنین بررسی‌هایی برای یک دولت جدید مرسوم است، به ویژه آنکه دولت ترامپ تا آخرین روزهای کاری‌اش معاملات فروش اسلحه را انجام می‌داد، به‌عنوان‌مثال او تنها چند ساعت پیش از ورود بایدن به کاخ سفید معامله‌ برای فروش ۵۰ فروند جت اف ۳۵ ساخت لاک‌هید مارتین به عنوان بخشی از توافق ابراهیم (عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی) را امضا کرد.به گزارش وال‌استریت ژورنال این هواپیماهای جنگنده به امارات متحده عربی و عربستان سعودی فروخته‌شده‌اند.بر اساس آنچه مقامات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند،  این وزارتخانه موقتا اجرای برخی قراردادهای مربوط به فروش تسلیحات دفاعی و نیز تجاری را متوقف کرده تا دولت جدید امکان بررسی مجدد آن‌ها را داشته باشد.فروش جت‌های اف ۳۵ بخش اصلی معامله ۲۳ میلیارد دلاری آمریکا با امارات متحده عربی است که پاییز سال گذشته میلادی امضا شد. در چارچوب این معامله تسلیحات فوق مدرن ساخت کارخانجات جنرال اتمیک، لاک‌هید و ری‌تون به امارات متحده فروخته می‌شود.اخیرا  مدیریت«ری‌تون»در یک کنفرانس تلفنی با سرمایه‌گذاران گفت: 
«با تغییر دولت گرفتن مجوز برای فروش تسلیحات دفاعی به ارزش تخمینی ۵۰۰ میلیون دلار به یکی از مشتریانمان در خاورمیانه( غرب آسیا)  نامحتمل‌تر شده است.» او نامی از این کشور نبرد.
به گزارش رویترز مقامات امارات متحده عربی و عربستان سعودی به پرسش‌های این خبرگزاری دراین‌باره پاسخ ندادند.
 آیا ژست بایدن واقعی است؟!
سؤال اصلی اینجاست که ژست حقوق بشری بایدن در قبال جنگ یمن و پایان دادن به نسل‌کشی علیه زنان و کودکان این کشور تا چه اندازه‌ای جدی است؟! واقعیت امر این است که جنگ یمن از سال 2015 میلادی و با چراغ سبز آمریکا به رژیم سعودی و شخص بن سلمان ( وزیر دفاع وقت عربستان) آغاز شد. به عبارت بهتر، اوباما و بایدن هر دو حامی جنگ یمن و نسل‌کشی در این کشور محروم بوده‌اند. اکنون، اصلی‌ترین دغدغه بایدن و همراهانش، پایان دادن به جنگ یمن نیست بلکه حذف بن سلمان از معادلات سیاسی و اجرایی ریاض می‌باشد! دموکرات‌ها و حتی عده‌ای از جمهوری‌خواهان معتقدند که باید مهره بازی واشنگتن در دربار سعودی تغییر پیدا کند زیرا بن سلمان به سبب شکست در جنگ یمن ( که قرار بود مطابق تعهد بن سلمان در عرض دو هفته پایان پیدا کند) و ماجرای قتل و مثله کردن جنازه جمال خاشقجی تحلیلگر منتقد سعودی، هزینه‌های زیادی برای حامی اصلی جنایات خود
( کاخ سفید ) ایجاد کرده است. ازاین‌رو بایدن سعی دارد با سخن گفتن از پایان جنگ یمن، از یک‌سو خود را حامی حقوق بشر نشان داده و از سوی دیگر، زمینه لازم را برای تغییر مهره بازی خود در ریاض و دربار سعودی ایجاد کند. بدون شک هیچ‌کس در جنایتکار و متوحش بودن شاهزاده خیره‌سر و قاتل سعودی شک و شبهه‌ای ندارد، اما در این حال نباید ژست دروغین حقوق بشری بایدن و همراهانش در قبال جنگ یمن را باور کرد! بایدن ، اوباما، هیلاری کلینتون ، جان کری و دیگر سیاستمداران دموکرات از اصلی‌ترین متهمین نسل‌کشی در یمن و استمرار جنایات آل سعود در منطقه محسوب می‌شوند. بدون شک در آینده، دموکرات‌های پرادعا نیز به مانند ترامپ و جمهوری‌خواهان باید در قبال جنایات بی‌حد و حصر خود در یمن و منطقه غرب آسیا پاسخگوی افکار عمومی دنیا و خصوصا بازماندگان قربانیان باشند.
 آمریکا کماکان مولد ترور در جهان است
چنانچه موسسه  تحقیقات صلح سیپری گزارش داده است، آمریکا جایگاه خود به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده اسلحه در جهان راتثبیت کرده است. اکثر تسلیحات آمریکایی به منطقه غرب آسیا صادرشده است. تازه‌ترین گزارش مؤسسه پژوهش‌های صلح در استکهلم، موسوم به سیپری از رونق چشمگیر بازار فروش تسلیحات در جهان حکایت دارد طبق این گزارش ایالات متحده آمریکا از لحاظ صدور تسلیحات همچنان پیشتاز است و در رتبه نخست قرار دارد و عربستان سعودی نیز از سوی دیگر بزرگ‌ترین واردکننده تسلیحات در جهان محسوب می‌شود.در این گزارش آمار و ارقام بازه زمانی پنج‌ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹) با دوره‌ پنج‌ساله پیش از آن (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴) مقایسه شده‌اند.
پژوهش‌های مؤسسه سیپری نشان می‌دهد که حجم معاملات تسلیحاتی در جهان در عرض پنج سال گذشته پنج درصد در مقایسه با بازه زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ و حتی ۲۰ درصد نسبت به بازه زمانی ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ افزایش‌یافته است. البته افزایش حجم این معاملات در مناطق گوناگون جهان متفاوت بوده است.بنا بر گزارش سیپری میزان فروش تسلیحات به منطقه بحران‌زده غرب آسیا در عرض پنج سال گذشته ۶۱ درصد افزایش‌یافته است.شبکه دویچه وله دریکی از گزارش‌های اخیر خود تأکید کرده است که بزرگ‌ترین واردکننده تسلیحات از آمریکا عربستان سعودی است. امارات متحده عربی نیز در این رتبه‌بندی در مقام سوم قرار دارد.پژوهش‌های مؤسسه سیپری نشان می‌دهد که یک‌سوم تسلیحاتی که در سراسر جهان معامله می‌شوند، ساخت آمریکا است.بر این اساس،  فروش تسلیحات برای دولت آمریکا بخشی مهم از سیاست خارجی و امنیتی این کشور محسوب می‌شود.
 رمزگشایی از گزارش موسسه سیپری
یک رمزگشایی ساده از گزارش موسسه سیپری نشان می‌دهد که دولت آمریکا طی سال‌های اخیر و با حمایت مطلق دو حزب سنتی این کشور( دموکرات و جمهوری‌خواه)، چگونه سلاح‌های مرگبار خود را به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در راستای سرکوب مردم و نسل‌کشی در یمن صادر کرده است. از سوی دیگر، یکی دیگر از اهداف واشنگتن و شرکای آن از تولید و صادرات تسلیحات به منطقه غرب آسیا، حمایت از تروریست‌های تکفیری و اعضای داعش می‌باشد. بسیاری از تسلیحاتی که به نام صادرات سلاح از آمریکا به عربستان و امارات منتقل می‌شود، از طریق ریاض و ابوظبی در اختیار گروه تروریستی داعش و رهبران این گروه متوحش و تکفیری قرار می‌گیرد و مقامات آمریکایی نیز از این روند حمایت می‌کنند. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9972/9/90119/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha